OC logo
Banner
Tradycyjna
Trudność zadań: 2.0 z 5.0
Trudność terenu: 1.0 z 5.0
Statystyka skrzynki
A094- Skansen w Zdbicach - OP1998

Zdbice - przesmyk śmierci!

Właściciel  Arishia

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

 Wysokość: 112 m n.p.m.
  link
 Województwo: Polska > zachodniopomorskie
 Typ skrzynki: Tradycyjna
 Wielkość: Mała
 Status: Gotowa do szukania
 Czas: 0:10 h   Długość trasy: 0.05 km
 Data ukrycia: 01-05-2009
 Data utworzenia: 07-05-2009
 Ostatnio zmodyfikowano: 06-10-2012

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki,
musisz się zalogować.

Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka Można zabrać dzieci Dostępna dla niepełnosprawnych Weź coś do pisania Przyczepiona magnesem Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Opis   PL  

 0405

Zwycięskie walki o Wał Pomorski na odcinku między Jeziorem Smolno a Nadarzycami kosztowały 1. Armię LWP ponad 500 poległych żołnierzy.

Ich trud próbowano po wojnie upamiętnić, ale zrobiono to wyjątkowo nieudolnie. Pod Zdbicami, na przesmykach Morzyca i Smolno-Zdbiczno powstał tzw. skansen bojowy 1. Armii LWP. Ustawiono wówczas kozły z drutem kolczastym, "odnowiono" kilka odcinków transzei, a przy drodze Zdbiczno - Golce postawiono czołg i armaty, których prawdziwi zdobywcy Wału w czasie walk nie widzieli. Nad przesmykiem Morzyca stoją dziś ruiny niemieckiego schronu, zajętego podczas wspomnianego wcześniej wypadu żołnierzy 12. pułku piechoty. Szczątki fikcyjnych umocnień skansenu z lat 80. XX w. wyglądają dosyć skromnie. Bez wątpienia warto odwiedzić działającą w Zdbicach Izbę Pamięci Narodowej, w której zgromadzono bardzo ciekawy zbiór wykopanych na pobojowisku autentycznych znalezisk z lutego 1945 r. Opiekunowie Izby mieszkają w sąsiedztwie, w domu pod nr. 15.

O skansenie i izbie pamięci w Zdbicach: TUTAJ.

W związku z problemami z koordynatami i brakiem możliwości zweryfikowania tego w terenie dodajemy krótki opis. Kesz skitrany w pobliżu halbicy ulokowanej na wzniesieniu w pewnej odległości od skansenu, na którym jest parking. Jadąc od strony Zdbic najpierw mijamy skansen po lewej stronie a po około 100-120 metrach też po lewej stronie w głębi drzew stoi owa keszowa haubica.

Keszyk po serwisie zmniejszył się do postaci MIKRO-magnetycznej. Skowany wiadomo gdzie- tam gdzie wskazują koordynaty.

Dodatkowe informacje  

Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.

Obszary ochrony przyrody

Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000:
Puszcza nad Gwda  -  PLB300012

Obrazki/zdjęcia

Skansen
Skansen
,
,
.
.
3
3

mapa
mapa

Wpisy do logu    {{found}} 53x {{not_found}} 1x {{log_note}} 2x Photo 1x Galeria    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis   Pokazuj usunięcia Pokazuj usunięcia