Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Poczta Polska w Gdańsku - OP18D2
W hołdzie bohaterom z 1939 roku
Właściciel: MTW
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 6 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 20-04-2009
Data utworzenia: 20-04-2009
Data opublikowania: 20-04-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 02-12-2022
485x znaleziona
34x nieznaleziona
21 komentarze
watchers 22 obserwatorów
242 odwiedzających
327 x oceniona
Oceniona jako: dobra
6 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Bazooka, dafisz, Dr.Fresh, grener, krzysiek222, Radiant
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

  Poczta Polska w Gdańsku została utworzona na mocy postanowień traktatu wersalskiego z 1919 oraz konwencji polsko-gdańskiej z 1920. 10 marca 1920 powstała pierwsza placówka w Gdańsku Nowym Porcie.
  W 1921 utworzono Dyrekcję Poczt i Telegrafów RP w Gdańsku. Mieściła się ona przy placu Heweliusza (obecnie Pl. Obrońców Poczty Polskiej), a podlegały jej trzy urzędy pocztowe: Gdańsk 1 w gmachu przy pl. Heweliusza na Starym Mieście (od 1925), Gdańsk 2 na Dworcu Głównym w pomieszczeniu PKP oraz Gdańsk 3 – w porcie. Urzędy na dworcu i w porcie nie obsługiwały indywidualnych klientów (ich obsługą zajmował się oddział nr 1 położony w budynku na placu Heweliusza). W Gdańsku na budynkach polskich instytucji ustawionych zostało 10 skrzynek pocztowych z polskim godłem państwowym.
  Urząd Gdańsk 1 stał się głównym urzędem pocztowym w Gdańsku. Mieściła się w nim między innymi centrala telefoniczna z bezpośrednim połączeniem z Polską. Szacuje się, że w 1939 na Poczcie Polskiej pracowało nieco ponad 100 osób.   1 IX 1939 roku o 4:45 rano jednocześnie z uderzeniem na Westerplatte Niemcy zaatakowali gmach polskiego Urzędu Pocztowo - Telegraficznego w Gdańsku, w którym znajdowało się 59 osób. Nieco wcześniej ok. godz. 4:00 budynek pozbawiono prądu oraz połączenia telefonicznego. W skład sił niemieckich wchodziły: specjalny oddział gdańskiej Policji Porządkowej Landespolizei oraz pododdziały SS Wachsturmbann "E" i SS-Heimwehr Danzig. Atakiem dowodził komendant gdańskiej Policji Porządkowej pułkownik Willi Bethke, zaś odpowiedzialność operacyjną za akcje służb bezpieczeństwa ponosił szef gdańskiej policji SS-Oberführer Johannes Schäffer. Oddziały te dysponowały oprócz broni ręcznej samochodami pancernymi ADGZ, dwoma działkami polowymi oraz haubicą kalibru 105 mm.
  Przez 14 godzin pracownicy poczty bohatersko odpierali zaciekłe ataki hitlerowców wspierane ogniem artylerii i samochodami pancernymi. Poddali się dopiero wówczas, gdy budynek poczty został oblany benzyną i podpalony miotaczami płomieni. Podczas walki zginęło 6 obrońców poczty. W trakcie opuszczania płonącego budynku Niemcy zamordowali 2 pocztowców. Na skutek odniesionych ran zmarło 5 obrońców i 11-letnie dziecko.
  5 X 1939 roku Niemcy, wbrew konwencjom międzynarodowym, rozstrzelali 38 obrońców, a 2 zamordowali w obozach koncentracyjnych. Męczeńskiej śmierci uniknęło 5 obrońców poczty.

Źródło: Wikipedia i tablica pamiątkowa na budynku poczty.


Filmik przedstawiający atak Niemców na Pocztę Polską w Gdańsku.


Na miejscu warto jeszcze odwrócić się plecami do budynku pocztowego i spojrzeć na szaro-biały, niszczejący budynek. Jest to zbudowany w 1699 roku (o dziwo zachowany do dzisiaj) sierociniec i przytułek. Pełnił te funkcje do roku 1906, a obecnie wykorzystany jest jako budynek mieszkalny (podobno w nim straszy).

 

O keszu:
Kesz to nowy, zakręcany pojemnik, w którym jest logbook i ołówek.

 


22-03-2012 Trzecia reaktywacja kesza i zmiana miejsca ukrycia - współrzędne zmienione.

04-11-2012 Wymiana logbooka i przełożenie keszyka we właściwe miejsce (pod, a nie za!). Proszę odkładać prawidłowo, aby keszyk nie był widoczny.

22-12-2012 Czwarta reaktywacja, całkiem nowa lokalizacja i sposób ukrycia.

Obrazki/zdjęcia
Budynek poczty współcześnie
Pomnik Obrońców Poczty Polskiej
Godziny otwarcia muzeum
Plaża przed Pocztą Polską