Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Ujeścisko - OP18B9
Południowe dzielnice Gdańska
Właściciel: MTW
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 79 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 18-04-2009
Data utworzenia: 19-04-2009
Data opublikowania: 19-04-2009
Ostatnio zmodyfikowano: 02-05-2014
198x znaleziona
4x nieznaleziona
6 komentarze
watchers 16 obserwatorów
196 odwiedzających
127 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

  Ujeścisko, po staropolsku Mieścino, po niemiecku Wonneberg. Niegdyś wieś pod Gdańskiem, obecnie szybko rozbudowująca się dzielnica mieszkaniowa w granicach Gdańska. Miejscowość ta ma dość bogatą historię. Zachował się układ centrum wsi z dużym stawem przy skrzyżowaniu dróg i wieloma istniejącymi do dziś budynkami. Niedawno została oddana do użytku Aleja Havla wraz z linią tramwajową , która omija stare zabudowania, więc krajobraz zmienił się jeszcze bardziej.
  Największą stratą z zabudowy dawnej wsi jest zniszczony w 1945 kościół ewangelicki, którego fotografię udało się niedawno odnaleźć. Z zabudowań kościelnych zachowała się plebania, w której obecnie mieści się przychodnia i mieszkanie prywatne.
  Żal również cmentarza przy ulicy Cedrowej. Został on założony w XIX wieku. Ostatnie oficjalne pochówki przeprowadzono w 1939r. W 1807 roku na cmentarzu tym pochowano z wielkimi honorami polskiego podpułkownika Antoniego Parysa z 10 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, który zginął w Wisłoujścia w bitwie z idącymi na odsiecz Prusakom Rosjanami: "W marcu 1807 roku wojska francuskie, w których składzie znajdowały się pułki polskie, podeszły pod Gdańsk i rozpoczęły jego oblężenie. Z odsieczą osaczonemu garnizonowi pruskiemu przybył silny desant rosyjski, wysadzony w okolicach Westerplatte i Wisłoujścia przez flotę angielską. W jego odparciu największe zasługi poniosły polskie odziały, okupując zwycięstwo ciężkimi stratami. Pod Wisłoujściem 15 maja 1807 roku padł trafiony kulą karabinową w pierś, prowadząc swój oddział do ataku, młody i waleczny podpułkownik Antoni Parys. Na miejscu, gdzie poległ, żołnierze usypali kopiec, a wybitny działacz polityczny i pisarz Aleksander Sapieha tak go pożegnał: „(…) może kiedyś Polak przywrócony do dawnego bytu, obstąpiony swoją rodziną, wskazywać jej będzie ten grobowiec jako ślad zasług naszych i naukę jak wiele kosztuje odrodzenie się upadłego Narodu”.
  Po wojnie cmentarz ulegał systematycznej degradacji. W końcu zarosły go chaszcze, a jeszcze kilka lat temu wraz z walającymi się śmieciami można było znaleźć ludzkie kości! Obecnie cmentarz jest uprzątnięty, a miasto ufundowało tablicę pamiątkową.

 O keszu:
   Zreaktywowany 4.11.2012 jest teraz rozmiarów mikro - odkąd służby miejskie zaczęły od czasu do czasu sprzątać teren cmentarza, zaczął się problem ze znikaniem kesza. Schowany jest obok starego cmentarza. Ruch obok miejsca ukrycia jest niewielki, aczkolwiek co jakiś czas ktoś przechodzi. No i trzeba uważać, czy aby nie jest się obserwowanym z pobliskich posesji. W środku malutki ołóweczek.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Stary cmentarz
Za betonowym płotem stał kościół, dalej widać tył plebani