Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałac Hasbachów - OP8SAD
Właściciel: wzorowy
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 135 m n.p.m.
 Województwo: Polska > podlaskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-05-2018
Data utworzenia: 06-05-2018
Data opublikowania: 06-05-2018
Ostatnio zmodyfikowano: 06-05-2018
43x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 3 obserwatorów
90 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: dziadborowyPL
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Upadek Powstania Listopadowego i jego następstwa- wprowadzenie wysokiego cła na granicy Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego- stworzyły doskonałą okazję dla ludzi interesu do założenia w Białymstoku (znajdującym się w jego granicach) fabryk włókienniczych. Jednym z takich przedsiębiorców był Ewald Hasbach. To że nie wywodził się z rodziny fabrykantów nie przeszkodziło mu do stworzenia jednej z najlepiej prosperujących fabryk i dołączenia do „fabrykanckiej arystokracji.

W1860 roku 32 letni Ewald , syn pastora, urodzony w Kettwig (Niemcy) przyjechał do Choroszczy, gdzie zatrudnił się w fabryce włókienniczej Chrystiana Augusta Moesa. Już rok później poślubił Marię Körner, córkę siostry właściciela firmy.
Od początku miał on ambitny plan prowadzenia samodzielnej działalności, co zaczął realizować po 5-ciu latach, wydzierżawiając od hrabiego Aleksandra Kruzensterna parcelę w Dojlidach. Nad stawem, przy którym niegdyś stał młyn, wzniósł niewielką fabrykę sukna.

Sprzyjająca koniunktura pozwoliła na błyskawiczny rozwój fabryki. W 1867 roku zatrudniał 22 robotników, a dochody (ok. 40 tysięcy rubli rocznie) stawiały go w rzędzie średnich zakładów tej branży. Po 1874 roku zwiększył teren dzierżawy, wybudował 11 domów dla robotników fabrycznych, a w pobliżu młyńskiego stawu na rzece Białej wzniósł okazałą willę dla swojej rodziny. W posiadłości przyszły na świat dzieci Ewalda i Marii - Artur, Edwin i Waldemar.

Po ponad 10 latach produkcja została podwojona. W 1890 roku Hasbach zatrudniał już 90 robotników przy wytwarzaniu sukna. W 1891 roku syn Ewalda, Artur Hasbach przejął od ojca kierowanie fabryką. Odkupił też od córki Aleksandra Kruzenszterna - hrabiny Zofii Rudiger - dzierżawioną przez siebie część jej majątkui zajął się dalszą rozbudową Fabryki Sukna i Trykotów.  Wzrastające dochody zmobilizowały Artura Hasbacha do przebudowy rezydencji (1905- 1907r). Dobudowane zostały dwa ryzality z wieżami oraz dodatkowe piętro przykryte mansardowym dachem z lukarnami. Wnętrze utrzymano w stylu eklektycznym. Pałac otaczał niewielki ogród i park krajobrazowy.
Prosperity na rynku oraz umiejętne zarządzanie spowodowały, że w 1910 roku Fabryka Sukna i Trykotów Artura Hasbacha zatrudniała przeszło 220 robotników.

Produkcję przerwała I wojna światowa. W 1915 roku władze carskie po przeprowadzonej rewizji ewakuowały fabrykę w głąb Rosji. Aby mieć pieczę nad majątkiem, Artur Hasbach pojechał za nim.

W tym czasie pałac w Dojlidach przejęli Niemcy, a w jednej z hal zakładu założyli wytwórnię dykty. Po powrocie, w 1919 roku, Artur próbował przywrócić produkcję włókienniczą, ale od 1921 roku działała już tylko Fabryka Dykt Artura Hasbacha. W1929 roku- wraz z właścicielem sąsiedniego majątku i browaru księciem Jerzym Rafałem Lubomirskim - wybudował bocznicę kolejową, która obsługiwała obydwa przedsiębiorstwa. Łączyła się z linią kolei Białystok- Wołkowysk.

Kryzys ekonomiczny przełomu lat dwudziestych i trzydziestych nie ominął fabryki Hasbacha. Dotknął ją tak głęboko, że trzeba było ogłosić upadłość firmy. W 1933 roku na wniosek Banku Gospodarstwa Krajowego majątek Artura Hasbacha został zlicytowany. W 1938 roku ociemniały Hasbach przeniósł się do Stanku, swojego letniska nieopodal Białegostoku. W 1939 roku Hasbachowie opuścili Białystok.  Wyjechali najpierw do Komorowa pod Warszawą, a stamtąd do Berlina, gdzie Artur Hasbach zmarł w 1940 roku. Nowym właścicielem została Naczelna Dyrekcja Lasów Państwowych, która do II wojny światowej kontynuowała produkcję.  Po wybuchu II wojny światowej Sowieci uruchomili fabrykę, której kadra kierownicza ulokowała się w pałacu, urządzając w nim również świetlicę i bufet. Kiedy Niemcy wypędzili z Białegostoku Sowietów, do pałacu wprowadził się wnuk Ewalda, Sergiusz Hasbach, by kierować fabryką, będącą pod administracją niemiecką. W czerwcu 1944 roku wycofujący się okupanci podłożyli ogień pod budynki fabryczne, pałac natomiast pozostawili nietknięty. Po 1944 roku w przejętym przez  państwo pałacu założony został Ośrodek Szkolenia Kadr Politycznych - Szkoła Partyjna Polskiej Partii Robotniczej. W 1957 roku pałac przeznaczono na mieszkania robotników Państwowej Fabryki Sklejek, a na parterze mieściła się poczta i przedszkole. W 1976 roku zniszczony obiekt przekazano na  siedzibę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
.
.
tu szukaj.
Wpisy do logu: znaleziona 43x nieznaleziona 0x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria