Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
A069- Przesmyk śmierci - OP17C2
TRASA W-1
Owner: alex22
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 111 m. ASL.
 Region: Poland > zachodniopomorskie
Cache type: Traditional
Size: Regular
Status: Ready for Search
Time required: 0:30 h    Distance to travel: 2.00 km
Date hidden: 28-03-2009
Date created: 28-03-2009
Date published: 28-03-2009
Last modification: 09-10-2012
67x Found
0x Not found
1 notes
watchers 4 watchers
44 visitors
46 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Torch needed  Take something to write  Nature  Monumental place  You will need a shovel 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Skrzynka w serwisie od 12.08-12.09. Już można zaliczać.

Poziom trudności terenu ustawiliśmy na 3,5 z powodu trudności z dojazdem autem osobowym. Traw wywózka drewna z lasu i drogi są mocno rozjeżdzone przez auta ciężarowe.

Przesmyk ten to wąski, ok. 200-metrowy pas ziemi (broniony przez dwa bunkry 447 i 446, pola minowe i zapory z drutów i betonu), który stał się miejscem ostatniej walki ponad 300 (chociaż liczby  nie jesteśmy pewni - dane są różne w różnych opracowaniach - pewne, że straty były duże) polskich i rosyjskich żołnierzy. Była to jedna z wielu lini obrony na Pomorzu Zachodnim -Wał Pomorski. Wszystkie toczące się o niego w 1945 r. walki, nazwano "Bitwą o przełamanie Wału Pomorskiego". Rozpoczęła się ona 31 stycznia (zdobyciem Złotowa), a zakończyła 10 lutego wyzwoleniem Mirosławca. Należała ona do największych bitew stoczonych przez żołnierzy polskich w czasie II wojny światowej i obok obrony: Warszawy, Westerplatte, Monte Cassino oraz szturmu Berlina - stanowiła symbol bohaterstwa polskiego żołnierza w walce o odzyskanie wolności. 
Wał Pomorski to nazwa niemieckiego pasa umocnień, ciągnące go się wzdłuż przedwojennej granicy Rzeszy z Polską od Darłowa po Gorzów Wlkp., usytuowanego w terenie idealnie nadającym się do budowy fortyfikacji: pokrytym gęstymi lasami, poprzecinanym jeziorami, rzekami (np. Gwda wraz z dopływami), zabagnionymi dolinami rzek i pasmami wzgórz morenowych. Zasadniczymi fortyfikacjami "pozycji głównej" były schrony bojowe z żelbetonu, wybudowane w latach 1934-35. Przystosowane były one do strzelania z broni maszynowej i dział. Choć występowało wiele typów schronów, ale najpowszechniejsze były dwa - III i IV, z jednym pomieszczeniem bojowym, ścianami o grubości około 1 metra, stropie - 50cm i uzbrojeniu złożonym z jednego ciężkie go karabinu maszynowego. Od jesieni 1944 r. intensywnie rozbudowywano uzupełniające umocnienia betonowe i ziemne. Ciągi fortyfikacyjne zagęszczano schronami uzbrojonymi w 1 ciężki karabin maszynowy i o stalowej kopule znajdującej się 1,5 metra nad pomieszczeniem bojowym.Schrony rozmieszczone były co 400 - 600 m, głównie na przesmykach jeziornych, w miejscach łatwiejszych przepraw, przy drogach itp. Miały bardzo dobre pole obserwacji i ostrzału. Przed pola chronione były minami, zasiekami, płotami, przeszkodami przeciwczołgowymi, czterorzędowymi zaporami z drutu kolczastego.
    W pasie głównej pozycji Wału Pomorskiego o szerokości 15 km, znajdowało się 45 schronów (w tym 10 niedokończonych) m.in. 17 w rejonie Nadarzyc i 11 na przesmyku między jeziorami Dobre i Zdbiczno. W pasie tym jeziora zajmowały połowę szerokości, a resztę stanowiły bagniste doliny rzek i gęste lasy.


Kesz ukryty wewnątrz schronu bojowego nr 447, wchodząc od frontu na wprost we wnęce. Lekko można pomachać łopatką.

Nature reserve areas
This geocache is probably placed in a nature protection area NATURA 2000 :
Puszcza nad Gwda  -  PLB300012
natura2000
Pictures
447 front
447 zaplecze
front z oddali
na przesmyku
w tę strone
NN
spojlak