Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
(M-142) PSP - OP8QG1
Służby Ratunkowe i wspomagające
Owner: mangus i 27@
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 317 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Moving
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 07-02-2018
Date created: 07-02-2018
Date published: 07-02-2018
Last modification: 21-07-2021
27x Found
9x moved   80.83 km
2x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
176 visitors
22 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: crazy_baby
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Dangerous Cache  Bike  Take special equipment  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Proszę logować i postępować ze skrzynką w założony przeze mnie sposób. Wpisy eventowe będą kasowane.

 

PSP – Państwowa Straż Pożarna

A3091AFD-C7E6-8A73-81DA-DB2FB68BEC92.png

Państwowa Straż Pożarna – podstawa działania ustawa z dnia 24 sierpnia  1991r. Dla zainteresowanych szczegółami odsyłam do tekstu jednolitego powyższej ustawy.

 

PSP przed rokiem 1991 Zawodowa Straż Pożarna, ZSP – zawodowa, umundurowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt formacja przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Komendant Główny PSP jest organem podległym wobec ministra właściwego ds. wewnętrznych.

Do zadań Państwowej Straży Pożarnej zgodnie z ustawą należy:

  • rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń;
  • organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń;
  • wykonywanie pomocniczych specjalistycznych czynności ratowniczych w czasie klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń przez inne służby ratownicze;
  • kształcenie kadr dla potrzeb Państwowej Straży Pożarnej i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz powszechnego systemu ochrony ludności;
  • nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych;
  • prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony ludności;
  • współpraca z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań ustawowych.

Ustawą z dnia 6 lipca 2001 o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono przepis do ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, dotyczący realizacji innych zadań wynikających z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych na zasadach i w zakresie w nich określonych.

Ustawą z dnia 6 maja 2005 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej dodano przepis o współdziałaniu Państwowej Straży Pożarnej ze strażami pożarnymi i służbami ratowniczymi innych państw oraz ich organizacjami międzynarodowymi na podstawie wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych oraz odrębnych przepisów.

 

Oznaczenia operacyjne samochodów PSP (coś co większość intryguje) – numery operacyjne mają podobne zadanie jak numery rejestracyjne na samochodach i mają za zadanie usprawnienie kierowania i prowadzenia działań ratowniczych poziomu interwencyjnego i taktycznego, poprzez przekazanie uczestnikom tych działań istotnych informacji o przynależności pojazdu (statku) do jednostki ochrony przeciwpożarowej, jego rodzaju oraz o kryterium radiowym. Od połowy 2002 roku samochody Państwowej Straży Pożarnej zostały oznakowane numerami operacyjnymi. Sposób oznakowania pojazdów, sprzętu: pływającego, silnikowego, pożarniczego określa załącznik do zarządzenia Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 10 kwietnia 2008 r. w sprawie gospodarki transportowej w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

Numer operacyjny jest umieszczany na samochodach straży pożarnych, oznakowanych jako pojazdy uprzywilejowane w ruchu drogowym oraz na statkach pożarniczych. Numer operacyjny jest umieszczany wyłącznie na tych pojazdach i statkach, które wykorzystują do łączności radiowej częstotliwości przyznane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dla Państwowej Straży Pożarnej.

Każdy wóz Państwowej Straży Pożarnej jest oznakowany numerem operacyjnym, który składa się z dwóch grup cyfr, rozdzielonych literą alfabetu polskiego, według następującego schematu: XXX[z]YY, gdzie:

  • X1X2X3– prefiks (określa jednostkę organizacyjną ochrony przeciwpożarowej[2]),
  • z– infiks (określa województwo lub wyróżnik jednostki centralnej[3]),
  • YY– sufiks (określa pojazd według rodzaju i w kolejności w danej jednostce organizacyjnej ochrony przeciwpożarowej[3]).

Przykłady:

  • 308[D]21 – jest pierwszym wozem gaśniczym z JRG 8 podległej KM PSP we Wrocławiu,
  • 362[D]xx – jest wozem z JRG 2 podlegającej KM PSP w Legnicy,
  • 590[D]90 – jest wozem operacyjnym z KP PSP w Ząbkowicach Śląskich.

Numer operacyjny zawiera istotne fragmenty kryptonimu radiowego pojazdu i odnosi się do jednego i tylko jednego samochodu lub statku. Naczepy pojazdów gaśniczych i specjalnych na stałe eksploatowane z jednym i tym samym ciągnikiem mogą nosić numer operacyjny ciągnika.

Ciężko tu dotrzeć ale jednak się udało - brawo Ty - na tę okoliczność pozostaw taki oto znak @, $,%,& w komentarzu- jeden z nich, dowolny. Taki psikus. Dzięki. 

Numer operacyjny lub numer na sprzęcie powinien mieć barwę kontrastującą z elementem lub nadwoziem, na którym został umieszczony. Numer operacyjny lub numer na sprzęcie powinien mieć barwę:

  • białą- dla numerów na elementach w kolorze czerwonym lub innym o ciemnej barwie,
  • czarnąlub czerwoną - dla numerów na elementach w kolorze białym, kremowym lub innym o jasnej barwie,
  • czerwoną- dla numerów umieszczonych na elementach aluminiowych, na stali nierdzewnej lub elementach w kolorze srebrnym lub szarym.

 

Za wikipedia.pl

 

Można by jeszcze wiele informacji tu umieszczać tylko po co – jak każdy może zajrzeć do wiki a i tak połowa nie czyta opisów.

 

O keszu:

Mobilniaczek jak w widać w formie magnetycznej lub wiszącej, zależnie od potrzeb. Pluszak ze względu na możliwość łatwiejszego ukrycia.

 

Zasada jest prosta – podejmując kesza musisz go przenieść  w miejsce stacjonowania innej jednostki PSP i tylko PSP proszę nie instalować w okolicach OSP. Spojlery dla kolejnych znalazców proszę ewentualnie umieszczać w logach. Kesz powinien poruszać się w granicach województwa Śląskiego. Kesz ma widzieć bramę wyjazdową wozów strażackich.

 

Kesz jest częścią projektu – Na ratunek !

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
PSP