Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Snuffer- "Cmentarz kolonistów" - OP024F
"Olendrzy" nad Wisłą
Właściciel: SNUFFER
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 68 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Czas: 0:19 h    Długość trasy: 0.10 km
Data ukrycia: 05-04-2007
Data utworzenia: 05-04-2007
Data opublikowania: 05-04-2007
Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2014
25x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
14 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
'Kid Można zabrać dzieciaki Pencil Zabierz długopis i kartkę 'Dogs Można zabrać psa 'Bicycles Można podjechać rowerem 'Less 100 m od szosy


Cmentarz kolonistów - "Olendrzy" nad Wisłą

Już od XV w. sprowadzano do Polski osadników z Holandii, Flandrii i Fryzji, obeznanych z gospodarowaniem na terenach zalewanych przez powodzie. Na mazowieckim Powiślu pojawili się oni w XVIII wieku. Choć najczęściej byli Niemcami, zwyczajowo nazywano ich wszystkich Olendrami. Umiejętnie wykorzystywali muł rzeczny użyźniający grunty, które z roku na rok dawały lepsze plony. Domy budowali na usypanych sztucznie wzgórkach, pola grodzili wyplatanymi wiklinowymi płotami. Tworzyli doskonale zorganizowane wspólnoty W wyniku II wojny światowej musieli opuścić swoje sioła.

(Lechosław Herz, "Puszcza Kampinoska")


Dziś niewiele już pozostało po niemieckich kolonistach. Czasami można się natknąć na kaplice, pozostałości cmentarzy czy nieliczne domostwa, które wyłowi tylko wprawne oko. W Kazuniu ocalał dom modlitewny. Na niektórych mapach Kampinosu oznaczone są ich cmentarze lub raczej to co po nich pozostało. Czasami można natknąć się na tablicę nagrobną gdzie dadzą się jeszcze odczytać nazwiska.
Po cmentarzu przy drodze Famułki - Famułki Królewskie nic już nie pozostało, nie byłem w stanie odszukać nawet najmniejszego kamienia. Pozostało miejsce na mapie i ledwie widoczny pagórek porośnięty gęstwiną krzewów przemieszanych z omszałymi pniakami. Może Wy będziecie mieli więcej szczęścia?
Wspomniana droga warta jest przejażdżki dla samych widoków, trzciny i podmokłe polany podchodzą do samego traktu. Niedaleko cmentarza, w kierunku na Famułki, stoi niewielki przydrożny krzyż, obok polna droga, ledwo widoczna, przecina asfaltowy trakt. Jeśli pójdziecie dróżką w kierunku zachodnim, przechodząc przez opuszczoną wioskę-widmo Władysławów, traficie na Famułkowskie Błoto gdzie przy leśnej drodze, przy pozostałościach opuszczonych domostw powinien być jeszcze jeden cmentarz kolonistów. A może tam też nic nie przetrwało i tylko napis na mapie wskazuje dawno zapomniane miejsce?

Skrzynki szukajcie w pniu wiekowego drzewa.

Cache jest częścią serii 9 skrzynek ukrytych w okolicach Warszawy.
Są to regularne, pojedyńcze cache niemniej zwieńczeniem całej zabawy jest zupełnie inna skrzynka. Ta skrzynka to SEJF, który musicie otworzyć. Bez kodu dostępu jest raczej mało ciekawym, metalowym kluchem.
Każda z kolejnych skrzynek będzie zawierać fragment kodu. Koordynaty skrzynki zawierającej sejf zostaną podane na OC dopiero po opublikowaniu wszystkich 9 skrzynek zawierających fragmenty kodu.
Oczywiście w międzyczasie będziemy zakopywać inne skrzynki. Nigdy nie będzie wiadomo czy nowa skrzynka zawiera kolejny kawałek kodu czy nie. Możecie więc trafić na "pustaki".

Elementy kodu nasmarowane są na spodzie pokrywki zamykającej pudełko. Składają się z 2 cyfr: małej, w kółeczku, w prawym, górnym rogu i dużej, na środku.
Mała oznacza miejsce w 9-cyfrowym szeregu, w które należy wstawić dużą cyfrę. Np. kombinacja 5 (mała) i 6 (duża) oznacza, iż na piątym miejscu w 9-cyfroweym kodzie będzie szóstka.

Sejf, po rozszabrowaniu i wymianie gadżetów, pozostaje w ukryciu. W ten sposób cała seria skrzynek wraz z sejfem pozostaje zawsze aktualna i gotowa do zabawy.

Dostęp do sejfu zarezerwowany jest wyłącznie dla geokretów, które zakopały minimum 10 skrzynek.

Czyli serię 9 kolejnych skrzynek wykopać może każdy ale nawet po zdobyciu kodu dostępu do nagrody dobierze się tylko ten, kto ma minimum 10 zakopków. Jak to możliwe?
Zaprawdę, Bracia i Siostry, powiadam wam: kopcie a przekonacie się :)
Obszary ochrony przyrody
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze:  
Kampinoski Park Narodowy
Prawdopodobnie skrzynka znajduje się na obszarze NATURA 2000 :
Puszcza Kampinoska  -  PLC140001
natura2000
Obrazki/zdjęcia
Gdzieś tam był cmentarz
Tyle zostało...
Okolica
Stare drzewo
Spoiler
Wpisy do logu: znaleziona 25x nieznaleziona 0x komentarz 1x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria