Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Plac Dominikański - OP16B3
Eigenaar: Radiant
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 9 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Puzzel Cache
Grootte: Micro
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:10 h    Lengte: n/b
Geplaatst op: 11-02-2009
Gemaakt op: 10-02-2009
Gepubliceerd op: 11-02-2009
Laatste verandering: 24-04-2016
171x Gevonden
1x Niet gevonden
21 Opmerkingen
watchers 13 Volgers
8 x Bekeken
125 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
41 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Agatha, aniasas, antros, Bazooka, Bear, bombel.36, coza, DeJot, dwarf, elkacz, etna&mars, granadian, Grazka, Jed team, Jurannd, kirinasta, Koza, KrystianT, Leone, Marszal789, martuś, masakrator92, mieszko, Miśka6, Nannette, ObywatelTomek, Palua, Papiezyca, pichu., Pillow, Pio84trek, removed, Rey, shire, spanish inquisition, syrenamen, telefonalarmowy, Tintale, tuchlin, viridiana, wuzet
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Periodical/Paid  Go geocaching with children  Take something to write  Monumental place  Wachtwoord nodig om te loggen! 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Myślę że tak naprawdę większość z nas mało jeszcze zna swoje miasto i dużo fajnych ciekawostek jest nam obcych.

Plac Dominikański przy któym usytuowana jest Hala Targowa jest miejsem zakrętów historii. Hala powstała w 1896 r. i pełni funkcje obiektu handlowego w końcu takie jej było przeznaczenie. Podczas ostatniej renowacji odkryto pod Halą relikty pierwszego kamiennego kościoła w Gdańsku typu romańskiego. Można je podziwiać w czasie otwarcia Hali tj. Pon - PT 9 - 18, Sob 9 - 15, w niedziele jest zamknięta.

Nieco później powstał w tym miejscu klasztor o. Dominikanów ale uległ on zniszczeniu 1813 r. Jego pozostałości odkryto na placu między Halą a kościołem Św Mikołaja podczas badań archeologicznych. W tej chwili teren ten jest w miarę uporządkowany i wyrównany, pozostała zachowana piwnica która ma byc odbudowana i udostępniona do zwiedzania oraz kamienna studnia. W tej chwili teren jest ogrodzony i niedostępny. Miałem okazję zwiedzić go kiedy były prowadzone jeszcze badania.

Ciekawostką jest rónież parking przed Halą Targową gdzie wybrukowano innym kolorem przebieg murów i baszty dominikańskiej (patrz fotka).

UWAGA ZMIANA LOKALIZACJI SKRZYNKI!!!

Postanowiłem zmienić lokalizację skrzynki ze względu na trwające prace budowlane w poprzednim miejscu które uniemożliwiają jej podjęcie.

Nową skrzynkę (zmienił się również wygląd kesza) umieściłem wewnątrz Hali Targowej w Gdańsku co oznacza że można ją podjąć tylko w określonych godzinach tj. Pon - Pt 9-18 i Sob 9-15, w niedzielę Hala jest nieczynna. 

Aby podjąć keszyka należy zaopatrzyć się w kompas, coś do pisania i kawałek kartki. 

A teraz do rzeczy: Wejdź na Halę Targową i zejdź do jej podziemnej części (najprościej od ulicy Pańskiej) Odnajdź tablice opisujące dzieje Hali i wyniki badań archeologicznych. Następnie patrząc na tablice podejdź do tej drugiej od prawej strony czyli przy schodach na parter. Jest ona kluczem do prostego kodu.

2-1-8

1-3-2

1-2-3

4-1-5

6-1-1

11-1-2

2-1-3

 

3-5-1

2-1-1

9-1-2

1-3-13

1-2-8

2-1-5

3-1-2

Rozwiązanie jest pierwszą wskazówką. 

Następnie wjedź windą na antresolę (piętro) i znajdź herb Gdańska (jest dosyć sporych rozmiarów). Podejdź do niego i chwilę podziwiaj kunszt stolarski :). Następnie odwróć się o 180 stopni i podejdź do kolumny kórą będziesz miał po prawej stronie. Oprzyj się o barierkę obok kolumny po jej lewej stronie tak jakbyś patrzył na parter hali. Na kolumnie ukryty jest mały neodym na którym widnieją dwie literki które wskażą ci dalszy kierunek poszukiwań. Następny krok to  zjedź lub zejdź na parter i udaj się na środek hali, wyjmij kompas i sprawdź kierunek. Teraz powinieneś wiedzieć od którego rogu hali powinieneś liczyć (rozwiązanie kodu). Kesz jest widoczny gołym okiem aczkolwiek zakamuflowany oczywiście :). Miejsce ukrycia jest w miarę dyskretne, myślę że można spokojnie podjąć kesz bez zbytnego stresu ale róbcie to z głową :).W keszu jest tylko sam logbook więc nie zapomnijcie ołówka.

UWAGA: W logbooku jest Pierwsze hasło, drugie hasło to nazwa pewnego zwierzęcia którego wizerunek widnieje gdy spojżycie do góry z miejsca ukrycia kesza.

A więc HASŁO pierwsze i drugie piszemy razem dużymi literami np. PANTADEUSZ

Mam nadzieje że będziecie się dobrze bawić przy tym keszu i że nie jest to takie trudne :)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Tu była baszta :)
Hala Targowa
Hala - relikty kościoła w tle na końcu TABLICE