Szyfr Playfair został wymyślony w XIXw. przez angielskiego wynalazcę o nazwisku Charles Wheatstone. Pierwsze publikacje, które go opisywały, pojawiły się w roku 1854. Jego nazwa bierze się od szkockiego naukowca i parlamentarzysty, Lyon'a Playfair'a, który miał duży udział w jego późniejszym popularyzowaniu. Dzięki wsparciu barona Playfair'a szyfr został zaadoptowany do użytku w brytyjskiej armii i był wykorzystywany podczas drugiej wojny burskiej. Następnie stosowały go wszystkie walczące strony podczas obu wojen światowych. Podobnie jak inne szyfry tego okresu, wraz z nadejściem ery komputerów, został wycofany z użycia ze względu na możliwości szybkiego łamania za pomocą ataków siłowych.
Szyfr Playfair jest szyfrem podstawieniowym poligramowym. Oznacza to, że tekst jawny jest dzielony na grupy znaków, a następnie każdej z nich jest przyporządkowywany jeden z wcześniej zdefiniowanych zestawów znaków. W przypadku tego szyfru, algorytm operuje na grupach dwuznakowych.
Przed rozpoczęciem szyfrowania, należy przygotować tabelę na podstawie sekretnego słowa-klucza. Tabela ta ma wymiary 5 na 5 liter i zawiera 25 liter alfabetu łacińskiego (ponieważ ten alfabet liczy 26 liter, to zwykle traktuje się i oraz j jako jedną literę).
Dalszych kroków szyfrowania nie zdradzam, żeby zagadka nie była zbyt łatwaDodam tylko dla jasności, że użyłem podstawowego szyfru Playfair, bez żadnych udziwnień, kodując do prawej i do dołu!!!, najpierw wiersz potem kolumna, traktując i oraz j jako jedna literę, polskie litery zastąpione są ich najbliższymi odpowiednikami ą -> a, ź->z itd. Więcej wyjaśnień nie potrzeba.
Zagadka jest 3-etapowa. Wszystkie etapy znajdują się blisko siebie. Współrzędne doprowadzą Cię do przydrożnego krzyża z którego należy odczytać informacje potrzebne do dalszej zabawy.
Rozszyfruj: VHJUBHFVPIVATKPT i znajdź to :)
Etap pierwszy: Słowo klucz do szyfru to drugie słowo od góry wyryte na pionowej belce krzyża.
Etap drugi: Rozejrzyj się, jest niedaleko, gdy już znajdziesz, szukaj logo Geocaching. Dobrze się przypatrz.
Etap trzeci: Nie wszystko jest takie jakim się wydaje.
POWODZENIA