Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
#02 Kryry Kościół - OP8NGP
Właściciel: mandlus
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 261 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-08-2017
Data utworzenia: 16-08-2017
Data opublikowania: 16-08-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 18-08-2017
22x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
39 odwiedzających
12 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Opis PL

20638373_131670020780039_3109847562626417946_n.jpg?oh=55bf0b6ee8be5b26e15ebbc07a3a3f7b&oe=5A3195AC

BUDOWA KAPLICY

W 1840 r. Kryrzanie zwrócili się do księcia pszczyńskiego Anhalta z prośbą o udzielenie im zezwolenia na budowę kaplicy. Nieśmiało, jakby na marginesie sprawy dodali wtedy, żę chcą, by kaplica miała małą wieżę. Poinformowano również, że działkę pod budowę odstąpi sidłok Niedziela i że znajduje się ona naprzeciw szkoły. Równocześnie poproszono o zezwolenie na wypalanie potrzebnej cegły.

Książę, już 1 sierpnia 1840r., przesłał do Zarządu Klucza w Mizerowie pismo, w którym zaznajomił tamtejszego Obertmanna z tą sprawą. Dodał przy tym, że kaplicę zamierza się budować 10 kroków od drogi, co jego zdaniem jest niewystarczającą odległością. Nie był jeszcze chyba wtedy świadomy, że ambicją Kryrzan jest wybudowanie kaplicy większej niż ta, która stanęła na Sikowcu. Kryrzanie, znająć, „oszczędnego” dla tego typu przedsięwzięć księcia, nie poinformowali go początkowo o szczegółach swych planów.

Od tego czasu spraw budowy stała się realna. Pismem z 1 września 1840r., kancelaria książęca uczyniła odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg budowy Zarzą Klucza w Mizerocie. Kategorycznie zalecono, by odległość kaplicy od drogi ustalić na 20 kroków, zaś budowę rozpocząć w 1841r.

[...]

26 listopada 1840 roku, upełnomocnieni delegaci krymskiej gminy, przybyli w tej sprawie do książęcego Urzędu Okręgowego w Mizerowie. Mizerowski urząd nie śpieszył się. Miał przecież do czynienia z chłopami pańszczyźnianymi (uwłaszczenie było w toku), których nie traktowano jak równorzędnych partnerów w urzędniczym postępowaniu, choć ich głosem zaczęto się już wówczas liczyć. Pod naciskiem chłopów, Zarząd przekazał ich żądania księciowi 26 lutego 1841 r.

Reakcja księcia, o dziwo, była pozytywna. Już nazajutrz sporządzono dokument zezwalający na budowę. Zastrzeżono w nim, że zgodnie ze wcześniejszym zobowiązaniem, koszty budowy ponosić będzie wyłącznie wieś.

[…]

PO POŚWIĘCENIU KAPLICY

[...]

Witraż główny z wyobrażeniem św. Karola Boromeusza jest szkoły krakowskiej, a ufundował go majątek kryrski. Kosztował wówczas 800zł. Sąsiadujące z nim witraże boczne są fundacji rodziny Świerkot. Pseudowitraże w transepcie, dziś już nie istniejące, sprawili parafianie Zegrodzki, Twardawa, Folek. Ławki wykonał stolarz z Wideków, Spora. Zachowano stare ołtarze i organy. Nową ambonę wykonał miejscowy artysta rzeźbiarz Jan Piszczek._ W 10-tą rocznicę powstań śląskich odsłonięto w południowo _ wschodniej części placu kościelnego pomnik powstańcy. Pomnik poświęcono poległemu w III powstaniu Kryrzaninowi Augustowi Piszczkowi. Pomnik został rozebrany na polecenie hitlerowców we wrześniu 1939 roku. Mniej więcej w tym samym czasie 10 lat później, ks. Kubica ufundował, niejako w zastępstwie tego pomnika, kamienny krzyż z napisem: Obrońcom ojczyzny.

ORGANY
Z zachowanych w pszczyńskim archiwum książęcym materiałów wiadomo, że Kryry kupiły organy w połowie 1842 roku. Nie wiemy jednak od kogo je nabyto i jaka wyprodukowała je firma. Zastanawia natomiast ich stosunkowo niska cena (170 talarów). Miejscowa tradycja głosi, że powchodziły one z nieokreślonego żeńskiego klasztoru na Dolnym Śląsku. Inna wersja głosi, że pochodzą one ze starego kościoła parafialnego w Suszcu.

[...]

(źródło: fragmenty Orlik Z., „Gmina Suszec”, Suszec 1994)


SKRZYNKA:

XS, BYOP. FTF do odebrania w GOK Suszec, ul. Ogrodowa 22. W pojemniku logbook. 

SKRZYNKA FINAŁOWA – PREMIA
UWAGA! Prawdopodobnie ta skrzynka zawiera cyfrę potrzebną do odnalezienia skrzynki finałowej. Zbierz je wszystkie, a według wzoru podanego na www.facebook.com/Geocachingsuszec znajdziesz skrzynkę finałową.
ID=C

Wpisy do logu: znaleziona 22x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy