Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
PUSZCZA SOLSKA - obóz "Woyny" - OP8M79
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 218 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Normalna
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 16-05-2017
Data utworzenia: 16-05-2017
Data opublikowania: 16-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 16-05-2017
11x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
76 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: A walon, gagu, NivilS, palinq
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Obóz oddziału partyzanckiego AK Adama Haniewicza "Woyny".Obóż "Woyny" nad Studczkiem był sercem 9 pułku piechoty AK oraz centrum polowego dowodzenia okolicznymi oddziałami partyzanckimi w 1 połowie 1944 r. Malownicze okolice obozowiska są do dzisiaj wypełnione niemymi śladami historii. W niewielkiej bliskości na zachód od obozu znajdziemy jeszcze fragment łąki, na której odbywały się ćwiczenia i apele partyzanckie, na północ, za rzeką Studczek, na wzniesieniu o nazwie Kobyli Grzbiet łatwo odszukać ślady po potyczce partyzantów"Woyny" z Niemcami świtem 22 czerwca. Warto spędzić dłuższy czas w miejscu obozu"Woyny" pod dowództwem Tadeusza Sztumberk - Rychtera"Żegoty". Dzisiaj, w malowniczo położonym miejscu obozu znajdziemy pamiątkowy kamień, posadowiony dzięki staraniom leśniczego Tadeusza Startka oraz historyka i dziennikarza Adama Sikorskiego. Po przybywających tutaj partyzantach pozostały również rowki, służące odwadnianiu podmokłego terenu oraz wyciszeniu dźwięków z agregatu.Pod obóz dochodziła sporej wielkości łąka, na której odbywały się apele, zbiórki i ćwiczenia.Tam też wypasano konie, które przeganiano pod drzewa w razie przelotu nieprzyjacielskiego samolotu.Obóz otoczony był wartowniami, do których doprowadzona była łączność telefoniczna- na Kobylym Grzbiecie, oraz na południu w lesie Lipiny. Obóz"Woyny"był także połączony kablem telefonicznym z obozem "Wira". Oddział Adama Haniewicza "Woyny" nosił oficjalną nazwę 1 Kompani Sztabowej Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. W obozie nad Studczkiem przebywał inspektorat na czelez mjr.Edwardem Markiewiczem"Kaliną" oraz samodzielna komórka Biura Informacji i Propagandy. Oddział nie   tylko ochraniał inspektorat, ale również stanowił ośrodek szkolenia żołnierzy w zakresie łączności. Obóz nad Studczkiem istniał do 22 czerwca 1944r., kiedy to rankiem wartownicy zauważyli zbliżających się Niemców. Dzięki skutecznej obronie na Kobylym Grzbiecie oddział "Woyny"zdążył wymaszerować w miejsce koncentracji oddziałów partyzanckich Na Trzepietniaku.Niemcy, po wycofaniu się partyzantów, zniszczyli zabudowania obozowe i przyjęli część ukrytego sprzętu. Opracowanie merytoryczne: Dominik Róg. Partyzancka Mapa Puszcza Solska .Część I.

Kesz - pojemnik szklany- między drzewami.

Nie trzeba kopać. Rękawiczki mogą być potrzebne.

Powodzenia.

 TEREN WOKÓŁ OBOZU BARDZO BAGNISTY- WODERY BĘDĄ NIEZBĘDNE!!!

Skrzyneczki nie udało się zainstalować w rejonie obozu ( ponieważ w majowy weekend 2017), opady deszczu były tak obfite,że pokonanie bagien do obozu, było niemożliwe,ze względu na wysoki poziom wody na bagnach. Na bagnach widoczne były tylko drzewa na kępach niewidocznej roślinności. Skrzyneczka zostanie przeniesiona w rejon obozu, przy sprzyjających warunkach terenowych.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
strefa poszukwań kesza
Wpisy do logu: znaleziona 11x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy