Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Harcerski kesz ( 5 ) "Strzała" - Górny Bór - OP8M5E
Pomnik partyzancki w Skoczowie
Właściciel: quietus
Założyciel: martusia1
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 302 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 12-05-2017
Data utworzenia: 12-05-2017
Data opublikowania: 12-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 12-05-2017
15x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
98 odwiedzających
9 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Potrzebny kompas  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

25 XI 1944 w potyczce z niemiecką żandarmerią zginęli na Górnym Borze Andrzej Raszka i Stanisław Niemiec, związani z działalnością konspiracyjną.

 

Andrzej Raszka był synem skoczowskiego lekarza kolejowego ofiarnego działacza narodowego i społecznego. Urodził się 29 stycznia 1923 r. w Rudawie, niedaleko Krakowa. Przed napaścią hitlerowskich Niemiec na Polskę, był uczniem cieszyńskiego gimnazjum matematyczno-przyrodniczego. 22 kwietnia 1940 r. aresztowano jego ojca nad którym ze szczególnym okrucieństwem pastwił się gestapowiec, a cały dramat odbywał się na oczach przymusowych świadków: Andrzeja i jego matki. To skłoniło go do działalności konspiracyjnej.

Stanisław Niemiec był synem Jerzego. Jego ojciec kierował szkołą w Wiśle Jaworniku. Zmarł z wycieńczenia 15 marca 1941 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Stanisław odmawiał podpisania volkslisty, na skutek czego trafił do 7 obozów koncentracyjnych. Nie mogąc dłużej znieść nieludzkich warunków, wyraził zgodę na przyjęcie niemieckiej listy narodowościowej. Natychmiast też został zwolniony z obozu i prawie natychmiast powołany do Wehrmachtu. Jednakże przy pierwszej nadarzającej się okazji zdezerterował i przyłączył się do oddziału AK, dowodzonego przez A. Raszkę, co nastąpiło 8 listopada 1944 r.

Grupa partyzantów zajmowała się głownie rozbrajaniem Niemców (pozyskiwanie broni), „kolejówkami” (czyli wysadzaniem lub wykolejaniem pociągów), dokonywaniu egzekucji na co bardziej gorliwych gestapowcach.

Wieczorem 25 listopada 1944 r. Jędrek ze Staszkiem przyjechali pociągiem z Bielska i wysiedli po przeciwnej stronie stacji. Na Kaplicówce" umówiona była zbiórka oddziału, dokąd zamierzali dotrzeć okrężną drogą przez Górny Bór. Niespodziewanie zatrzymał ich dwuosobowy patrol żandarmerii, żądający okazania dokumentów. Jędrek wydobył pistolet i zastrzelił Niemca. Stanisława kilka sekund zawahania kosztowały życie. Jędrek zdążył strzelić także do drugiego żandarma, niestety, tylko ciężko go ranił. Został ciężko ranny w nogę . Brocząc obficie krwią usiłował się zgubić w lesie.  Strzały zaalarmowały Niemców ze stojącego na stacji pociągu. Opadający z sił na skutek upływu krwi Stanisław został osaczony. By nie wpaść w ręce Niemców odebrał sobie życie.

Dwie godziny później aresztowano jego matkę Janinę. Po dwóch tygodniach bestialskich przesłuchań, umieszczono ją w złą sławą owianym więzieniu w Mysłowicach. Cudem przeżyła okupację. Andrzeja Raszkę i Stanisława Niemca Niemcy zagrzebali na skoczowskim cmentarzu żydowskim. Po wojnie w 1946 roku ich ciała ekshumowano i z należną czcią pochowano na cmentarzu komunalnym.

Kamień pamiątkowy:  Uroczystość odsłonięcia kamienia z udziałem jeszcze żyjącej matki Andrzeja Raszki -Janiny Raszkowej, społeczeństwa i dzieci szkół Skoczowa i Międzyświecia, władz politycznych i administra­cyjnych powiatu i Skoczowa odbyła się w 1963 roku.

Tekst jest skrótem większego artykułu który znajdziecie wpisując w Google: „Andrzej Raszaka - Żołnierz Ruchu Oporu”

Kesz jest Harcerski – jaki to ma związek z ta opowieścią ? Andrzej Raszka przed drugą wojną światową był harcerzem. Jego pseudonim „Strzała” stał się nazwą Szczepu Skoczowskich Harcerzy.

Staraniem Towarzystwa Miłośników Skoczowa została wydana publikacja „Ostatni Strzał” opisująca dzieciństwo i działalność konspiracyjną Andrzeja Raszki autorstwa Tadeusza Kopoczka. Autor, instruktor harcerski, dziennikarz i działacz społeczny uczestniczył w odsłonięciu pomnika. Dotarł do rodzin Stanisława Niemca i Andrzeja Raszki, spisał wspomnienia rodzin, dotarł do rodzinnych pamiątek. Zebrane materiały doczekały się wreszcie publikacji w 2016 roku.

Co do Kesza... kesz jak to kesz - trochę zagadkowy musi być. GPS pływa po lesie więc może pomogę inaczej. Kordy zaprowadzą Was do pomnika. Skrytka ukryta jest trochę dalej. Potrzebny będzie azymut i ilość kroków. Na pomniku znajdziecie dwie dwucyfrowe liczby. Nazwiemy je A i B. Azymut obliczymy ze wzoru: A*B-581, ilość kroków od pomnika do skrytki A+B+12. kroki przeliczyliśmy dwukrotnie, błąd pomiaru +-3 kroki. Pomiary obliczone za pomocą busoli, komórka wskazywała +5 stopni więcej. Proszę o staranne maskowanie. Dla 12 pierwszych znalazców  certyfikaty. Proszę odpisać sobie kod bonusowy (jest na logu) - literkę "d". Pamiętać o ochronię przeciw kleszczom.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 15x nieznaleziona 2x komentarz 1x Wszystkie wpisy