Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Krzyż Prus Zachodnich - OP8M3R
Krzyż Prus Zachodnich jako symbol narodu niemieckiego pognębionego traktatem wersalskim
Właściciel: Nadleśnictwo Kwidzyn
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 50 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 10-05-2017
Data utworzenia: 10-05-2017
Data opublikowania: 10-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 14-05-2017
42x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
111 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: baloniarz
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Krzyż Prus Zachodnich (Westpreussenkreuz)

Opis miejsca: 

Obiekt mieści się przy wjeździe do wsi Biała Góra (niem. Weißenberg) od strony wschodniej. Nazwa wzgórza, na którym usytuowany był krzyż pochodzi od koloru piachu, z którego się składa. Nazwę, Biała Góra, nadali prawdopodobnie pływający ze zbożem do Gdańska flisacy, dla których białe, doskonale widoczne wzniesienie było dobrym punktem orientacyjnym.

Krzyż został uroczyście odsłonięty w 10 rocznicę plebiscytu – 13 llipca 1930 r. niedaleko wzgórza  pod Białą Górą, w powiecie sztumskim. Miejsce wybrano nie przypadkowo – tuż obok zbiegały się granice trzech państw: Niemiec, Polski i Wolnego Miasta Gdańsk. Krzyż mierzył 12 metrów wysokości, posadzony był na solidnym postumencie, obłożony został marmurowymi płytami. Od samego początku idea krzyża była oczywista – miał on świadczyć o męczeństwie i udręce narodu niemieckiego, pognębionego traktatem wersalskim. U stóp krzyża odbywały się np. zloty młodzieży nacjonalistycznej itp. manifestacje. 

Miał być on również znakiem wiary mieszkańców Prus Wschodnich w ponowne zjednoczenie z niemiecką ojczyzną. Po I wojnie światowej bowiem, na mocy traktatu wersalskiego do Prus Wschodnich przyłączono część Prus Zachodnich. Zgodnie z postanowieniami traktatu  przeprowadzono także plebiscyt w sprawie przynależności tzw. polskiego korytarza (Warmia, Mazury i Powiśle) do Polski lub Niemiec (Prus Wschodnich). Blisko 98% głosów zostało oddanych wówczas na Prusy.

Krzyż Prus Zachodnich – w domyśle, utraconych na rzecz Polski, podczas gdy Sztum i jego okolice stały się częścią Prus Wschodnich .

Krzyż został wysadzony najprawdopodobniej przez Armię Czerwoną w 1945 r. Obecnie znajdują się po nim tylko pozostałości. Wokół niego jest pełno rozsianych fragmentów cokołu, na którym stał. Po tym, jak w latach 70-tych obsadzono wzniesienie drzewami, raczej trudno o wspaniałe widoki z Białej Góry, reklamowanej jeszcze w latach 60-tych jako znakomity punkt widokowy na Wisłę i Żuławy.

 

Warto zobaczyć:

W samej miejscowości Biała Góra jest kilka dodatkowych atrakcji:

- pięknie obecnie odnowiona XIX-wieczna śluza na Nogacie i Starym Nogacie, która do 1 września 1939 stanowiła granicę pomiędzy Wolnym Miastem Gdańsk i Niemcami.

- Kamień graniczny w Białej Górze - styk granic Polski, Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska niedaleko miejscowości Biała Góra wyznaczał metrowej wysokości granitowy monolit w formie ostrosłupa ściętego o podstawie trójkątnej. Na każdym z trzech boków wykuty był napis nawiązujący do miejsca i daty podpisania traktatu pokojowego: Traité de Versailles, 28 Juin 1919. Pod napisem tym znajdowały się literowe oznaczenia graniczących państw, odpowiednio: D – Niemcy, P – Polska, FD – Wolne Miasto Gdańsk. Aktualnie znajduje się tutaj pamiątkowy głaz na wale wiślanym z wyrytymi nazwami 4 miast Wolnego Miasta Gdańsk (Gdańsk, Sopot, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw).

- Rezerwat Biała Góra - rezerwat przyrody nad Nogatem ustanowiony w 1968 r. Na chronionym obszarze można można obejrzeć stanowiska roślinności stepowej, tj. dyptam jesionolistny, lepnica zielonawa czy smagliczka górska.

Pamiętajcie ! Na terenie rezerwatu obowiązują zasady, o których czytaj pod linkiem http://www.oxygenium.pl/?s=249.

 

Opis skrzyneczki:

Jadąc szosą Sztum - Biała Góra, przed pierwszymi zabudowaniami, przy parkingu leśnym skręć w leśną drogę. Szukaj skrzynki w kordach. Jest to mały kesz o maskowaniu leśnym.

W keszu pozostawiliśmy gadżety na wymianę.

Proszę o pozostawienie pierwotnego maskowania skrzyneczki.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Krzyż Prus Zachodnich - panorama krzyża, źródło: http://www.forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=3041
Już niedaleko...
Cokół Krzyża Prus Zachodnich
Śluza na Białej Górze
I jeszcze tylko pod górkę...
Tutaj...
Kamień pamiątkowy na trójstyku granic Polski, Prus oraz Wolnego Miasta Gdańsk