Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[GOL] - Św. Maria Dominika Mazarello - OP8M0L
Właściciel: GOL_TEAM
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 132 m n.p.m.
 Województwo: Polska > dolnośląskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 08-05-2017
Data utworzenia: 08-05-2017
Data opublikowania: 08-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 08-05-2017
31x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
68 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skryta jest częścią Geocachingowej Obwodnicy Lubina - 26km trasa dookoła Lubina

Geocacingowa Obwodnica Lubina

 

[GOL] - Św. Maria Dominika Mazarello

Św. Maria Dominika Mazarello

Niewielu Lubinian wie o obecnym tu kościele, a jeszcze mniej z nich wie cokolwiek o jego patronce. Jest to JEDYNY W POLSCE kościół pod tym wezwaniem. Włoska zakonnica, współzałożycielka zakonu Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych (salezjanek), święta Kościoła Katolickiego - Maria Dominika Mazarello.

Maria Dominika Mazarello przyszła na świat w dniu 09.05.1837r. w Mornese w prowincji Alessandria w północnych Włoszech. Urodziła się w bardzo pobożnej rodzinie, stąd decyzja o wstąpieniu do Stowarzyszenia Córek Maryi Niepokalanej (niepokalanek) już w wieku 15 lat. Przez swoje życie zakonne, pomimo słabości fizycznej spowodowanej chorobą, udzielała się jako organizatorka i nauczycielka, talent ten dostrzegł ks. Jan Bosco i w 1872r. powierzył Jej misję stworzenia Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki. Ta niezwykle trafna decyzja salezjańskiego świętego zaowocowała tym, iż już po pięciu latach swojej działalności zakon był już zakonem misyjnym, a już w niecałe 10 lat posiadał swoje tradycje i ugruntowaną pozycję w dalszym wychowaniu dziewcząt w zgodzie z wartościami ewangelicznymi, szczerością, pokorą, pracowitością, odpowiedzialnością i skromnością. Było to zgromadzenie żeńskie idące w duchu wychowania ks. Bosco, z którego doświadczeń siostra korzystała w swojej codziennej pracy.

Maria Dominika Mazarello zmarła rankiem 14.05.1881r. w Nizza Monferrato, tego dnia jest też wspominana jako święta w kalendarzu liturgicznym kościoła katolickiego, natomiast Salezjanie wspominają ją dzień wcześniej. Kanonizacja zakonnicy nastapiła 20.11.1938r, za sprawą papieża Piusa XI, a nastepnie papież Pius XII podniósł ją do rangi świętej podczas beatyfikacji 24.60.1951r.

Jeśli zaś chodzi o kościół św. Marii Dominiki Mazarello w Lubinie, jest to kościół filiarny parafii Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku. Świątynia to zmodyfikowana gotycka konstrukcja z przełomu XIII i XIVw. Pierwsze wzmianki pojawiają się w 1399r. Poważniejsze metamorfozy budowla przechodziła w XV i XVIIw. Podczas II Wojny Światowej wieża kościoła, wraz z jej strzelistym hełmem pokrytym gontem, uległa poważnym zniszczeniom czego następstwem była jej rozbiórka w okresie powojennym.

W 1961 r. ks. Michał Szafarski SDB, sprowadził do kościoła relikwie św. Marii Dominiki Mazzarello. Ogłoszenie nadania tytułu świątyni odbyło się w niedzielę 4 listopada 1961 roku. Była to pierwsza uroczystość patronalna z licznym udziałem reprezentantów towarzystw salezjańskich, delegacji i pielgrzymek. Z tym wydarzeniem datuje się również początek tradycji pielgrzymek Salezjanów, Sióstr Salezjnaek, wychowanków i rzesz pielgrzymów do tutejszej świątyni.

Na wystrój kościoła składa się neorenesansowy strop kasetonowy nakrywający prezbiterium, ołtarz główny z oknem późnego renesansu bogato rzeźbiony z 1604 roku, ambona również późnorenesansowa z okresu śląskiej reformacji w rzeźbach ukazująca fundamentalne treści wiary chrześcijańskiej opartej na Prawie i Ewangelii. W przedsionku znajdują się również nagrobki kamienne Krzysztofa von Brauchtisch i jego żony Ewy von Boock z 1600r oraz Caspara Hoberga z 1675 r.

W chwili obecnej świątynia pełni funkcje liturgiczne, msze święte odprawiane są w każdą niedzielę i święta o godz. 10:00, natomiast w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 9:00 połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Tyle o samej świętej i świątyni, zachęcam do obejrzenia tego ciekawego, leżącego na uboczu obiektu. 

 

O keszu:
Kordy przywiodły Cię w pobliże kościoła p.w. św. Marii Dominiki Mazarello w Lubinie, sam pojemnik finałowy ulokowany jest w pewnej "bezpiecznej" odległości od świątyni. aby poznać lokalizację finału należy rozwiązać poniższe zadanie:

 

N 51° 22.AAA E 016° 10.BBB

AAA - Wiek, w jakim zmarła święta + 608

BBB - Ilość lat od śmierci po, której M. D. M. została kanonizowana + 160

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.