Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Pałace i dwory Wielkopolski #96 - Gąsawa - OP8LUR
Właściciel: Vilku
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 85 m n.p.m.
 Województwo: Polska > kujawsko-pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 02-05-2017
Data utworzenia: 02-05-2017
Data opublikowania: 02-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 09-06-2020
32x znaleziona
4x nieznaleziona
2 komentarze
watchers 0 obserwatorów
113 odwiedzających
21 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
  Skrzyneczka jest kontynuacją serii p.n. Pałace i dwory Wielkopolski
 
Dwór w Gąsawie
 
Województwo: kujawsko-pomorskie
Powiat: żniński
Gmina: Gąsawa
Rodzaj obiektu: Dwór
 

OPIS

Dwór z przeł. XVII i XVIII w., przebudowany po 1945 r.
Pierwsza wzmianka o wsi znajduje się już w bulli papieża Innocentego z 1136 r. W 1145 r. wchodziła w skład dominium kanoników regularnych z Trzemeszna. Dzięki sprawnemu zarządzaniu dobrami przez trzemeszeńskich zakonników Gąsawa zyskała szybko na znaczeniu. W 1227 r. książęta piastowscy wybrali właśnie ten gród na miejsce swojego zjazdu. Do wiecu książąt zorganizowanego na pograniczu Kujaw i Wielkopolski, w Gąsawie, w którym wzięli udział Leszek Biały, Władysław Odonic, Henryk Brodaty oraz Konrad Mazowiecki doszło w listopadzie 1227 r. Rozmowy musiały poważnie zaniepokoić Świętopełka pomorskiego, który korzystając ze zdrady Odonica rankiem 24 listopada napadł na niczego niespodziewających się książąt przebywających właśnie w łaźni. Starszy, Henryk uratował się dzięki poświęceniu rycerza Peregryna z Wiesenburga. Młodszy, Leszek zdołał się wyrwać napastnikom, dopaść konia i nago rozpocząć ucieczkę w kierunku wsi Marcinkowo. Tam wrogowie zdołali go dopaść i Leszek zginął przeszyty dzidą. Wraz z jego śmiercią ostatecznie zanikła władza centralna. Około poł. XIII w. Polska składała się z kilkunastu księstw, bez żadnej władzy nadrzędnej. W następnym stuleciu (1388 r.) Gąsawa zyskała prawa miejskie. Pierwszy drewniany kościół, który ufundowali i wyposażyli kanonicy regularni z Trzemeszna, stał prawdopodobnie na miejscu dzisiejszej świątyni. Nieopodal działała szkoła parafialna i szpital. Z biegiem czasu miasto stawało się coraz bardziej zasobne, a przez to zyskiwało jeszcze bardziej na znaczeniu gdy w 1600 r. wybuchła w Poznaniu epidemia cholery, do Gąsawy przeniesiono Kolegium Lubrańskiego ? jedną z pierwszych szkół humanistycznych w Polsce. Rozkwit Gąsawy zakończył się najazdem wojsk szwedzkich w 1660 r. i spustoszeniem miasta. Po 1 rozbiorze Polski Gąsawa została włączona do państwa pruskiego pozostając w nim przez dwa kolejne rozbiory.
W 1919 r. w wyniku powstania wielkopolskiego Gąsawa odzyskała niepodległość, a w 1934 r. w skutek reorganizacji administracji terytorialnej straciła prawa miejskie. Majątek ziemski liczył w 1926 r. około 300 ha, w tym aż 145 ha stanowiły wody. Jego właścicielem był Skarb Państwa Polskiego, a dzierżawcą Karol Gramse.
 
Dwór parterowy, wzniesiony na rzucie prostokąta. Murowany z cegły na wysokiej kamiennej podmurówce i otynkowany. Z dwuspadowym dachem krytym eternitem, mieszczącym użytkowe poddasze. Na skutek remontów utracił cechy stylowe. Wejście w osi środkowej poprzedzone schodami ujętymi murkami, ozdobionymi figurami lwów, z których jeden zachował się do czasów obecnych.
(Źródło: www.polskiezabytki.pl
 
KESZ
Skrzynka  wielkości mikro, ukryta tradycyjnie i spontanicznie.
Certyfikatów brak (mogę dostarczyć na "WIO na Piwo" dla zainteresowanych), w pojemniku jedynie logbook, weź coś do pisania
 
ALERT!
KESZE na wsi podejmuje się inaczej niż w mieście, pamiętaj, że jesteś OBCY, czyt. stanowisz zagrożenie dla tubylców, zanim ruszysz miej to na uwadze!
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Dwór
Foto od Bara i Lepszej Połówki
Wpisy do logu: znaleziona 32x nieznaleziona 4x komentarz 2x Obrazki/zdjęcia 1x Wszystkie wpisy Galeria