Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Bez odbioru - OP8LL7
III obława na Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury"
Owner: parlando
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 272 m. ASL.
 Region: Poland > świętokrzyskie
Cache type: Traditional
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-04-2017
Date created: 16-04-2017
Date published: 24-04-2017
Last modification: 08-05-2017
48x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
133 visitors
33 x rated
Rated as: Excellent
16 x recommended
This cache is recommended by: Aikido, Androvero, arak141, bamba, dzejbi, fielki, gagu, hobbbysta, Hr. Jan Usz, keram58, Mchowe Dusze, Nefryt+, palinq, Serengeti, Vanish, zerwany
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  One-minute cache  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Oddział ppor. Jana "Jacka" Kosińskiego powstał w połowie maja 1943 r. z zagrożonych aresztowaniem żołnierzy Podobwodu Bodzentyn, którego Komendantem był właśnie Kosiński. Oddział podlegał bezpośrednio Komendzie Okręgu. Formalnie był to pluton ochrony radiostacji. 

Mimo, że oddział przeznaczony był do ochrony radiostacji, na mocy porozumienia dowódców brał udział w akcjach przeprowadzanych przez Zgrupowanie Partyzanckie "Ponurego". Oddział "Jacka" stacjonował bowiem blisko Wykusu, w części lasu zwanym Olszowy Smug.

Żołnierze "Jacka" brali udział w akcji na pociąg pod Łączną 2 lipca, 8 lipca w akcji likwidacji Antona Krugera (odpowiedzialnego m.in. za śmierć kilkudziesięciu Polaków, pacyfikację wsie Gębice i Bór Kunowski).

12 lipca, Niemcy przeprowadzili pacyfikację wsi Michniów, która była od dawna bazą partyzancką i udzielała im wszelkiej pomocy. W odwecie „Ponury” postanowił zaatakować niemiecki pociąg. Do akcji doszło w nocy z 12 na 13 lipca przy bloku kolejowym Podłazie niedaleko od stacji Berezów koło Suchedniowa. W akcji wzięli także udział żołnierze z oddziału „Jacka”. W obozowisku pozostało jedynie pięciu żołnierzy pod dowództwem sierż. „Zięby”.

Po tych wydarzeniach Niemcy przeprowadzili 18 lipca 1943 roku I obławę na partyzantów z Wykusu. Zgrupowania "Ponurego" wycofały się w lasy iłżeckie, natomiast Jan Kosiński zdecydował, iż jego oddział przeczeka obławę w lesie. Po opuszczeniu obozu "zaszyli" się gęstwinie kilka kilometrów od Wykusu.

Po obławie, 20 lipca założono nowy obóz bliżej wzgórza 326. Radiostacja zaczęła znowu swoją pracę.

W kolejnych miesiącach oddział blisko współpracuje z I Zgrupowaniem Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta". Po II obławie na partyzantów (patrz Barwinek) żołnierze Jacka wracają w rejon Kropki i ponownie zakładają tam obóz (około 8 października). Zamiast małych szałasów wybudowali jeden, solidny barak.

III obława na Wykus

Na 28 października „Ponury” zarządza ostatnią koncentrację podległych sobie Zgrupowań na Wykusie. Przed rozejściem się na zimowe kwatery mieli jeszcze raz spotkać się ze swoim Komendantem nie zdając sobie sprawy, że o wszystkim wiedzą Niemcy. Łącznie przybyło około 360 żołnierzy.

Rano 28 X, wydzielona przez „Ponurego” grupa żołnierzy ma przestrzelać wyprodukowane konspiracyjnie w Suchedniowie steny. Nikt nie podejrzewa, że niedaleko znajdują się Niemcy, którzy o poczynaniach oddziału wiedzą od swojego agenta w dowództwie Zgrupowania. Jest nim „Motor”.

Pierwsze strzały nie budzą niepokoju partyzantów - sądzili, że to odgłosy stenów. Wkrótce okazało się jednak, że to partyzanckie ubezpieczenia walczą z Niemcami. Początkowo ich główny impet uderzenia skierował się na oddział „Jacka”, który kwaterował w pewnym oddaleniu od Zgrupowań "Ponurego". Być może sądzili, że w okazałym baraku dosięgną całą komendę Zgrupowania. 

Los żołnierzy "Jacka" był przesądzony... W ogólnym chaosie nie zabrakło heroicznych postaw - "Longin" ogniem rkm do końca osłaniał wycofujących się kolegów. Desperacka walka oddziału "Jacka" dała nieco czasu głównym siłom Zgrupowania.

W walce zginęło 25 z ogólnej liczby 35 żołnierzy oddziału ochrony radiostacji.

Dowódca Jan Kosiński wraz z plutonowym "Olkiem" zdołali ukryć radiostację i przetrwali obławę w gęstych krzakach.

Radiostacja przestała nadawać w rejonie Wykusu. Bez odbioru.

Źródło: http://akokregkielce.pl/jacek-jan-kosinski.html


KESZ

Skrzynkę zdejmij ostrożnie z haczyka. 

Wyciągnij bolec, który blokuje daszek (zwróć uwagę, że jest tam magnes, który zapobiega wypadaniu - przy zamykaniu przekręć bolca w stronę magnesu:)). Logbook jest w 2 strunówkach i proszę tak samo go pakować. Jeżeli strunówki się popsują, to będę wdzięczny za wymianę.

Po wpisie upewnij się, że odwiesiłeś skrzynkę poprawnie (za oczko, a nie np. za daszek:)).

 

Jeżeli w środku będą certyfikaty, to proszę, by w przypadku grup pobierać jedną sztukę (dla faktycznego znalazcy).

 

Proszę, nie wklejaj naklejek do logbooka!

 

Pictures
pomnik
lokalizacja obozów i miejsc na mapie WIG
Log entries: Found 48x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions