Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Kościół Joannitów - OP8LGH
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Słońsku
Owner: Jakub_Ch
Founder: lukooo
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 18 m. ASL.
 Region: Poland > lubuskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 08-04-2017
Date created: 08-04-2017
Date published: 08-04-2017
Last modification: 07-12-2020
88x Found
0x Not found
2 notes
watchers 0 watchers
111 visitors
53 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: unieski
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Accessible for disabled  Bike  One-minute cache  Take something to write  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Kościół Joannitów - Słońsk

Kościół jest najstarszym, najpiękniejszym i najlepiej zachowanym zabytkiem w Słońsku. Zbudowano go z cegły w latach 1474 - 1522. Sklepienia założono w latach 1520 - 1522.  Przebudowywany w latach 1652-1667. Wieża kościoła ostateczny kształt, z czterema gotyckimi wieżyczkami, uzyskała w 1817 r.
 
Kościół jest trzynawową, halową budowlą gotycką. Zakrystia pochodząca najprawdopodobniej z XVI w. została przebudowana w XVIII w. Gwiaździste sklepienie kościoła wsparte na ośmiu filarach tworzy misterną siatkę., w którą wmontowano ponad 200 ceramicznych zworników z płaskorzeźbionymi wyobrażeniami świętych, scen biblijnych, zwierząt, znaków zodiaku, narzędzi pracy i innych przedmiotów. Filary w górnych partiach dekorowane są drewnianymi medalionami, zdobionymi wyciętymi w skórze elementami o motywach geometryczno-roślinnych.
 
Sklepienie zdobi florystyczna polichromia zawierająca bogaty program heraldyczny. Z najciekawszych zabytków Kościoła warto wspomnieć o barokowej chrzcielnicy z 1658 r., organach z 1845 r., ambonie z ciemnego kamienia wydobytego w Sudetach z 1773 r. odnowionej w 1995 r., belce tęczowej z figurą Chrystusa ukrzyżowanego, o płycie nagrobnej Agnieszki Hochenstein (siostrzenicy baliwa Zakonu Joannitów) oraz oknach witrażowych zawierających herby rodowe rycerzy zakonnych poległych w I wojnie światowej.
 
Najcenniejszym zabytkiem z wyposażenia kościoła jest renesansowy ołtarz z XVI wieku, bogato rzeźbiony z drewna i alabastru. Wg źródeł ołtarz został sprowadzony do Słońska w 1626 r. z Köllin pod Berlinem, a zamontowany w kościele na polecenie Johhana Moritza von Nassau dopiero w latach 1652-62, tj. w okresie remontu świątyni. Tematyka rzeźb ołtarza nawiązuje do ostatniej wieczerzy, ukrzyżowania, zmartwychwstania i wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa.
 
Dwie płaskorzeźby wraz z obramowaniem, stanowiące główną część ołtarz - tworzą jedną całość kompozycyjną i treściową. Przedstawiono tu protestancki wykład prawdy wiary o Zbawieniu dzięki Łasce Chrystusa. Świadczy o tym zestaw scen: Grzech Pierworodny, Wypędzenie z raju, Chrystus i nierządnica - a więc ogólnie temat "grzechu" przeciwstawiony Narodzeniu i Ukrzyżowaniu. Scena Ukrzyżowania - ujęta otokiem z tarcz, na których pierwotnie znajdować się musiały malowane herby - wskazuje, że ten fragment ołtarza może pochodzić z epitafium. W kondygnacjach wyższych ołtarza uderza niespotykana kolejność scen: Opłakiwanie Chrystusa przed jego Ukrzyżowaniem. Widoczny też jest wyraźnie różny sposób rzeźbienia oraz dopasowywania poprzez przycięcie płaskorzeźb do późniejszego obramienia.
 
Chociaż dzisiejszy Słońsk nie jest siedzibą Zakonu Joannitów to interesują się oni miejscowością, są tu częstymi gośćmi i dbają o zabytki wspomagając finansowo ich renowację. Ostatnia renowacja ołtarza w kościele w Słońsku przeprowadzona została w latach 1991-1994 i zakończyła się uroczystym jego poświęceniem w dniu 20.XI.1994 r. w obecności licznej reprezentacji Zakonu. W 1995 r. przeprowadzono renowację dębowego krzyża belki tęczowej, a w uroczystym poświęceniu ambony po renowacji w 1997 r. uczestniczył sam Mistrz Zakonu Wilhelm Carl, książę pruski. 17.X.1998 r. odbyła się uroczystość dziękczynna z racji ukończenia renowacji dachu kościoła.
 
KONIECZNIE WSTĄPCIE DO ŚRODKA, GDYŻ JEST TO PEREŁKA!!!
(KOŚCIÓŁ POWINIEN BYĆ OTWARTY W CIĄGU DNIA)
 
INFO. O KESZU:  
Pierwotnie skrzynka założona była przez lukooo, od którego otrzymałem ją do adopcji (05.12.20 r.) Zmieniłem trochę jej lokalizację, ale nazwa, opis i logbook jest ten sam. Dodałem też spojler i nową podpowiedź kodowaną. 
 
BARDZO PROSZĘ NIE REAKTYWOWAĆ SKRZYNKI - W RAZIE PROBLEMÓW PROSZĘ O WIADOMOŚĆ 
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
SPOILER
Log entries: Found 88x Not found 0x Note 2x All entries Show deletions