Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Kościół gotycki - jsforest 20 - OP157C
Kościół Gotycki i Dzwonnica z XIV/XVw w Szadku
Właściciel: jsforest
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-12-2008
Data utworzenia: 08-12-2008
Data opublikowania: 09-12-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 16-06-2012
82x znaleziona
8x nieznaleziona
7 komentarze
watchers 8 obserwatorów
62 odwiedzających
58 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Przyczepiona magnesem  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki

Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba Apostoła (parafialny), zbudowany w latach 1332-1335 (konsekrowany w 1335 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława), restaurowany i przebudowywany w XV w., a następnie w latach 1551, 1738, 1802 i 1868 (po pożarach), 1923-1924 i 1969-1971. Jest najcenniejszym zabytkiem sztuki gotyckiej na ziemi sieradzkiej oraz jednym z najlepiej zachowanych - zarówno pod względem architektonicznym, jak i bogatego wyposażenia wnętrza - obiektów sakralnych z tej epoki na terenie Wielkopolski. Zbudowany został na miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła prawdopodobnie, z XIII w., spalonego przez Krzyżaków w 1331 r. Trójnawowy, typu halowego, z cegły o układzie polskim, podparty uskokowymi szkarpami. W szerokich szczytach znajdują się blendy i sterczyny. Fasadę oraz ścianę południową zdobi ornament z zendrówek układanych w romby. Korpus czteroprzęsłowy na rzucie prostokąta złożony z nawy głównej, prezbiterium i dwóch węższych naw bocznych. Nawy boczne są otwarte do nawy głównej ostrołukowymi arkadami wspartymi na czworobocznych filarach. W fasadzie oraz w przejściu z zakrystii do prezbiterium portale ostrołukowe z formowanej cegły. Sklepienia naw późno-gotyckie z 1551 r.; w prezbiterium i w nawie głównej - gwiaździste, a w nawach bocznych - siatkowe. Do prezbiterium od pomocy przylega gotycka zakrystia i skarbczyk z wejściem osłoniętym kruchtą dobudowaną w 1888 r. Drzwi zewnętrzne do zakrystii z płatów blachy wykuwanej ręcznie (XV w.). Od zachodu i południa dobudowano kruchty w 1868 r. i 1905 r.

Dzwonnica

Obok kościoła stoi współczesna mu późnogotycka dzwonnica o charakterze baszty obronnej z wąskimi okienkami strzelniczymi z XIV-XV w. Murowana z cegły gotyckiej o układzie polskim. Zbudowana na rzucie kwadratu, naroża wsparte wydatnymi uskokowymi skarpami. Na jej murze można zobaczyć liczne półokrągłe niewielkie wgłębienia • ślady po nieceniu ognia przy użyciu świdra ogniowego. Nadbudówka dzwonnicy barokowa z otworami dzwonowymi, kryta daszkiem czterospadowym, z XVIII w. Dzwon z 1614 r.

Informacja od psiloritis

"Dom przylegający (omal ) do starej dzwonnicy (na fotce - z podpisem Dzwonnica 2) to dom w którym wychował się Marek Niedźwiecki. dla słuchaczy - fanów Trójki i LPpr3 - to ważne a przynajmniej interesujące miejsce (i czytelników autobiograficznej "Nie wierzę w życie pozaradiowe" - więcej szczegółów zw. ze znanym prezenterem radiowym - do namierzenia w pobliżu kesza po lekturze w/w książki - warto!):-)"

Kesz:

Prawa strona schodów przy wejściu do dzwonnicy (Plebek).

Obrazki/zdjęcia
Kościół 1
Kościół 2
Dzwonnica
Dzwonnica 2
Dzwon
Spoiler