Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
SZCZEBRZESZYN - figura św. Nepomucena - OP8L30
Właściciel: grafen
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 252 m n.p.m.
 Województwo: Polska > lubelskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-03-2017
Data utworzenia: 06-03-2017
Data opublikowania: 06-03-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 08-03-2017
46x znaleziona
1x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 0 obserwatorów
66 odwiedzających
31 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Jeszcze jedna "szczebrzeszyńska" figura św. Jana Nepomucena znajduje się na cmentarzu parafialnym, na wspólnej mogile Wincentego Hoczyka, Marianny z Cichoszów Hoczykowej i Jana Flisa. Jest usytuowana na spiętrzonym, złożonym z kilku członów cokole. Pierwszy , najstarszy to baza, drugi o szerszej podstawie i środkowej części zwężającej się ku górze ma formę stojącego prostopadłościanu, na trzecim,zwieńczonym węższym jest wyryta inskrypcja i umieszczony wyżej jeszcze jeden węższy cokół.Z przodu inskrypcji jest umieszczona w płycinie o kształcie arkadki i profilowanej, nieco występującej przed lico krawędzi.Brzmi ona:D.O.M./S.P./MARYANNA/Z CICHOSZÓW/HORCZYKOWA/ŻYŁĄ LAT 25?ZM28 SIERPNIA/1888R./POKÓJ ICH/DUSZOM!/.Boczne ściany cokołu nie mają płycin. Inskrypcje są tu wyryte w polach nieco cofniętych względem lica.Z jednej strony jest inskrypcjaS.P./WINCENTY/HORCZYK/ŻYŁ 1 ROK/ZM./27 MAJA (...) 1886 R.,   a z drugiej skonstruowana w analogiczny sposób, brzmiąca: S.P.JAN FLIS/ŻYŁ LAT 2(...)/ZM.27 KWIETNIA/1910R./ TE PAMIATKE KŁADZIE CÓRKA/FELIKSA FLIS/ Tylna ściana cokołu jest pusta.Na gzymsie wieńczącym wyryte są dwie skrzyżowane ze sobą gałązki. Na opisanym cokole stoi na wydzielonej bazie kamienna figura św. Jana Nepomucena- imiennego patrona jednego z pochowanych tutaj mężczyzn. Widzimy ukazaną frontalnie sylwetkę o sumarycznym modelunku, nie uwzględniającym kształtowania poszczególnych elementów ubioru okrywającego ciało. Spod długiej sutanny, w której rzeźbiarz skrupulatnie wyrzeźbił okrągłe małe guziki, widoczne są jedynie czubki butów.Sięgająca niżej kolan komżę wieńczy ażurowa koronka.Analogicznie ażurowe zdobienia mają mankiety. Połowy długości komży sięga i niżej est ozdobiona frędzlami. W odróżnieniu od wszystkich dotychczas opisanych figur św. Jana Nepomucena, omawiana nie  ma na sobie płaszcza.Święty zgina  ręce w łokciach.Trzyma oburącz  złożony ukosem na klatce piersiowej krucyfiks.Twarz ma owalną i płaską,o topornych proporcjach. Okalają ją ujęte od tyłu sięgające szyi włosy. Jego głowę wieńczy biret. Twórca ukazał męczennika bez charakterystycznego dla jego fizjonomii zarostu. Ujęciu brakuje zachowania proporcji sylwetki, a święty ma za krótkie nogi.Agnieszka Szykuła - Żygalska. Figury Jana Nepomucena w Ordynacji Zamojskiej 1725 - 1944. str 80.

Kesz - opakowanie szklane,poza cmentarzem, po prawej stronie parkingu. Weź coś do pisania. Nie trzeba kopać,rękawiczki będą przydatne. Powodzenia.

Dodatkowe waypointy
Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Figura św. Jana Nepomucena
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Figura św. Nepomucena
Strefa ukrycia kesza
Wpisy do logu: znaleziona 46x nieznaleziona 1x komentarz 0x Wszystkie wpisy