Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zabytki Starogardu - 2. Baszta Gdańska (Szewska) - OP1543
Właściciel: Sovek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 81 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Quiz
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 30-11-2008
Data utworzenia: 30-11-2008
Data opublikowania: 30-11-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 19-02-2013
57x znaleziona
0x nieznaleziona
3 komentarze
watchers 2 obserwatorów
1 odwiedzających
26 x oceniona
Oceniona jako: normalna
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne  Potrzebne hasło do logu! 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL
Dodatkowe atrybuty skrzynki




Druga skrzynka z serii "Zabytki Starogadu" :)


Baszta Gdańska

Być może mieszkańcom już spowszedniała, jednak przyjezdni zawsze zwracają na nią uwagę. Stanowi najwyższą i najlepiej technicznie zachowaną warownię stolicy Kociewia.
Początki wznoszenia baszty datuje się na lata 1320-1330. Wykazuje ona ślady rozbudowy i różnego podziału na kondygnacje. Obecnie jest budynkiem czterokondygnacyjnym, podpiwniczonym zbudowanym z cegły typu gotyckiego, na rzucie zbliżonym do kwadratu o bokach 8x8 metrów i wysokości 15 metrów. Najgrubsze są mury obwodowe I i II kondygnacji (do 2,5 m), szczególnie odporne na działanie machin oblężniczych czy armat wojsk oblegających. Sklepienia trzech pierwszych kondygnacji są ceglane, kolebkowe, ostatnie piętro ma sufit płaski, z otworem na strych. Wnętrza charakteryzują się surowym wystrojem architektonicznym i skromnym urządzeniem.
Zadania baszty zmieniały się zależnie od historycznych okoliczności. Początkowo pełniła funkcję wieży obserwacyjno-alarmowej przy przeprawie przez Wierzycę. Potem, wzniesiona w systemie XIV-wiecznych murów obronnych fortyfikacji miejskich, broniła wjazdu do Starogardu od strony Gdańska. Obowiązek obrony spoczywał na barkach cechu szewców i stąd jej nazwa Szewska. W czasie pokoju mógł rozlegać się na niej hejnał trębacza, który rano nawoływał do otwarcia bram miejskich bądź też alarmował o pożarze. Jak wynika z wilkierza z 1634 r. była więzieniem i wartownią nocnej straży miejskiej. W związku z zniszczeniami kościoła św. Mateusza, spowodowanymi "potopem" baszta stała się "Kaplicą przy Bramie", w tej roli funkcjonowała do 1730 r. Utrata funkcji obronnych spowodowała, że w latach 1847-1912 przeszła w ręce prywatne. W latach okupacji hitlerowskiej stanowiła miejsce kaźni i tortur. Po wyzwoleniu w 1945 r. przechowywano w niej przedmioty o charakterze muzealnym. Po remontach w 1957 r. i w latach 1977-1979 obiekt oddano Muzeum Ziemi Kociewskiej na urządzenie ekspozycji muzealnej dotyczącej lat 1939-45.

Legendy

Z basztą jest związane kilka legend. Utrzymuje się, że w jej rejonie przekraczał w bród Wierzycę biskup Wojciech, kiedy w 997 r. podróżował przez te tereny do Gdańska. Zachowała się również legenda o chłopach starogardzkich, zmuszonych do darmowej zwózki materiałów budowlanych do wznoszonej twierdzy. Pewnego dnia zbuntowali się i pouciekali do pobliskiego Lasu Szpęgawskiego, gdzie przyparci przez Krzyżaków, woleli wybrać śmierć w odmętach Jeziora Płaczewskiego niż oddać się w niewolę. Tych, którzy oprawcy zdążyli ująć, uwięziono w murach baszty Gdańskiej. Z Krzyżakami związana jest jeszcze jedna historia. Podobno w dniu 8 grudnia 1461 r. zdobyli miasto tylko dlatego, że ktoś nocą uszkodził łuki, które następnego dnia nie mogły razić przeciwnika. Również z średniowiecza pochodzi legenda o młodziutkiej burmistrzance, która, pozbawiona możliwości wyjścia za mąż, skoczyła z najwyższego okna do wód Wierzycy.

 

 

 Edycja:



Hasło do logu (pisane wielkimi literami, bez spacji) znajduje się na tablicy informacji turystycznej znajdującej się w pobliżu obiektu, jednak należy je odszyfrować używając poniższego klucza: 

 

* 7.19 * 3.5 * 2.11 * 17.25 * 1.63 * 14.1 + 4.30 + 16.24 * 8.27 * 11.16 * 5.11 * 8.27 * 10.13 * 9.53 * 13.8 * 10.9 *

 

(W wielkości jest podane mikro, gdyż po edycji nie można było już ustawić wirtualnej)

 

 

 

Obrazki/zdjęcia
Widok.