Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Zamek w Trokach - OP8KWD
Pozdrowienia z Trok
Właściciel: erykradek
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 148 m n.p.m.
 Województwo: Litwa > Lietuva
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Normalna
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-02-2017
Data utworzenia: 16-02-2017
Data opublikowania: 16-02-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 11-01-2022
24x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 0 obserwatorów
92 odwiedzających
20 x oceniona
Oceniona jako: dobra
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Kapslo-Men
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Dostępna w określonych godzinach lub płatna  Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W położonych nad jeziorem Galwe Trokach w przeszłości istniały dwa średniowieczne zamki. Jeden znajdował się na półwyspie, drugi na największej z wysp jeziora. Jako pierwszy powstał zamek na półwyspie. Został wzniesiony w połowie XIV wieku przez Kiejstusa, który umieścił w nim stolicę swego księstwa. W czasach panowania księcia Witolda syna Kiejstusa doszło do wojny domowej z Władysławem Jagiełło. Witold sprzymierzył się z Krzyżakami, którzy idąc mu z pomocą w 1383 zdobyli zamek Troki zajęty przez Jagiełłę. Dopiero ugoda pomiędzy stryjecznymi braćmi zakończyła wojnę. Witold odzyskał Troki i otrzymał zarząd nad całym księstwem litewskim.

 

zameka

Zamek zimą

Położony na półwyspie zamek składał się z zamku górnego, dolnego oraz podzamcza. Zamek górny wzniesiono na kopcu na krańcu półwyspu. Dwukondygnacyjna budowla otoczona była murem i fosą. Poprzedzało go rozległe podzamcze bronione podwójnymi murami i basztami. Początkowo umocnienia i budynki były drewniane z czasem zastępowane obiektami murowanymi. Znaczenie zamku zmalało po bitwie pod Grunwaldem w 1410r, kiedy to ustały nękające Litwę najazdy krzyżackie. W dobie renesansu dokonano przebudowy dostosowując obiekt do wymagań epoki.

Zamek na wyspie powstał w drugiej połowie XIV wieku i z inicjatywy księcia Witolda został rozbudowany. Miał być wzmocnieniem zamku na półwyspie, jednak szybko dzięki swemu położeniu zyskał na znaczeniu. Prace przy jego budowie trwały do połowy wieku XV. Składał się z zamku właściwego i podzamcza. Zamek właściwy miał plan prostokąta. Przy niewielkim wąskim dziedzińcu wzniesiono dwa trzykondygnacyjne skrzydła mieszkalne ustawione równolegle do siebie. W budynku południowym mieściła się reprezentacyjna Sala Książęca. Miała wymiary 10x21m oraz 5,5m wysokości i zdobiło ją piękne gwieździste sklepienie. Od wschodu dziedziniec zamykał mur kurtynowy. Po stronie zachodniej znajdowała się wysoka 34m wieża posiadająca pięć kondygnacji. Mieściły się w niej zarówno pomieszczenia mieszkalne jak i obronne. W przyziemiu umieszczony był przejazd bramny z krzyżowo-żebrowym sklepieniem. Zamek właściwy otaczał mur a od podzamcza oddzielała go fosa. Wjazd prowadził przez zwodzony most.

 

zamekbZamek jesienią

 

Otoczone własnym murem podzamcze miało plan nieregularnego trapezu. Narożniki wzmocniono trzema basztami, w dole kwadratowymi w górze okrągłe. Baszty posiadały strzelnice, które później dostosowano do użycia broni palnej. W kurtynie południowej znajdowała się wieża bramna. Rozległy dziedziniec podzamcza zajmowały budynki gospodarcze oraz pomieszczenia mieszkalne załogi. Zamek wzniesiono przy użyciu cegły i kamieni polnych.

Po bitwie pod Grunwaldem zamek stopniowo tracił swe znaczenie militarne na rzecz okazałej książęcej rezydencji. W czasie panowania królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta został przebudowany w stylu renesansowym. W 1655 roku oba zamki w Trokach zniszczyły wojska moskiewskie. Kolejne straty przyniósł "potop" szwedzki. Zrezygnowano z odbudowy, co doprowadziło obiekty do ruiny. Pod koniec XVII wieku z inicjatywy wojewody trockiego Aleksandra Ogińskiego przy zamku na półwyspie powstał klasztor dominikanów. 

zamekc

Zamek latem


Pierwsze prace konserwatorskie zamku w Trokach podjęto w XIX wieku. Po II wojnie światowej w wyniku przeprowadzonych w kilku etapach prac dokonano pełnej rekonstrukcji zamku na wyspie. Odbudowano go w stylu gotyckim i udostępniono turystom do zwiedzania. Obecnie zamek jest wizytówką turystyczną Litwy i chyba jednym z najczęściej fotografowanych zabytków. Ilekroć jestem w Wilnie, staram się przyjechać do Trok, by po raz kolejny zobaczyć to przepiękne miejsce.

zamek

Dziedziniec Zamku na Wyspie


 

O keszu:

Skrzynka nie ma fizycznego pojemnika. Logbookiem jest księga pamiątkowa znajdująca się w Centrum Informacji Turystycznej (patrz kordy). Do zaliczenia skrzynki potrzebne jest Twoje zdjęcie na tle Zamku na Wyspie.

Do Trok można dojechać z Dworca Autobusowego w Wilnie. Busy kursują kilkanaście razy dziennie. Jedzie się pół godziny, a bilet kosztuje 1,80 E (stan na 07.02.2017). Z dworca Autobusowego w Trokach skręcasz w prawo i idziesz prosto do Zamku po drodze podziwiając półwysep, zabytkową architekturę i chłonąc klimat miejsca.

 

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Interesujące miejsce --- Ruiny Zamku na Półwyspie
Interesujące miejsce --- Moja ulubiona cukiernia na Litwie ;)
Obrazki/zdjęcia
zamek1
zamek2
zamek3
zamek4
zamek5
takie tam w Trokach ;)
logbook