Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Demony Słowian - Bieda - OP8K9R
Owner: mstachul
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 74 m. ASL.
 Region: Poland > wielkopolskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 10-12-2016
Date created: 10-12-2016
Date published: 10-12-2016
Last modification: 11-12-2016
83x Found
3x Not found
1 notes
watchers 1 watchers
129 visitors
56 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Bieda w mitologii słowiańskiej nieśmiertelny demon, sprowadzający na ludzi liczne nieszczęścia, jak np. niedostatek, zgryzoty i troski. Przedstawiano ją w postaci wychudłej, niezwykle wysokiej kobiety. Wiele demonów żeńskich właśnie tak wyglądało. Bieda swoją posturą przypominała patyk, a dodatkowo ubrana była w postrzępione łachmany, czyli strojem przypominała stracha na wróble. Dodatkowo ze swych „gospodarzy” wysysała wszelakie siły witalne.
Bieda wędrując po świecie, wybierała sobie rodzinę i gospodarstwo, w którym postanawiała zatrzymać się na pewien czas. Kiedy wybrała odpowiedni dla siebie dom, to z kobiety potrafiła przybrać inną postać, np. stawała się myszą, wróblem lub kawałkiem drewna opałowego.
Mimo, że Bieda żyła pod postacią małego stworzenia lub innego przedmiotu, to jej obecność natychmiast zostawała zauważoną. Gdyż sprowadzała na rodzinę falę nieszczęść, tragedii i kłopotów. O obecności Biedy świadczyły: gwałtowne i tragiczne w skutkach pożary, zwierzęta masowo umierały na nieznaną chorobę, a zboże znikało, gdyż cały zapas wyjadały plagi gryzoni.
Bieda zupełnie nie posiadała wyczucia taktu, dla niej nie istniał moment, w którym wystarczająco dokuczyła domownikom, nie uważała też, aby jakikolwiek czas był najlepszym dla zakończenia jej wizyty. Uwielbiała zostawać ze „swoją rodziną” do końca, oczywiście do końca życia rodziny, bo można sobie łatwo wyobrazić jakie bywały skutki tej gościny.
Warto zwrócić uwagę na niektóre stare polskie przysłowia, np.: „Bieda dokuczy i rozumu nauczy”. Była też mądrą nauczycielką, kto przeżył jej wizytę nie popełniał tych samych błędów w gospodarowaniu, co wcześniej. Bieda pomagała również spajać relacje międzyludzkie: „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” – tak, tak, to właśnie ona pozwalała i nadal pozwala zweryfikować, dla kogo jesteśmy bliscy.
Jednak Biedę każdy pragnął wygonić ze swego domostwa, lecz nie było to takie proste, a przysłowie bowiem mówi: „Goń biedę drzwiami, to wlezie oknem”. Niektórzy próbowali spalić lub zatopić Biedę. Niestety skutki tych działań były opłakane, gdyż Bieda piszcząc przeraźliwie opuszczała dany przedmiot i wstępowała w drugi. To także zostało utrwalone w przysłowiu, i my dzisiaj mówimy „Bieda piszczy”.
Jedyną metodą na pozbycie się intruza było przekazanie jej komuś innemu, najlepiej swojemu wrogowi. Zazwyczaj zadawano ją nielubianemu sąsiadowi lub krewnemu z którym nie było się w najlepszych stosunkach. Do dziś niektórzy wierzą, że ktoś może „zadać” biedę drugiemu człowiekowi. Biedę należało podstępem skłonić do wstąpienia w jakieś naczynie, następnie je szczelnie zamknąć i zakopać na rozdrożu. W międzyczasie ktoś musiał rozpuścić plotkę o zakopanych tam skarbach. Wszelacy chciwcy i poszukiwacze złota od razu udawali się do wskazanego miejsca. Kopali, kopali, aż się do kopali. Jednak nie było tam wymarzonego prezentu, a jedynie Bieda, która od tej chwili stawała się towarzyszką każdej ich chwili…



Rysunek, co prawda nie przedstawia Biedy, lecz Cmentarną Babę, jednak pewne podobieństwo widać.
Skorzystano z Bestiariusza Słowiańskiego

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
rany zadane przez demona?
spoiler
Log entries: Found 83x Not found 3x Note 1x Picture 3x All entries Gallery