Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Wesołych Świąt! - OP8K81
i Szczęśliwego Nowego Roku !!
Właściciel: snack
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 208 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 08-12-2016
Data utworzenia: 07-12-2016
Data opublikowania: 08-12-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 16-01-2019
19x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 2 obserwatorów
31 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

Kolegium nauczycielskie

 

 

2 lutego 1919 r. zorganizowane zostało w Zgierzu Żeńskie Seminarium Nauczycielskie. Przełożoną seminarium została dr Stefania Kuropatwińska. Władze miejskie Zgierza wydzieliły bezpłatnie obszar gruntów własnych, o powierzchni około 8 ha, pod budowę budynków szkoły i internatu oraz 2 ha oddzielone torami kolejowymi na potrzeby gospodarcze. W 1920 roku podjęto działania związane z budową szkoły. Głównym projektantem był inż. architekt Adolf Goldberg. Powstał kompleks budynków o charakterze architektury rezydencjonalnej, formą nawiązujący do założeń pałacowych epoki baroku. Funkcjonalne wnętrza o wysokim standardzie oferowały doskonałe warunki do nauki. Zespół budynków seminaryjnych wraz z przyległym parkiem i ogrodem owocowym był zaliczany do wzorcowych placówek edukacyjnych w odrodzonej Rzeczpospolitej. Wysoki poziom seminarium zawdzięczało organizatorce i pierwszej dyrektor dr Stefani Kuropatwińskiej, która była też inicjatorką nadania szkole imienia Stefana Żeromskiego. Internat został oddany do użytku w 1925 r.

 

 

Nauka w nowym gmachu seminarium rozpoczęła się w 1927 r. W części wschodniej budynku mieściło się Seminarium Nauczycielskie, a w zachodniej Szkoła Ćwiczeń. W 1929 szkole nadano imię Stefana Żeromskiego, a w 1936 odsłonięto pomnik pisarza, projektu Aleksandra Żurakowskiego. W 1937 r. zaczęło działać trzyletnie Żeńskie Liceum Pedagogiczne. We wrześniu 1939 r. Niemcy zajęli budynki liceum, przeznaczając je na obóz jeniecki oraz szpital wojskowy. Usunięte zostało także popiersie S. Żeromskiego (cokół granitowy pozostał na miejscu). Popiersie przetrwało wojnę i jego ponowne odsłonięcie odbyło się 26 września 1948 r.

30 stycznia 1945 r. budynek przejęty został przez wojsko radzieckie. Dopiero po kilku miesiącach do budynków wróciła młodzież szkolna. W roku szkolnym 1957/58 zaprzestano rekrutacji do klas pierwszych w związku z planowaną likwidacją liceum. Jednocześnie utworzono Studium Nauczycielskie dla absolwentów szkoły średniej ogólnokształcącej. W roku 1961 ostatni absolwenci Liceum Pedagogicznego opuszczali tę szkołę razem z pierwszymi absolwentami Studium Nauczycielskiego. W roku akademickim 1971/72 studium przekształciło się w trzyletnie Wyższe Studium Nauczycielskie Uniwersytetu Łódzkiego w Zgierzu. Po kolejnych, licznych przekształceniach, w 1984 roku ponownie uruchomiono dwuletnie Studium Nauczycielskie. W roku akademickim 1991/92 (był to jednocześnie ostatni rok istnienia SN) rozpoczęto nabór do powstającego trzyletniego Kolegium Nauczycielskiego, które istnieje do dziś.

 

 

Niektórzy z was pewnie mogli być w środku internatu, gdy jeszcze był dostępnym urbeksem. Teraz już raczej nie da się wejść, wewnątrz trwa przeciągający się remont..

 

46757520231_679d5c0b6e_b.jpg

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.