Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
„METALURGIA” – historia jakich wiele. - OP8K4N
„METALURGIA” – historia jakich wiele.
Właściciel: rybakja
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 223 m n.p.m.
 Województwo: Polska > łódzkie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 25-11-2016
Data utworzenia: 25-11-2016
Data opublikowania: 25-11-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 09-03-2018
70x znaleziona
0x nieznaleziona
4 komentarze
watchers 3 obserwatorów
159 odwiedzających
45 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
23 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Aki., Chochlik., crosman04, czajnik510, daroo88, ForgottenSilesia, Gacekk, geekon, hobbbysta, Hr. Jan Usz, Joutseny, Kobex, lime, palinq, patmichall, Phoebe, QbaPL, R-Sol, Remol19, rubin, Tris, unkas, Urbex Bamber
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

„METALURGIA” – historia jakich wiele.

Biuro projektowe „Metalurgii”, a od 1953 roku Komenda MO

 

W 1879 przybyli do Radomska inwestorzy francuscy, którzy po wykupieniu fabryki ceraty od Szai Ruziewicza, założyli spółkę „Anonimowe Towarzystwo Przemysłu Metalurgicznego”. Pierwotną produkcję zakładu stanowiły gwoździe o trzpieniu kwadratowym i okrągłym, wkręty, śruby z nakrętkami, nity,widły, łopaty, konstrukcje stalowe, a także wózki węglowe dla przemysłu górniczego.

Dom Familijny

 

W latach 1879 – 1918 zakłady podlegały ciągłej rozbudowie. Powstały wówczas wydziały: kwasiarni, druciarni, gwoździarni, łopaciarni, wkrętkarni, drutu kolczastego oraz wydział konstrukcyjny. Po II wojnie światowej w 1948 r. zakłady zostały przejęte na własność państwa, a następnie w 1951 r. utworzono dalsze pod nazwą "Zakłady Przemysłowe “Komuna Paryska” – Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu z siedzibą w Radomsku".

Hala produkcyjna

 

W 1960 r. nastąpił dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa z uwzględnieniem specjalizacji oraz produkcji eksportowej. Dzięki rozbudowie zakładu i prawie całkowitej wymianie parku maszynowego, finansowanych głównie z środków własnych, produkcja zakładu wzrosła w 1979 roku do 280 tys. ton, z czego 87 tys. ton eksportowano na niemal na wszystkie rynki świata. W latach 1980 – 1990 kontynuowano proces modernizacji zakładu. Dokonano wówczas zakupu kilku nowych, bardzo wydajnych maszyn do produkcji gwoździ, linii do pakowania gwoździ, jak również urządzenia do mechanicznego cynkowania gwoździ.

Na podstawie art. 6 ust. l ustawy z dnia 13 lipca 1990 roku o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, Zarządzeniem nr 76 Prezesa Rady Ministrów z 21 kwietnia 1992 roku, Zakłady Przemysłowe "Komuna Paryska" Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa"Metalurgia" S.A., która została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 1 września 1992 roku (pod numerem RHB 638).

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1993 roku (Dz.U. nr 78, poz. 368)“Metalurgia” S.A. została wyznaczona przez Radę Ministrów (w I grupie 195 przedsiębiorstw) do udziału w Programie Powszechnej Prywatyzacji poprzez Narodowe Fundusze Inwestycyjne.

W drodze wyboru pakiet wiodący akcji “METALURGII” S.A. został alokowany w II Narodowym Funduszu Inwestycyjnym S.A. z siedzibą w Warszawie. W dniu 12 września 1995 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy zarejestrował wniesienie akcji spółki do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych.

W 2005 zakończył się proces prywatyzacyjny zakładu. W 2009 r. Huta Trzyniec przejęła 100% akcji Metalurgii S.A.

W latach swojej świetności w fabryce pracowało ponad 3500 pracowników. Obecnie zakład zatrudnia poniżej 200 pracowników. Po gigantycznej fabryce pozostał tylko gigantyczny komin.

Tak w Radomsku rozłożono na łopatki przemysł.

 

Efekt prywatyzacji zakładu

 

  

Pozostałość, a zarazem symbol „Metalurgii” 

       Wjazd od ulicy Św. Rozalii

 

Przyszłość - „Centrum Handlowe”

 

O keszu:

Szukaj na kordach. Skrzynka mała zawierająca logbook i 2 komplety certyfikatów dla pierwszych znalazców dla keszerów dwusystemowych. 

Koniecznie zabierz coś do pisania.

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.