Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 662 m n.p.m.
Województwo:
Czeska Republika > Moravskoslezsko
Typ skrzynki:
Tradycyjna
Wielkość:
Normalna
Status:
Gotowa do szukania
Data ukrycia: 09-11-2008
Data utworzenia: 14-11-2008
Data opublikowania: 14-11-2008
Ostatnio zmodyfikowano: 14-11-2008
25x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
5 obserwatorów
36 odwiedzających
22 x oceniona
Oceniona jako:
dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
"Leśne kościoły" ewangelickie są to miejsca odludnie położone w beskidzkich lasach, zwłaszcza w Beskidzie Śląskim, gdzie w okresie kontrreformacji (w latach ok. 1654–1709) ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego potajemnie odprawiali nabożeństwa.
W 1654 r. tzw. komisja religijna z polecenia cesarza Ferdynanda III odebrała ewangelikom Śląska Cieszyńskiego wszystkie kościoły. Miejscowa ludność ewangelicka mając jeszcze w pamięci niedawno zakończoną wojnę 30-letnią w obawie przed represjami nie stawiała oporu.
Miejscowi ewangelicy nie mogąc gromadzić się w kościołach korzystali z posługi wędrownych kaznodziejów, którzy na te tereny potajemnie przybywali głównie ze Słowacji, ale też i z Dolnego Śląska czy z Królestwa Polskiego. Nabożeństwa odprawiano na odludnych miejscach, głównie w górach. Było tych miejsc wiele, często zmieniano je dla uniknięcia represji. Do naszych czasów dzięki ustnym przekazom zachowała się pamięć o dziewięciu takich miejscach, znajdująch się w górach, w Beskidzie Śląskim. W jego polskiej części znajduje się ich sześć, po stronie czeskiej trzy.
Skrzyneczka ukryta na południowym stoku Czantorii, po stronie czeskiej. Dojść do niego można znakowanymi szlakami turystycznymi od schroniska na Czantorii, z Nydku i ze Spowiedziska w Lesznej Górnej. W miejscu ukrycia skrzynki latach 1654-1709 - okresie prześladowań religijnych - odprawiano nabożeństwa ewangelickie. Pozostałością po nich jest krzyż wyryty na wychodni skalnej pełniącej funkcję ołtarza. W 1992 roku została tu odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ks. Jerzemu Trzanowskiemu (w jęz. polskim i czeskim). Było to jedyna jak dotąd nabożeństwo w tym miejscu. Sspotkania i uroczystości odbywają się tu nieregularnie. Pamiątkowa tablica na Zakamieniu leży przy niedawno wytyczonym szlaku "rycerskim" (zielony) oraz czerwonym.
Więcej o leśnych kościołach ewangelickich: http://pl.wikipedia.org/wiki/%22Le%C5%9Bne_ko%C5%9Bcio%C5%82y%22_ewangelickie_w_Beskidach
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Trzanowski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nydek
Szukaj "na dole" na samym końcu szlaku, schowany w dziurze w skałach, zatkany kamieniem. Uwaga: słoikokesz.