Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Regolowiec - OP8GU9
Śladami hutnictwa...
Właściciel: RaMaTo
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 226 m n.p.m.
 Województwo: Polska > opolskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 21-05-2017
Data utworzenia: 20-06-2016
Data opublikowania: 21-05-2017
Ostatnio zmodyfikowano: 01-06-2020
21x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
97 odwiedzających
17 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: kefi81, search_engine, Tris, unkas
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne  Dostępna tylko pieszo 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Regolowiec to piękne malownicze miejsce położone w gminie Kolonowskie. Historia tego obszaru jest ściśle związana z narodzinami hutnictwa na tym terenie. Obszar ten to pozostałość po starej osadzie hutniczej założonej przez Filipa Colonnę w 1761r. Rozwój hutnictwa skłonił właściciela dóbr strzeleckich Filipa Colonnę do poszukiwania nowych miejsc produkcji żelaza. Wybór padł na leśny teren położony nad brzegiem stosunkowo niewielkiej rzeczki Bziniczki (Brzyniczka) w sąsiedztwie wzniesienia, które potem przyjęło nazwę Rogolowej Góry. W roku 1780 wybudowano w tym miejscu niewielki zakład fryszerski, którego produkcja oparta była o dość obfite w tym miejscu zasoby rudy darniowej i węgiel drzewny. Siły napędowej dla urządzeń dostarczała spiętrzona zaporą rzeka. Nieopodal wybudowano osiem domów dla robotników. Urządzenia hutnicze i zapora zostały zniszczone w roku 1803 przez wielką powódź. Szybko je jednak odbudowano. W połowie XIX wieku huta w Regolowcu miała jeden piec fryszerski i kuźnię. Nieco w dół rzeki położony był kolejny zakład hutniczy, noszący od rzeki nazwę Bziniczka, o podobnym wyposażeniu. Ta jedna z najstarszych na tym terenie huta przetrwała do roku 1861, kiedy całkowicie zaniechano produkcji. Opisane domy istniały jeszcze w początkach XX wieku. Nazwa huty pochodzi od mistrza hutniczego Rogola.

W 1986r. postawiono obelisk z żużlu hutniczego z tablicą upamiętniającą istnienie tego ośrodka hutniczego. W latach 80-tych na Regolowcu co roku swój obóz wakacyjny organizowali harcerze z ZHP. Po wielkiej powodzi w 1997 roku, kiedy to pobliskie Stawy Pluderskie zostały zniszczone, wybudowano tamę i powstał zbiornik retencyjny. Na uwagę zasługują ładnie wyeksponowane pozostałości zabudowań hutniczych.

Bogata szata roślinna oraz obfitość kolonowskich lasów w grzyby przywiodą tutaj niejednego miłośnika natury. Oprócz bogatej flory w naszych lasach można spotkać różne gatunki zwierząt. Obszar ten jest atrakcją turystyczną gminy Kolonowskie. Jest to znakomite miejsce do biwakowania. Miejsce to przyciąga wielu miłośników pieszych wędrówek oraz rajdów kolarskich. Obecnie, szczególnie z Regolowcem kojarzy się organizowany Zlot turystyczny „Śladami dawnego hutnictwa”. W tej imprezie bierze udział wiele dzieci i młodzieży z różnych szkół. Na miejscu uczestnicy mogą posilić się kiełbaską oraz sokiem. Na Regolowcu raz w roku odbywa się również droga krzyżowa, która przebiega przez 3 pobliskie wzniesienia. Niesiony krzyż znajduje się na najwyższym z nich przez cały rok a na kolejną modlitwę jest znoszony na dół.

Żródło: Historia, zabytki i ślady hutnictwa w dolinie Małej Panwi - Józef Tomasz Juros, inf. własne.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

O skrzynce:

Zawartość na starcie: logbook, ołówek, drobiazgi na wymianę, certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców

Ze względu na szybkie zniszczenie pierwszej skrzynki (ostał się tylko logbook - była schowana blisko wiaty) oraz drugiej znajdującej się pod krzyżem - obecna reaktywacja znajduje się w pewnej odległości od krzyża..., aby zdobyć skrzynkę trzeba pofatygować się trasą "Drogi Krzyżowej" przez trzy kolejne wzniesienia do krzyża... Na miejsce zaprowadzi wyraźna ścieżka... Stojąc obok krzyża, spoglądając w dół widzimy małą choinkę - tam znajdziesz kesza.

Na terenach leśnych zakazana jest jazda samochodem. Więc poniżej miejsca w których należy zostawić samochód. A do samej skrzynki już tylko pieszo. W zasadzie najlepsze rozwiązanie to rowerem pod wiaty i dalej pieszo :)

 

Przygotowanie nowej skrzynki wymaga nakładu pracy i czasu więc piszcie coś więcej niż: TFTC:)

Dodatkowe waypointy
Etap Symbol Typ Współrzędne Opis
Parking --- Parking 1 - leśniczówka
Parking --- Parking 2
Punkt fizyczny --- Wiaty
Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Regolowiec 1
Regolowiec 2
Regolowiec 3
Regolowiec 4
Gdzieś tam...
Tam