Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Pałac Chrzanowskich w Rudnie - OP8GEY
Pałace i dwory z okolic Otwocka
Owner: jatar
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 131 m. ASL.
 Region: Poland > mazowieckie
Cache type: Other type
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 04-06-2016
Date created: 28-05-2016
Date published: 04-06-2016
Last modification: 13-06-2016
37x Found
0x Not found
0 notes
watchers 3 watchers
45 visitors
22 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Fixed by magnet  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Rudno powstało w XV wieku. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1415 roku. Nazwa pochodzi od słowa ruda, czyli słowa oznaczającego dawny zakład hutniczy. Zwykle takie zakłady połączone były z odkrywkową kopalnią rudy żelaza. W 1791 roku Rudno kupił Marcin Chrzanowski. Sprawował on wiele ważnych urzędów. W 1779 roku został regentem komisji Skarbu Koronnego. W 1783 był burgrabią (zarządcą) zamku warszawskiego. W 1785 roku został cześnikiem warszawskim, a w 1794 roku chorążym warszawskim. Król odznaczył go orderem św. Stanisława.

Po upadku Rzeczypospolitej Marcin Chrzanowski wyprowadził się ze stolicy i nie piastował już żadnych godności. Zajął się gospodarowaniem w licznych wsiach, które kupił. Rudno stało się jego główną siedzibą i właśnie tu wybudował około 1800 roku pałac. Był to pałac klasycystyczny, murowany z cegły, otynkowany, zbudowany na starych piwnicach, pochodzących prawdopodobnie z XVIII wieku. Został wzniesiony według projektu Hilarego Szpilowskiego.

Po śmierci Chrzanowskiego w 1811 roku pałac wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Ostatnim prywatnym właścicielem przed wybuchem II Wojny Światowej był Roman Świętochowski. Po 1945 roku w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. Po kilku latach uległ dewastacji. Zabezpieczono go, wzmocniono koronę murów i położono nowy dach. Później mieścił się w nim Dom Pamiętnikarstwa Polskiego oraz ogólnopolski Klub Robotników Piszących. Następnie pałac został sprzedany przez Gminę Kołbiel firmie Metromis Sp z o.o., która w roku 2001 ogłosiła upadłość. 15 listopada 2001 roku Syndyk masy upadłości sprzedał pałac prywatnemu inwestorowi.

Kupili go państwo Gawrylakowie. W latach 2003 - 2005 pałac został pięknie odrestaurowany.

Obecnie pałac jest siedzibą fundacji Moniki Gawrylak "Być więcej" prowadzącej działalność w zakresie wspierania i promocji twórczości artystycznej i tworzenia warunków dla rozwoju zawodowego artystów. Organizowane są tu koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.

 

Skrzynka należy do serii "Pałace i dwory z okolic Otwocka".

 

Pałac znajduje się w pobliżu szosy Góra Kalwaria - Mińsk Mazowiecki. Popularnej "50" . Bardzo łatwo tam dojechać (o ile rondo w Kołbieli nie jest zakorkowane). Dlatego postanowiłem trochę utrudnić podjęcie pojemnika. Stąd skrzynka nietypowa.

Kordy wskazują główną bramę do posiadłości. Pojemnik znajduje się w odległości kilkudziesięciu metrów. By go zdobyć należy odnaleźć spoiler i  skojarzyć  z nim podpowiedź.

W środku certyfikaty dla trzech pierwszych znalazców.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
spoiler
Log entries: Found 37x Not found 0x Note 0x All entries