Do obliczeń wykorzystamy w praktyce ponad pięćdziesiąt-letnią maszynę produkowaną w latach 1953 - 1959 przez VEB Triumphator-Werk, Mölkau bei Leipzig, której udało mi się dać drugie życie.
Jak to działa? W skrócie - nastawiamy i kręcimy korbką, wynik dostaniemy w rejestrze wyniku.
Opis i trochę historii:
Arytmometr – czyli mechaniczna maszyna licząca, która była używana przed wynalezieniem kalkulatora. Arytmometr najczęściej wykonywał dodawanie lub odejmowanie, natomiast mnożenie i dzielenie można było dokonywać przez wielokrotne dodawanie lub odejmowanie. Napędzany był ręcznie korbką lub silniczkiem elektrycznym. Później arytmometry dokonywały już automatycznego pierwiastkowania.
W Wilhelm Schickard 1623 skonstruował na zamówienie Jana Keplera jedną z pierwszych na świecie maszyn liczących. Następna była Pascalina – maszyna licząca ( dodawanie i odejmowanie) zaprojektowana przez Blaise Pascala około 1645 roku. Kolejny arytmometr czterodziałaniowy skonstruował w 1810 r. Abraham Stern z Hrubieszowa, a w 1817 przedstawił maszynę, która wykonywała pięć działań łącznie z pierwiastkowaniem. Innym polskim arytmometrem była zaprezentowana w 1845 roku w Warszawie maszyna licząca Staffela.
Instrukcja obsługi szczegółowa po niemiecku dla dociekliwych: http://www.rechenmaschinen-illustrated.com/Manuals/Triumphator%20CN1.pdf
Bardzo obszerna strona o arytmometrach, zdjęcia opisy: http://www.rechenmaschinen-illustrated.com/
Gdyby ktoś bardzo chciał poćwiczyć wstępnie, to jest też dostępny symulator arytmometru Triumphator: https://edu.casio.com/freetrial/en/download.php lub http://external.informer.com/s/edu.casio.com/freetrial%2Ffreetrial_list.php
Skrzynka przygotowana została na X jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Geokeszowy w Olsztynie OP8E8N, i tam też będzie po raz pierwszy do zdobycia, poza tym możliwe, że też na innych spotkaniach lub po umówieniu się przez maila na wspólrzędnych czy też w różnych innych lokalizacjach na weekendowych wypadach.
Dla pierwszych 11 zdobywców są przygotowane certyfikaty, dla następnych w wersji elektronicznej.