Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
/PK/ O jeden most za daleko - OP8FS8
Stanisław Sosabowski - ekonomista, generał, robotnik
Eigenaar: elmodemonico
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 0 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Geplaatst op: 30-04-2016
Gemaakt op: 29-04-2016
Gepubliceerd op: 30-04-2016
Laatste verandering: 01-06-2020
57x Gevonden
1x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 1 Volgers
82 x Bekeken
50 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: uitstekend
4 x Aanbevolen
Deze cache is aanbevolen door: Adams, miha, pawelko, Serengeti
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Dangerous Cache  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Kesz należy do projektu

POMORSKIE KESZYNO

Wylosowane kategorie:
Rozmiar kesza: wielkość mała
Typ: tradycyjna
Miejsce ukrycia: osobowość
Sposób ukrycia: ekstremalny

 

Stanisław Sosabowski - (ur. 1892- zm. 1967), generał Wojska Polskiego, organizator i dowódca słynnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w 1944 r. pod Arnhem.

W 1913 r. został powołany do armii austro-węgierskiej; uczestniczył w walkach 58. pułku piechoty. W listopadzie 1918 r. zgłosił się do Wojska Polskiego. Ze względu na stan zdrowia objął funkcję oficera do specjalnych poruczeń w Ministerstwie Spraw Wojskowych i nie brał udziału w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

W 1922 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Po ich ukończeniu skierowano go do Sztabu Generalnego. W latach 1928-1939 pełnił funkcje dowódcze w 75. pułku piechoty, pułku Strzelców Podhalańskich, 9. Pułku Piechoty Legionów i 21. Pułku Piechoty Dzieci Warszawy.

Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. 21. Pułk został przydzielony do 8. Dywizji Piechoty, będącej odwodem Armii Modlin. Brał udział w walkach w rejonie Mławy. 15 września 1939 r. pułk wraz z Grupą Operacyjną wycofał się do Warszawy, gdzie obsadził odcinek obronny na Grochowie. Sosabowskiemu udało się utrzymać pozycje przy niewielkich stratach własnych. Dwa dni po podpisano aktu kapitulacji stolicy, 29 września, przed wymarszem do niewoli, 21. Pułk i jego dowódca zostali odznaczeni przez gen. Juliusza Rómmla orderami Virtuti Militari III klasy.

Po zakończeniu walk Sosabowski przeszedł do konspiracji i wstąpił do Służby Zwycięstwu Polski. Tam otrzymał zadanie przedarcia się przez Węgry do Francji, by przekazać meldunki o sytuacji w kraju rządowi na wychodźstwie. Pod fałszywym nazwiskiem Emil Helm, Sosabowski dotarł do Paryża, gdzie otrzymał przydział na dowódcę piechoty dywizyjnej w odtwarzanej 4. Dywizji Piechoty, która stacjonowała w obozie w Parthenay. 19 czerwca 1940 r. Sosabowski dotarł do portu w La Pallice, skąd wraz z 6 tys. żołnierzy został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Tam zgłosił się do polskiego sztabu, gdzie otrzymał przydział na dowódcę formującej się 4. Kadrowej Brygady Strzelców.

Sosabowski postanowił ze swej brygady stworzyć pierwszą w historii Wojska Polskiego jednostkę spadochronową. Szkolenia odbywały się w ośrodku w Largo House, zaś skoki spadochronowe na lotnisku Ringway. Brygada wzięła udział w największej w II wojnie światowej operacji powietrzno-desantowej sprzymierzonych, której celem było opanowanie mostów na Renie w pobliżu holenderskiego Arnhem. Straty Brygady sięgnęły blisko 40 proc. walczących oddziałów, a cała operacja zakończyła się porażką.

Operacja i desant na Arnhem zostały pokazane w filmie "O jeden most za daleko", gdzie w rolę generała Sosabowskiego wcielił się Gene Hackman. Samą operację poprzedza ukazanie fazy planowania i przygotowań ze wszystkimi szczegółami, jakie zaważyły na jej niepowodzeniu. Generał Sosabowski w filmie w reżyserii Richarda Samuela Attenborougha to pozytywna postać, która jako jedyna zdaje się dostrzegać nieuniknioną katastrofę operacji desantowej. Wielki to ukłon w stronę Polaków, którzy w samej operacji, wbrew sobie, a na skutek brytyjskich błędów w planowaniu i dowodzeniu, nie odegrali większego udziału. Film bądź co bądź w pełni oddaje rzeczywistość i w pewnym sensie jest też hołdem dla kunsztu wojskowego generała Sosabowskiego, którego niesłusznie po wydarzeniach z Arnhem uznano za jednego z winnych porażki, zarzucano mu też niedopuszczalną krytykę brytyjskiego dowództwa. Na żądanie Brytyjczyków rozkazem z 27 grudnia 1944 r. Pierwsza Brygada Spadochronowa została odebrana jej twórcy i dowódcy, a Sosabowskiego mianowano inspektorem Jednostek Etapowych i Wartowniczych.

Po II wojnie światowej Sosabowski pracował w Wielkiej Brytanii jako robotnik magazynowy w fabryce silników elektrycznych, a następnie telewizorów. Gen. Stanisław Sosabowski zmarł na zawał 25 września 1967 r. w Londynie. W 1969 r. spadochroniarze przywieźli jego prochy do Polski, gdzie spoczęły - zgodnie z wolą Sosabowskiego - na warszawskim cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

SKRZYNKA:

Skrzynka ukryta na moście kolejowym linii Kwidzyn - Prabuty. Skrzynka to magnetyk ukryty w stalowym elemencie mostu. Proszę o zachowanie ostrożności przy podejmowaniu i odkładaniu skrzynki.

UWAGA!!!

Skrzynka ukryta w miejscu niebezpiecznym! Uwaga na pociągi, linia kolejowa jest czynna! 

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Logs: Gevonden 57x Niet gevonden 1x Opmerking 0x Afbeelding 1x Alle logs Galerij