Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[STG] Starogardzkie młyny - OP8FDH
Skrzynka należała do gry miejskiej Spacerkiem po Starogardzie
Właściciel: kurier
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 73 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 22-04-2016
Data utworzenia: 10-04-2016
Data opublikowania: 22-04-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 12-10-2020
69x znaleziona
2x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 1 obserwatorów
106 odwiedzających
53 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Kubacki
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

O miejscu:

 

Najstarsze wzmianki o młynie wodnym w Starogardzie Gdańskim sięgają 1283 r. Młyn ten była zapewne częścią dóbr książęcych (joannickich). W 1305 r. młyn ten przeszedł w ręce Krzyżaków.

 

W połowie XV w. miał on 4 koła napędowe, w tym 3, które mełły mąkę i jedno koło wytwarzające słód.

Młyn zasłynął nawet w Gdańsku z produkcji bardzo dobrej mąki. Przy obiekcie stał tartak. Po powrocie Starogardu do Polski młyn należał do starosty starogardzkiego. W 1502 r. spalił się.

Według podania w 1618 r. udało się młynarzowi wypędzić z młyna do rzeki wszystkie szczury przy pomocy nieznanej nikomu odtrutki.

Dnia 29 marca 1763 r. starosta Kczewski nadał młyn z tartakiem w 40-letnią dzierżawę Marcinowi Gołuńskiemu za zezwoleniem króla Augusta III.

Młyn użytkował Karol Reinhold w 1802 r., Jan Pieske w 1810 r. i jego syn Michał Pieske w 1833 r. Za ostatniego z nich została wybudowana w 1845 r. drewniana śluza.

W 1869 r. wzniesiono most przy śluzie, a w latach 1870-1872 zbudowano nową śluzę drewnianą oraz tzw. Kanał Młyński przy wykorzystaniu północnego fragmentu fosy miejskiej, usytuowanej być może w pierwotnej odnodze Wierzycy.

W 1871 r. młyn kupił od Edwarda Poschaka Frietz Wiechert, a od niego jeszcze w tym samym roku Franciszek Wiechert. To on wybudował z czerwonej cegły dwa nowe. Pierwszy młyn zbudował w 1874 r. Był to młyn zbożowy (żytni), północny, położony pomiędzy dwoma wodospadami - śluzami, niewielki. Drugi młyn zbudował w latach 1885-1888. Był to młyn mąki pszennej, południowy, przylegający do poprzedniego, 5-7 kondygnacyjny, duży.

Na frontonie tego obiektu naniesiono ornamentację z cegły glazurowanej w stylu neogotyckim, fryz i naturalnej wielkości postacie rzeźbione kobiet, zapożyczone z mitologii starożytnej. W podwórzu postawiono wysoki komin oraz pod koniec XIX w. budynek mieszkalny w stylu neogotyckim. Powstał też kompleks urządzeń wodnych z dwoma mostami i dwiema kładkami przerzuconymi przez rzekę.

Dnia 3 maja 1893 r. Wiechert otrzymał zezwolenie Wydziału Powiatowego w Starogardzie na spiętrzanie do napędu młyna wód Wierzycy, ale pod warunkiem utrzymywania w dobrym stanie wału, chroniącego przed zalewem łąki miejskie leżące na lewym brzegu Wierzycy powyżej śluz oraz konserwowania drenów na tych łąkach.

W 1903 r. właścicielami młyna zostali synowie Wiecherta, Ernest i Maks. W 1926 r. wybudowali oni na zapleczu młynów 6-kondygnacyjną łuszczarnię ryżu.

W 1936 r. właścicielami młynów byli Maks, Charlotte i Gerhard Wiechertowie. W latach okupacji hitlerowskiej w łuszczarni ryżu urządzono magazyn wojskowy.

Po wyzwoleniu dobra Wiechertów przeszły na własność skarbu państwa. Dawna łuszczarnia spaliła się w 1981 r. Obiekt ten z 6-kondygnacyjnym, najwyższym w Starogardzie szybem towarowo-osobowym, został odbudowany kosztem 300 mln zł w latach 1982-1986. Tu powstała nowoczesna płatkarnia.

Przy młynach, w rzece, w miejscu zwanym koniopojem miejscowy 2. Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich pławił konie w latach 1926-1939. Po 1989 roku młyny przechodziły różne koleje losu. To materiał na osobną publikację. Ostatni wielki pożar wybuchł 26 maja 2013 roku i doszczętnie zniszczył obiekty. Od tego dnia młyny stały się straszącą ruiną.

http://kociewiacy.pl/gminy/starogard_gdanski/index.php?option=com_content&task=view&id=755&Itemid=33

 

O skrzynce:

Miejsce obserwowane przez obiekt lokalnej ochrony naprzeciwko. 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 69x nieznaleziona 2x komentarz 0x Obrazki/zdjęcia 3x Wszystkie wpisy Galeria