Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[STG] Fara w Starogardzie - OP8FDE
Skrzynka należy do gry miejskiej Spacerkiem po Starogardzie
Owner: moku.stg
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 82 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Ready for Search
Date hidden: 22-04-2016
Date created: 10-04-2016
Date published: 22-04-2016
Last modification: 13-10-2020
90x Found
1x Not found
2 notes
watchers 1 watchers
116 visitors
68 x rated
Rated as: Good
1 x recommended
This cache is recommended by: RedKrosss
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Nature  Monumental place 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
 

Fara jest najstarszym świadkiem dziejów Starogardu. Jej historia wpisała się w burzliwe dzieje miasta. Wprawdzie najstarsza świątynia na tym terenie powstała na włościach rycerskiego zakonu Joanitów po prawej stronie Wierzycy już ok. XII wieku, ale to Fara pozostała do dziś „matką kościołów” starogardzkich.

 

Jej budowę rozpoczęto  po osiedleniu się rycerzy zakonu krzyżackiego na lewym brzegu Wierzycy, prawdopodobnie w 1309 r., a zakończono ok.1350r. Kościół pierwotnie nosił wezwanie Najświętszej Maryi Panny, jednak w okresie reformacji zagarnęli go protestanci, trzymając do 1599 roku, kiedy to bp Hieronim Rozrażewski odzyskał świątynię dla katolików. Już wtedy nosiła ona wezwanie św. Mateusza.

 

Na przestrzeni dziejów kościół nękały pożary, od których największe szkody poniósł w 1461, 1484 i 1655 roku, najprawdopodobniej wtedy tracąc bezpowrotnie ceglane sklepienie prezbiterium i nawy głównej.

 

Świątynia zachowała wprawdzie swój gotycki kształt architektoniczny, ale na jej zachowane wyposażenie złożyły się dzieła pochodzące z różnych epok. Jej najstarszą część stanowi prezbiterium oddzielone od nawy głównej łukiem tęczowym. Ozdabia go wielki fresk (42 m2) przedstawiający scenę Sadu Ostatecznego (XV w.) To średniowieczne malowidło, odkryte dopiero po II wojnie światowej, stanowi jeden z nielicznych na tym terenie przykładów zachowanych polichromii. W 1930 roku odkryto też w Farze unikalną i bezcenną drewnianą rzeźbę Chrystusa Starogardzkiego, datowaną na ok. 1320 rok, obecnie eksponowaną jako perła sztuki snycerskiej w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jej współczesna replika zdobi szczyt południowej kruchty kościoła.

Zasadniczo obecne wyposażenie kościoła pochodzi głównie z późniejszego okresu i reprezentuje sztukę baroku i rokoka. Jednakże zachowały się nieliczne dzieła snycerki gotyckiej: drewniana figura św. Jakuba Ap. (ok. 1480-1490) w ołtarzu bocznym, dwie późnośredniowieczne ( pocz. XVI w.) drewniane figury biskupów w nawie północnej, przedstawiające prawdopodobnie św. Wojciecha i św. Wolfganga, także przykłady rzeźby kamiennej, jak chociażby płyta nagrobna Fabiana Legendorfa (+1483) i nagrobek Jerzego Niemojewskiego z Lubieńca (+1615), starosty starogardzkiego – z leżącą postacią zmarłego i łacińskim epitafium sławiącym jego zasługi – nie licząc dwóch granitowych kropielnic (XV/XVI w.) oraz kilku piaskowcowych płyt nagrobnych (XV-XVIII), niegdyś przykrywających krypty grobowe pod posadzką kościoła (dwie z nich obecnie w domu przedpogrzebowym).

 

Więcej o historii starogardzkiej Fary można przeczytać na stronie parafii: http:/swietymateusz.starogard.pl/historia/zabytki-fary/


 

O skrzynce :
Skrzynka znajduje się na kordach. 

 

 

 

 

 

 

 
Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Fara
Fara wewnątrz
Figura Chrystusa