Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Grodzisko wczesnośredniowieczne w Grodzisku Dużym - OP8FC4
Właściciel: lukmarq
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 104 m n.p.m.
 Województwo: Polska > mazowieckie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 06-04-2016
Data utworzenia: 09-04-2016
Data opublikowania: 09-04-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 09-04-2016
7x znaleziona
5x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
67 odwiedzających
3 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

 

127370301

Zapraszam na krótki spacerek 3w1. W tym miejscu możecie zobaczyć:

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Grodzisku Dużym

Dzisiejsza nazwa Grodzisk pochodzi od istniejącego tu grodziska wczesnośredniowiecznego (X-Xllw. ) położonego na krawędzi wzniesienia w płn.-zach. części dawnego parku dworskiego. Jest to grodzisko pierścieniowate o kształtach regularnego koła (średnica ok. 80m. wysokość wału po stronie zewnętrznej ponad 3m. od strony wewnętrznej ponad 2m.) W trakcie poszukiwań natrafiono na ślady fundamentów drewniano-ziemnej konstrukcji wału oraz drobne ułamki naczyń glinianych. Grodzisko to stanowiło kolejną po Narwi linie obrony północno-wschodniego Mazowsza. Otoczone było fosą. W warowniach tych stacjonowały niewielkie załogi wojskowe strzegące granic państwa piastowskiego przed Jaćwingami, Prusami oraz Litwinami. Do rejestru zabytków grodzisko wpisano 20. 12. 1965r. pod nr 754. Eksponaty znajdują się w zbiorach Instytutu Historii Kultury Materialnej.

Park dworski

Park podworski o pow. 1,5 ha (w tym wody ok. 0,1 ha). Założony został w II połowie XIX wieku, gdy właścicielami majątku byli Andlanerowie. Park ma kształt nieregularnego wieloboku, zbliżonego do trapezu, którego dłuższa podsta¬wa oparta jest o rzekę Orz, a krótsza przebiega po północnej stronic dawnego, wczesnośre¬dniowiecznego grodziska pierścieniowego. Przez cały park przebiegał kanał o wybrukowanym korycie, łączący dwa stawy z rzeką, dzielący park na kilka części, które tworzyły szereg wydzielonych wnętrz parkowych. Ocalało i przetrwało do dziś wiele starych drzew, a wśród nich pomniki przyrody: lipa (obw. 300 cm), jesion (268 cm), wiąz górski (282 cm). Szacunkowo przyjąć można, że rośnie tu około 500 sztuk starych drzew, wśród których występują: lipy, klony, jesiony, dęby, olsze, wierzby, topole, graby, brzozy, wiązy, świerki, sosny, modrzewie, a spośród krzewów: lilaki, bzy czarne, jaśminowce, żywotniki i inne.

Nie pielęgnowany w okresie powojennym park stracił obecnie swój dawny charakter.

Dwór w Grodzisku

Dwór w Grodzisku został wybudowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Budowniczym tego dworu był pochodzący z Al­zacji Augustyn Schurr. Do rodziny Schurrów należały spore połacie parafii czerwińskiej (1877). W 1898 roku wybudował on również neogotycką kaplicę na cmentarzu w Czerwi­nie, wyposażoną w ołtarz i witraże. W podzie­miach znajdują się krypty na trumny zmarłych członków rodziny. Dwadzieścia lat później majątek odziedziczył po teściu Wawrzyniec Andlauer. Dziś po dworze w Grodzisku pozo­stały tylko aleje oraz zdjęcie pałacu dworskie­go.

Flag Counter

Wpisy do logu: znaleziona 7x nieznaleziona 5x komentarz 0x Wszystkie wpisy