Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Panta rhei kai ouden menei - OP8FAJ
IMGW - PIB Katowice
Właściciel: payut89
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 297 m n.p.m.
 Województwo: Polska > śląskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 07-04-2016
Data utworzenia: 07-04-2016
Data opublikowania: 07-04-2016
Ostatnio zmodyfikowano: 04-05-2016
24x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
12 odwiedzających
19 x oceniona
Oceniona jako: dobra
2 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: k_O_Z_a, krystynaaa
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna dla niepełnosprawnych  Szybka skrzynka 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Panta rhei kai ouden menei. (gr.) - wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB) jest jednostką badawczo-rozwojową utworzoną z połączenia Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego z Instytutem Gospodarki Wodnej. Przez długie lata budynek był siedzibą oddziału IMGW w Katowicach, przemianowanego później na GCHM – Górnośląskie Centrum Hydrologiczno-Meteorologiczne. Obecnie zgodnie z podziałem nawiązującym do zlewni głównych rzek kraju Katowice należą do oddziału w Krakowie.

Jedną z najważniejszych dat w historii IMGW jest rok 1919, w którym powstała Państwowa Służba Hydrologiczna. Na świecie jako pierwsi pomiarów hydrologicznych dokonywali Egipcjanie już 3 000 - 3 500 lat p.n.e. Z początku zaznaczając poziomy wody Nilu na nadbrzeżnych świątyniach. Z biegiem czasu do oznaczania poziomu wód zaczęto tworzyć specjalne budowle, najczęściej były to schody prowadzące do rzeki, później w celu większej precyzji zaczęto budować specjalnego typu studnie lub cysterny doprowadzające wodę z rzeki specjalnymi kanałami. Poziomy Nilu zaznaczano albo na ścianach wewnątrz budowli albo na centralnie ustawionej kolumnie. Jednym z najlepiej zachowanych wodowskazów tego typu jest wodowskaz Roda (lub Rauda) (ryc.1). Wewnątrz znajdowała się wycechowana oktagonalna kolumna wyłożona była białym marmurem a wodę z rzeki doprowadzano do niego trzema kanałami.

Jak wiadomo życie Egipcjan zależne było w dużym stopniu od wylewów Nilu, lecz zbyt wielkie wezbrania nie były pożądane. Już w starożytnych czasach król Egiptu utrzymywał wzdłuż rzeki świątynie a w nich wyjątkowo sprawnych chłopców, którzy obserwowali stan wody w rzece i porównywali ze stanem z poprzedniego roku. Przy przekraczających stanach płynęli oni w dół rzeki wyprzedzając falę i przekazywali ostrzeżenia o nadchodzącej katastrofie ludności mieszkającej poniżej.

Woda w przeszłości była czymś bardzo ważnym nie tylko dla Egipcjan. Sumerowie ze względu na położenie pomiędzy dwoma kapryśnymi rzekami Tygrysem i Eufratem stale byli zagrożeni powodzią a wylew obu rzek jednocześnie był prawdziwym nieszczęściem. Sama historia Noego związana jest z legendarną i największą powodzią w Mezopotami. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, iż wyjątkowo dbali oni o urządzenia wodne, a technika budowy wałów i grobli wodnych była dość dobrze rozwinięta. Dbanie o sprawy hydrologiczne ujęte były nawet w słynnym Kodeksie Hamurabiego:
,,§ 53. Jeśli ktoś przy umacnianiu grobli przy swoim polu założył ręce na łonie, a nie umocnił swej grobli i w grobli okazała się szczelina, i pozwolił zalać wodą grunta gminny, człowiek, w którego grobli okazała się szczelina, wynagrodzi za zboże, do zniszczenia którego dopuścił.’’

,, § 56. Jeśli ktoś wypuścił wodę i zawinił, że woda uniosła plon z pola jego sąsiada, odmierzy za każdy (bur) powierzchni dziesięć gurów zboża’’

Obecnie pomiarów wody dokonuje się praktycznie na każdej ważnej rzece w kraju. Odpowiedzialni za to są pracownicy IMGW z działu hydrologii. Ciekawostką jest, że systematyczne pomiary hydrologiczne zostały na ziemiach polskich wprowadzone jako pierwsze w zaborze rosyjskim.

Dla ciekawskich linki z serwisem udostępniającym stany wody w rzekach na wodowskazach posiadających zdalną aparaturę do pomiaru poziomu wody: http://monitor.pogodynka.pl/#map/18.9399,49.6159,14,true,false,0 można sprawdzić czy zbiornik aktualnie jest napełniany/ opróżniany.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Skrzynka schowana tematycznie, nie potrzeba wchodzić na teren posesji. Przy podejmowaniu proszę uważać na Mugoli jak i szanować pracę włożoną w powstanie skrzynki. Ze względu na zmianę ochrony proszę najlepiej podejmować 7-15:00. Skrzynkę można całkowicie wyjąć poza ogrodzenie.

Pomysł i wykonanie Hubert.

 

Opis na podstawie Asit K. Biswas Historia hydrologii

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
Budynek IMGW
Wodowskaz Roda na Nilu
Wpisy do logu: znaleziona 24x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy