Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Legenda o Płaszewskim i jego domu - OP8F7X
Owner: Orencz
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 47 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Multicache
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 03-04-2016
Date created: 03-04-2016
Date published: 03-04-2016
Last modification: 13-07-2016
4x Found
0x Not found
0 notes
watchers 0 watchers
1 visitors
4 x rated
Rated as: Excellent
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Legenda o Płaszewskim i jego domu

Dawno, dawno temu, pewien szlachcic o imieniu Kręposław, pochodzący z rodu Płaszewskich, przyjechał na działki bardzo szanowanego magnata - Kusa z rodu Głobińskich. Działki te zostały wystawione na sprzedaż - nie wszystkich jednak było stać na tak drogie, żyzne ziemie, a Płaszewski do tych niewielu należał. Po obejrzeniu terenu stwierdził, że musi być jego właścicielem. Zapłacił więc Kusowi należytą sumę, a kosztowało go to 3/4 swojego majątku.

Od razu po kupnie terenu Płaszewski zabrał się za budowę swojego domostwa. W tym celu z leżącej nieopodal wsi o nazwie ,,Podsłupska" wynajął kilka rodzin chłopskich, które miały pomóc mu w budowie jego domu. W zamian obiecał im darmowe działki na swoim terenie. 

Budowa trwała. Dom Płaszewskiego powstawał. Wykopano już piwnicę, postawiono już ściany, jednak wciąż  było daleko do sukcesu. Pewnego wieczora, gdy władca terenów, na których trwała budowa, leżał w tymczasowej altanie wymyślił sobie, że chciałby mieć w domu ładny, ceglany kominek. Zaplanował sobie w głowie jego wygląd oraz wyobraził sobie zimowe wieczory, gdy siedząc naprzeciwko owego kominka popija ulubioną, ciepłą herbatę z pokrzyw, pochodzących z jego własnego ogródka, rozmyśla o życiu i o jego przyszłej wsi.

Płaszewski od tamtego wieczora zaczął spisywać postępy budowy, jego samopoczucie oraz historię w dzienniczku. Postanowił również ukryć skarb dla przyszłych władców jego ziem, ale tym postanowił zająć się kiedy indziej.

Budowa domu Kręposława dobiegła końca. Również rodziny, które pomagały Płaszewskiemu w budowie jego domu powoli kończyły budować swoje chaty. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi z tego powodu, iż razem stworzyli tak związaną społeczność. Pewnego dnia, podczas wieczornego, luźnego spotkania, władca ziemi i jej mieszkańcy postanowili stworzyć swoją własną wieś. Teren ich wsi był mniejszy, niż znajdującej się nieopodal Podsłupskiej, ale to niczemu nie przeszkadzało. Założyli wieś i obwołali Płaszewskiego królem. Wieś nazywała się ,,Nowa".

Odtąd wszyscy z Nowej żyli sobie w spokoju i zgodzie. Władca wsi, według swoich marzeń, zasiadał wieczorami przy swoim ceglanym kominku popijając swoją ulubioną herbatę z pokrzyw, które rosły w jego ogrodzie. To Kręposław robił bardzo często. Woda dla całej wsi pochodziła ze znajdującej się naprzeciwko domu Płaszewskiego rzeczki. Wszystko szło spokojnie i szczęśliwie.

Jednak pewnego poranka do Nowej przybyli Podsłupszczanie. Podjechali oni wozami konnymi pod dom Płaszewskiego i zaczęli krzyczeć: ,,Żądamy przyłączenia Nowej do Podsłupskiej! Nie macie prawa być większą wsią od nas! Gdyby nie rodziny z naszej wsi, to waszej by nie było!". Mieszkańcy Nowej nie zgodzili się. Wyszli przed dom Płaszewskiego i razem z nim próbowali wyprzeć Podsłupszczan ze swojego terenu. Jednak oni nie dali za wygraną. Przygotowali się na protest i zaczęli podpalać drewniane chaty i niszczyć te solidniejsze, takie jak naprzykład dom władcy Kręposława. Oprócz tego wzięli zakładników i dożywotnie uwięzili Płaszewskiego. Wygrana Podsłupszczan była oczywista.

Dziś na miejscu Nowej jest wieś Płaszewko, a na miejscu Podsłupskiej znajduje się Krępa Słupska. Nazwano je tak na cześć Kręposława Płaszewskiego. Obok tych wsi powstały również dwie nowe - Głobino i Kusowo, na cześć Kusa Głobińskiego.

Płaszewski za życia schował skarb. Wy, keszerzy, macie możliwość go odnaleźć. Tym skarbem jest multak, którego opis właśnie czytacie.

Kesz

Kordy wskazują na dom Płaszewskiego. Gdzieś w nim jest I z II etapów multaka. Dokładnie przeanalizuj historię i zacznij szukać I etapu. I etap to jeszcze nie skarb! W I etapie znajdziesz wskazówkę i kordy jak znaleźć II etap, który jest skarbem.

Jeśli nie wpadniesz na pomysł, gdzie może być ukryty pierwszy etap, zajrzyj w podpowiedź.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 4x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions