Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Grabiny - Zameczek - OP8EX6
Owner: LadyMoon
This cache belongs to GeoPath!
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 6 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Other type
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 09-07-2016
Date created: 15-03-2016
Date published: 09-07-2016
Last modification: 28-05-2022
35x Found
7x Not found
3 notes
watchers 6 watchers
306 visitors
26 x rated
Rated as: Excellent
7 x recommended
This cache is recommended by: bamba, Charon7, elmodemonico, grudi80, marcin_Rio, miha, Serengeti
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Dangerous Cache  Torch needed  Monumental place  Access only by walk 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

 

Grabiny Zameczek

 

 

 

 

Więcej moich zdjęć z ostatnich wizyt można obejrzeć TU

 

Historia miejscowości sięga XIII wieku, gdy w roku 1273 wieś objął w posiadanie zięć sołtysa Jana Wittensburga, Chrystian.  Rok 1347 przyniósł Grabinie znaczące dobrodziejstwo w postaci wykopanego kanału, który doprowadził wody rzeki Kłodawy do młyna na zamku. Wodę z Kłodawy przerzucono przez Motławę specjalnie skonstruowanym korytem z desek dębowych. Przeprowadzono w tym czasie liczne prace melioracyjne. Niebawem miejscowość stała się siedzibą wójtów. Niestety sielanka zakończyła się wraz z klęską zakonu na polach Grunwaldu. Dnia 2 lutego 1411r. Grabinę najechały wojska Jagiełły. Zamek zajęto i splądrowano. W owym czasie zabudowania osłaniał jedynie wysoki wał ziemny wzmocniony palisadą.
16 czerwca 1454r. król Polski Kazimierz Jagiellończyk nadaje wielki przywilej dla Gdańska, na mocy którego rozległe tereny komturii malborskiej przeszły we władanie Rady Miejskiej w Gdańsku. Obszar całych Żuław Steblewskich, którymi zarządzał wójt Grabiński, przypadły Gdańskowi. Po fali nieszczęść i powodzi w XVI wieku Grabiny postanowiła odbudować gdańska rodzina patrycjuszy Eberhard-Ferber.

Z roku około 1514-1518 pochodzi założenie ogrodowe. Po kolejnej wojnie polsko- krzyżackiej oraz powodzi z 1540 roku Grabiny przejął na 10 lat w dzierżawę inny patrycjusz gdański, Hans Feldstete. Nadając nowe renesansowe kształty budowli wzbudził powszechny zachwyt i uznanie. Niestety znaczny ubytek Grabinom przyniosła wojna Gdańska z Koroną. W roku 1576 Stefan Batory pozostawia zamek w Grabinie splądrowany i spalony. Ponownej odbudowy podjął się gdańszczanin Paweł Walter. Na ocalałych fundamentach zamku południowego prowadził odbudowę w latach 1578-1585.Postawiono tam dom dwukondygnacyjny zwany zamkiem. Ponadto wzniesiona została północna część skrzydła. Wykorzystano piwnice dawnego zamku, na których wzniesiono nowy budynek stojący prostopadle do pozostałych partii skrzydeł. Dom pełnił funkcję mieszkania dzierżawcy. Niestety w 1626 roku król Szwecji Gustaw II Adolf zajmuje tereny Żuław. W latach 1626-1628 król Szwecji kwateruje na zamku w Grabinie. Szwedzki odwrót nastąpił w 1630r.
Dla Grabin zakończyło się to kolejnymi grabieżami i zniszczeniami. Tego samego roku w trybie pilnym rozpoczęto odbudowę Grabin. Tym razem postanowił sprostać zadaniu nowy dzierżawca Gabriel Borkman, który zobowiązał się doprowadzić majątek do ponownego rozkwitu. Restytucja Grabin trwała przez wiele lat.
W II poł. XVII w. w skład zabudowań Grabińskiego zespołu zamkowego wchodziły:
- od strony zachodniej : dom dzierżawcy, spichlerz i browar - od strony północnej i wschodniej: kurnik, waga, stajnia, owczarnia i obora
- przy narożnej baszcie południowo - wschodniej: chlew
- wzdłuż południowego muru obronnego usytuowane były domy mieszkalne (między innymi karczmarza i dom zarządcy zwany Herren Haus lub Schloss ).
Oprócz tego znajdowała się tutaj studnia zamkowa, posiadająca daszek wsparty na czterech słupach, zwieńczony rzeźbioną w drewnie figurą Neptuna. Na dziedziniec wiodła murowana brama, zamykana drewnianymi wrotami, w obrębie dziedzińca usytuowana była dzwonnica, na zewnątrz wokół fosy ustawiony był parkan z bramą  - po jej wschodniej stronie.

Jednym z elementów, który zachował się do dzisiejszego dnia jest ceglana brama zdobiona herbem Gdańska. W 1770r. do Grabin wkroczył pruski generał. Zajął zamek, a jego gdańską obsadę uwięził w murach twierdzy. Upadek Rzeczypospolitej spowodował włączenie Grabiny do państwa pruskiego.
Wojna napoleońska z 1807r. przyniosła Grabinie kolejne spustoszenia i grabieże zamku. 

Z latami zamek restaurowano, przebudowywano, aż przybrał formę znaną sprzed 1945r.

Po 1945r. utworzono PGR (Państwowe Gospodarstwo Rolne ).W stajniach prowadzono hodowlę bydła mlecznego. Na terenie folwarku znajdował się dobrze wyposażony park maszynowy. W pomieszczeniach gospodarczych funkcjonowała kuźnia, obok niej znajdowała się Ochotnicza Straż Pożarna.

                                                                                                           http://grabinyzameczek.npx.pl/

 

Obecni właściciele wykonali kilka prac, mających na celu podniesienie obiektu z ruiny. Miedzy innymi poddano renowacji bramę zamkową, uprzątnięto teren zamku i parku oraz odgruzowano zabytkowe XV-wieczne piwnice. 

Dzisiejszą formę grabiński zameczek uzyskał po odbudowie w połowie XIX wieku. Wśród obiektów wartych zobaczenia są piwnice dawnego zamku ze sklepieniami kolebkowymi od strony zachodniej, kaplica pw. Św. Trójcy urządzona po ostatniej odbudowie w dawnej izbie czeladnej oraz znajdująca się przy południowo - zachodnim narożniku budynku mieszkalnego ceglana brama z kamiennym herbem Gdańska (wieś i zamek od połowy XV w. do początków XIX w. była własnością Gdańska).
Fosy od strony północnej i północno - wschodniej wypełnione są wodą. Po lewej stronie od bramy wjazdowej na teren zamku można obejrzeć ceglane ściany wyschniętej fosy południowej i południowo - wschodniej, a także fundamenty murów i baszt. Między korytem Motławy, a kanałem Kłodawy znajduje się 4-hektarowy park. Wejście przy bramie z herbem Gdańska i dalej kładką przez kanał Kłodawy. Znajdują się tam kilkusetletnie okazy dębów. 
                                                                                                                                  http://rowery.trojmiasto.pl/
 
 
 
 
 

 Miejsce odwiedzane przeze mnie wiele razy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Bardzo urocze i ciekawe. Lubię tu po prostu przyjeżdżać.

Jedna z jesiennych wizyt w 2015 roku zaowocowała podjęciem decyzji o umieszczeniu tu skrzyneczki, właśnie w tych starych piwnicach z przepięknej cegły.

Współrzędne zaprowadzą Cię właśnie do wejścia do piwnic. 

Uważaj, pod nogi i na głowę i koniecznie miej latarkę, ponieważ leży tam dużo różnych przeszkód oraz cegły.

 

Dla pierwszych 4 szczęśliwych znalazców - oczywiście w nagrodę certyfikaty.

POWODZENIA!!!

Rules of reactivation Reaktywacja jest zabroniona i nie ma od tego wyjątków.
Read more about reactivation of geocaches here
Additional waypoints
Stage Symbol Type Coordinates Description
Interesting place --- Uroczy mostek a za nim okazały park ze starodrzewiem.
Polecam udać się na spacer.
Pictures
Wejście do piwnic
Tu szukaj
Log entries: Found 35x Not found 7x Note 3x Picture 1x All entries Gallery