Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Ol.in exclusive - OP8E96
Łódź dla Otwocka
Eigenaar: Efedryna
Plaatser: Plebek
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 103 meter NAP
 Provincie: Polen > mazowieckie
Cache soort: Traditionele Cache
Grootte: Klein
Status: Kan gezocht worden
Geplaatst op: 06-02-2016
Gemaakt op: 05-02-2016
Gepubliceerd op: 06-02-2016
Laatste verandering: 08-02-2016
65x Gevonden
0x Niet gevonden
0 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
125 x Bekeken
40 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Bike  Nature  Monumental place 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

Zakład Letniskowy dla Dzieci, zwany Olinem, rozpoczął swoją działalność prawdopodobnie latem 1926 roku. Ufundowany został przez Magistrat Miasta Stołecznego Warszawy z pomocą organizacji społecznych. Jedną z nich było Towarzystwo Społecznej Pomocy Opieka, którego przewodniczącą była Aleksandra Piłsudska – Ola, stąd nazwa Olin. Współzałożycielami ośrodka byli: Bronisława Dłuska (1865-1939) – polska lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, pierwsza dyrektor Instytutu Radowego oraz Jan Koszczyc Witkiewicz, właściwie Jan Witkiewicz, Koszczyc to pseudonim (1881-1958) – polski architekt i konserwator zabytków, bratanek Stanisława Witkiewicza, który bezpłatnie wykonał projekt budynku, na wystawie w Paryżu nagrodzony srebrnym medalem. Ośrodek powstał z myślą o dzieciach z najbiedniejszych rodzin. W głównym budynku mieściło się ich 250, pozostałe ulokowano w namiotach wojskowych.

W 1940 roku budynek rozbudowano i zmodernizowano. Dzięki podłączeniu centralnego ogrzewania mógł działać przez cały rok. Uzdrowisko miało charakter leczniczo- kondycyjno- wychowawczy. Program przewidywał zajęcia fizyczne, uczenie samodzielności, pracę dla Zakładu, troskę o indywidualny rozwój intelektualny i zajęcia praktyczne. Cezary Jellenta pisał o nim: Wielki aeroplan, rozpostarty na ziemi leśnej, a mogący pomieścić dwieście pięćdziesiąt niedokarmionej bądź niedokrwistej dziatwy naraz (…) Środek – niby pierś statku powietrznego, zakrokwiony w szczyt polski, przecina długą ławę o takim że łuku, wyrzuconą na prawo i na lewo skrzydłami; konstrukcja drewniana, której ściany oparte są na słupach z cegły.

Ośrodek funkcjonował do 1944 roku.

We wspomnieniach Aleksandra Piłsudska pisze, że w pierwszych dniach wojny spadające bomby zabiły 15 dzieci i wiele raniły.

W końcu 1945 roku Olaf Nurdwall – przewodniczący Szwedzkiego Czerwonego Krzyża, zwrócił się do władz polskich z propozycją wybudowania sanatorium i prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Otwarcie pierwszego pawilonu na 40 łóżek nastąpiło we wrześniu 1946 roku, w obecności premiera Szwecji Tage Erlandera i dr. Nurdwalla. Sanatorium wyposażono w nowoczesną aparaturę diagnostyczną i sprzęt gospodarczy. Działał żłobek, przedszkole i szkoła, której pierwszą kierowniczką była Helena Skłodowska-Szaley, druga siostra Marii Skłodowskiej-Curie.

Do 1948 roku miało wspólny zarząd polsko-szwedzki, potem przeszło pod zarząd magistratu Warszawy. Od 1951 kierownikiem Oddziału Pediatrycznego Instytutu Gruźlicy w Otwocku był repatriant, Franciszek Groër. Dzięki niemu otwarto filię Instytutu Gruźlicy i wydawano pierwsze prace naukowe na temat gruźliczego zapalenia mózgu i opon mózgowych.

W 1951 roku sanatorium otrzymało imię Juliana Marchlewskiego.

W 1992 roku sanatorium przeniesiono do obiektu na ul. G. Narutowicza.

Budynek Olinu spłonął 16 sierpnia 2008 roku. (źródło)

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Widok z kesza.