Skrzynka znajduje się na obszarze Kampinoskiego Parku Narodowego ale została ukryta na terenie wsi i nie podlega uzgodnieniom z KPN.
Proszę o stosowanie się do Regulaminu KPN.
Przypominam, że na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz przebywania w porze nocnej.
Honvéd - obrońca ojczyzny - żołnierz węgierski.
27 czerwca 1941 roku, po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej, wojska węgierskie zostały skierowane przeciwko Armii Czerwonej. W styczniu i lutym 1943 roku, po bitwie pod Woroneżem nad Donem, II armia węgierska przestała istnieć. Nowe jednostki zostały skierowane na front wschodni, skąd cofały się razem z rozbitymi jednostkami części niemieckiej Grupy Armii Środek spod Mińska i przez bagna Prypeci w kierunku zachodnim. W lecie 1944 roku wojsko węgierskie (II Węgierski Korpus Rezerwowy, I Dywizja Huzarów, 23. Dywizja Rezerwowa i V Pułk Rezerwowy) działało na obszarze między Pińskiem, Brześciem i Warszawą.
II Korpus Rezerwowy dotarł do Warszawy w czasie Powstania Warszawskiego, w początkach sierpnia, zajmując stanowiska wokół walczącej stolicy.
Elitarną dywizję huzarów skoncentrowano w okolicy Pruszkowa i Grodziska Mazowieckiego. Dowództwo wojsk węgierskich mieściło się w Grodzisku Mazowieckim, na jego czele stał do 21 sierpnia generał dywizji Vattayi, a od 22 generał Béla Lengyel. Węgrzy nie brali bezpośredniego udziału w walkach przeciwko Polakom. Dowództwo węgierskie odmawiało udziału w akcjach wyznaczonych im przez Niemców i wspomagali zarówno ludność cywilną jak i AK.
Niemcy wiedzieli o kontaktach żołnierzy węgierskich zarówno z ludnością cywilną, jak i AK, której Węgrzy przekazywali umundurowanie, broń i lekarstwa. Przypuszczalnie wiedzieli także o tajnych rozmowach, które prowadził generał Béla Lengyel z przedstawicielami dowództwa AK. Mieli też informację o przejściu części honwedów na stronę powstańców i rozważali rozbrojenie wojsk węgierskich.
Węgierskie oddziały stacjonujące w Kampinosie i Lesie Kabackim zachowały wobec Polaków neutralność i bez przeszkód przepuszczały przez swoje linie oddziały partyzanckie idące na odsiecz Warszawie oraz transporty broni i amunicji. Nieprzypadkowo w Laskach koło Warszawy 27 października 2005 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą oficerów i żołnierzy honwedów.
W dniu 29 czerwca 2014 r. po uroczystościach patriotyczno - religijnych upamiętniających powstanie "Rzeczpospolitej Kampinoskiej" na Wierszach dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej pomoc żołnierzy węgierskich udzielona Powstańcom Warszawskim i ludności cywilnej.
Kordy nie wskazują miejsca ukrycia skrzynki a jedynie parking parafialny gdzie możecie pozostawić samochód. Aby odszukać skrzynkę należy udać się do kościółka i zapoznać dokładnie z tablicami na ścianie obok wejścia do wnętrza kościoła i na figurkach.
A - to liczba liter w drugim słowie od lewej w drugim wierszu od dołu tablicy poświęconej Honvedom.
B - to liczba liter w nazwie fundatorów tablicy poświęconej Batalionowi Pięść.
C - odszukaj tablicę poświęconą kapelanom a na niej w kolejności czwartego z wymienionych tu kapelanów od liczby liter w nazwisku odejmij liczbę liter w imieniu i otrzymasz liczę Tobie przydatną.
D - liczba liter w pierwszym pseudonimie na tablicy dotyczącej Batalionu z Legionowa.
E - odszukaj tablicę umieszczoną pod tablicą żołnierzy z Boernerowa a na niej odszukaj dwa umieszczone tam pseudonimy, różnica sumy liter w drugim i pierwszym pseudonimie to Twoja liczba.
F - odszukaj figurę oznaczoną znakiem Polski Walczącej a różnica liter z drugiego i pierwszego wersu napisu na podstawie tej figury to Twoja liczba.
Skrzynkę finałową znajdziesz tutaj:
N 52 °19.F(C+E)D' E 20° 39.(F-C)(B-A)(F+E-C)'
Skrzynka nie jest zakopana.
Na okładce dzienniczka znajduje się literko cyferka, która umożliwi podjecie skrzynki finałowej dla tego cyklu.
Kolejne skrzynki tego cyklu będą się ukazywać do września 2016 r.
Certyfikaty dla pierwszych znalazców są potrójne to dla podejmujących skrzynkę zespołowo. Proszę o zabieranie wszystkich egzemplarzy.
To jak długo kesze przetrwają zależy od nas tak więc podejmujemy dyskretnie i odkładamy podobnie a do tego obchodzimy się z keszem jakby to był nasz własny a wtedy inni będą mieli okazje też go odnaleźć w stanie który może cieszyć oko.
Stage | Symbol | Type | Coordinates | Description |
---|---|---|---|---|
1 |
![]() |
Final location | --- | Tu szukaj |