UWAGA!!! KESZ NALEŻY DO PROJEKTU "JGS" (Jeziora Gminy Sława). ZAWIERA CYFRĘ DO UZYSKANIA WSPÓŁRZĘDNYCH SKRZYNKI FINAŁOWEJ!!!
KESZ ZAWIERA RÓWNIEŻ LITERĘ DO HASŁA, KTÓRE JEST NIEZBĘDNE DO ZALOGOWANIA FINAŁU A ZARAZEM UKOŃCZENIA CAŁEGO PROJEKTU!!!
JEZIORO TARNOWSKIE DUŻE:
W okolicy Sławy, na obszarze chronionego krajobrazu, położone jest Jezioro Tarnowskie Duże, które od południowej i południowo zachodniej strony graniczy z wielkim kompleksem leśnym, zwanym Borem Tarnowskim, będącym pozostałością dawnej Puszczy Tarnowskiej, zaś od strony wschodniej z miejscowością Tarnów Jezierny. Do jeziora dopływa okresowo woda z kilku rowów melioracyjnych. Nadmiar wód odpływa kanałem do rzeki Cienicy, co świadczy o tym, że jezioro zasilane jest wodami podziemnymi.
Powstanie zbiornika ściśle wiąże się z okresem Zlodowacenia Bałtyckiego. W tym to czasie misa jeziora uformowała się w kształcie rynny, w której zaczęły się gromadzić wody z topniejących lodów. Na przestrzeni wielu wieków, po stromych zboczach niegdyś opadających ku obecnemu zbiornikowi, tylko na odcinku południowym i południowo zachodnim zachował się wysoki brzeg, zaś przy miejscowości Tarnów Jezierny (strona północna i północno – wschodnia) jest on prawie płaski. W miejscowościach, gdzie do zbiornika dopływają cieki, pobrzeża są niskie i zabagnione.
Roślinność jeziora dzięki sprzyjającym warunkom siedliskowym rozwinęła się dość dobrze. Oczerety rosną praktycznie prawie na całym odcinku linii brzegowej i zajmują około 28% całkowitej powierzchni zbiornika. Najczęściej spotyka się tu trzcinę pospolitą, pałkę wąskolistną oraz oczeret jeziorny. Podobną część powierzchni jeziora (około 27,5 %) zajmują rośliny zanurzone, reprezentowane przez wywłóczniki, jaskra krążkolistnego, rdestnice, rogatki. Przedstawicielem nimfeidów jest tutaj grążel żółty.
Jezioro charakteryzuje stosunkowo wysoka temperatura wody oraz dobre warunki tlenowe w przydennych warstwach wody. W głębszych i zacisznych miejscach występuje duża ilość osadów dennych o miąższości dochodzącej do 1,0 m.
Jezioro Tarnowskie Duże zalicza się do zbiorników eutroficznych.
W jeziorze żyje m. in.: węgorz, sandacz, szczupak, lin, okoń, leszcz, karp, płoć.
Gdy znajdziesz moją skrzynkę proszę Cię o...
- Dyskretne podjęcie jej, a następnie dokładne zamaskowanie i zabezpieczenie
- Pozostawienie wszystkich jej elementów tak, aby nie zepsuć zabawy i radości z ich szukania kolejnym geokeszerom
- Nie zaśmiecanie terenu oraz zawartości skrzynki... wkładaj do niej tylko te rzeczy, które sam chciałbyś wyjąć - zbędne są stare zabawki z kinderjaja, jedzenie, wyblakłe naklejki... Nie chcę podczas serwisu wyrzucać z niej śmieci.
Powodzenia,
Daro82