Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
Marianna Zielonka - OP8C3Y
Marianna Zielonka -sopocki ekspres pocztowy
Owner: Generacja
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 93 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Multicache
Size: Regular
Status: Ready for Search
Date hidden: 24-09-2015
Date created: 17-09-2015
Date published: 24-09-2015
Last modification: 29-09-2019
44x Found
0x Not found
5 notes
watchers 3 watchers
172 visitors
34 x rated
Rated as: Excellent
13 x recommended
This cache is recommended by: areckis, Coco Team, Czekalina, isia (isiaczek_2002), LadyMoon, Miki., misiek_siersciuch (m_si), mjolnir, muszynov, Nairda, Radzik_, xych, yabay
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  Compass  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

Marianna Zielonka (1781-1865) Kaszubka urodzona w 1781 r. na Pomorzu. Jej nazwisko zostało zgermanizowane w przekazach pisemnych przybierając formę niemieckiej pisowni zbliżoną do polskiej wersji fonetycznej -Marianna Selonke. Pani Marianna w XIX w. mieszkała w Sopocie. W 1820 r. po objęciu kierownictwa sopockiej intendentury przez kapitana Gruttego pracowała jako posłaniec pocztowy. Od lata 1823 r. została stałym sezonowym posłańcem pocztowym na trasie Sopot-Gdańsk-Sopot.

Trasa Pani Marianny obejmowała drogę z Sopotu przez Karlikowo a następnie tzw. ścieżkę Kościelną do Oliwy, Polanki (dawniej Połąki), Strzyżę i Wrzeszcz (Wrzost) do Gdańska na obecną ul. Długą do budynku Poczty Głównej. Tam oddawała przyniesioną korespondencję oraz odbierała przesyłki dla mieszkańców oraz kuracjuszy Sopotu.

Była upoważniona do odbierania wynagrodzeń dla pracujących w Sopocie. Przy okazji dokonywała zakupów drobnych artykułów zamówionych przez kuracjuszy i mieszkańców. Marianna Zielonka stała się postacią bardzo popularną i lubianą. Mimo jej popularności pokpiwano z niej nadając żartobliwe określenia "poczta sopocka" czy "sopocki ekspres pocztowy". O jej popularności świadczą liczne wzmianki i artykuły prasowe w XIX i XX wieku. Swój zawód wykonywała przez kilkadziesiąt lat. Jedna z notatek z początku XX w. podaje iż Marianna Zielonka wystąpiła jako statystka w kilku spektaklach teatralnych wystawianych w Sopocie.

O jej popularności świadczy także fakt, że w około 1840 r. (zapewne z okazji 20-lecia jej pracy jako posłanki) gdański artysta Gustaw Stelmacher wykonał litografię przedstawiającą Mariannę w bordiurze zawierającej scenki z jej wędrówek pocztowych. Podobizna z jej podpisem jeszcze w 1904 r. wisiała w znanym sopockim lokalu Dolinny Młyn. Do dziś zachowała się widokówka będąca reprodukcją tej podobizny, wykonanej przez anonimowego rysownika.

Istnieją dwie wersje śmierci Marianny znane z przedwojennej prasy. Według jednej kobieta w 1856 r. odwiedziła majątek Postoline koło Sztumu, gdzie odbywały się dożynki. Podczas festynu tańczyła z jakimś miejscowym dziadkiem , który podczas tańca zmarł. Tamtejsi ludzie uznali ją za czarownicę i chcieli zabić. Uratował ją proboszcz, dając na noc schronienie w plebanii. Rano kiedy Marianna pieszo wracała do Sopotu, zamordował ją z zemsty syn zmarłego. Druga bardziej prawdopodobna wersja śmierci Pani Marianny podana przez prasę mówi iż została ona zamordowana i obrabowana podczas drogi powrotnej z gdańskiej poczty 7 lipca 1865 r. w lesie w Strzyży koło Wrzeszcza.

 

źródło:http://www.dawnysopot.pl/

Kesz:

mulciak pierwszy etap pod kordami szukaj w "domku z mchu". Tam znajdziesz sprzęt potrzebny do zdobycia finału. Od "domku" wyznacz azymut 349 i przejdź 40-45metrów.  Po zdobyciu skrzynki finałowej KONIECZNIE wróć do skrzynki startowej i oddaj to co zabrałeś. Dzięki serdeczne

Miłej zabawy 

A i jeszcze ważne info skrzynka d..y nie urywa chodzi o przypomnienie osoby, nie narzekać albo nie iść 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Finał z odległości
I etap
Log entries: Found 44x Not found 0x Note 5x All entries