Quiz
Trudność zadań: 3.5 z 5.0
Trudność terenu: 1.0 z 5.0
Statystyka skrzynki
Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Dziku - OP01CA

 

Właściciel  Dziku

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

  link
 Lokalizacja: Polska > Łódzkie
 Typ skrzynki: Quiz
 Wielkość: Normalna
 Status: Gotowa do szukania
 Data ukrycia: 11 marca 2007
 Data utworzenia: 11 marca 2007
 Ostatnio zmodyfikowano: 14 lipca 2014
 Waypoint: OP01CA

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
musisz się zalogować.

Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp Miejsce historyczne Potrzebna łopatka Potrzebna latarka Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Opis   PL  

Obiekt mieszczący się w lesie obok stacji kolejowej "Jeleń" to stary poniemiecki bunkier, a raczej schron kolejowy. Ma on długość 354,9 m. Jest nieco krótszy od schronu w Konewce – miejsca ukrycia Snufferowej skrzynki dla szczupłych geocacherów. Od schronu w Konewce różni się również tym, że przednia część schronu ma kształt łuku (o promieniu 34,5m.), zaś końcowy odcinek o długości 80m. jest prosty. Posiadał on jedną parę wrót wjazdowych, podczas gdy w Konewce możemy obejrzeć śluzę przeciwgazową.

Ściany były zbudowane z grubego 2,5 metrowego żelbetonu. Równolegle do głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony gazoszczelnymi drzwiami na mniejsze pomieszczenia.

    W pobliżu schronu kolejowego można obejrzeć zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i elektrownie, połączone ze schronem głównym trzema podziemnymi kanałami technicznymi. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej.

    Obiekty były zamaskowane. Na schronach technicznych zamontowano drewniane, kryte papą dachy. Schron kolejowy pokryto siatkami maskującymi i atrapami drzew. Teren zabezpieczały dwa rzędy płotu z siatki i drutu kolczastego oraz pola minowe.

    Decyzja o podjęciu budowy w okolicach Spały bunkrów, mających zapewnić ochronę dowództwu Grupy Armii Mitte w czasie niemieckiej inwazji na ZSRR, podjęta została jesienią 1940 r. Obiektom nadano ogólny kryptonim Gefechtsstand "Anlage Mitte" (stanowisko dowodzenia "Obszar Środek").

 
    Obecnie bunkier jest w części zalany wodą, za to ocalało w nim kompletne torowisko – zalane betonem przez użytkującą obiekt po wojnie centralę rybną.

    Geocache ukryty jest na trasie dawnych torów prowadzących do bunkra. Podane współrzędne wskazują wejście do głównego bunkra. Aby uzyskać opis i współrzędne skrzynki należy znaleźć na zewnętrznej ścianie bunkra skrzynkę geocache Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Darkmoor

Do przygotowania opisu wykorzystałem informacje uzyskane podczas zwiedzania zagospodarowanego turystycznie schronu w Konewce, własne notatki oraz informacje ze strony www.anlagemitte.bunkrowiec.com którą polecam wszystkim zainteresowanym tymi obiektami. 

Obrazki/Zdjęcia

Wejście do schronu
Wejście do schronu
Wnętrze bunkra
Wnętrze bunkra

Wpisy do logu    {{found}} 54x {{not_found}} 8x {{comment}} 11x  8x Galeria    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis  

1348098 19 lipca 2014 21:42 Niflhel (user activity132) - Znaleziona

Byłem pół godziny później po yoshio i tak jak wspomniał... Dołek pusty. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie pokopał głębiej, jednak to nie przyniosło żadnego rezultatu. Wpisik do nowej skrzynki i dalej w drogę. Kolejna wizyta w dobrze znanym bunkrze odhaczona. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany 19 lipca 2014 21:07 przez użytkownika Niflhel - w całości zmieniany 2 razy.

1348013 19 lipca 2014 12:16 yoshio (user activity1322) - Znaleziona

No nie wiem, nie wiem... dziś podjechałem rodzinnie, samochodem, poszedłem na miejsce, które zapamiętałem z poprzedniej wizyty, ale... dołek nadal pusty. Crash500'owej reaktywacji brak. "Nie to miejsce" myślę sobie. No to odszukałem kesza obok, w którym są wskazówki i kordy tego, wpisałem do garmina, no i miejsce okazało się dobre, ale pusto. Pół godziny spędziłem na poszukiwaniach reaktywacji, ale bez efektu. Zasadziłem w takim razie swojego mikro/mini w leśnym maskowaniu tuż obok dołka i loguję znalezienie.

Co do miejsca, to większość opisałem w keszu darkmoor'a. Rewelacja! Tym razem piękna, słoneczna pogoda, więc klimat już nie ten sam (nie było mgły), ale młody miał frajdę, bo echo, a ja miałem frajdę, bo żona z każdym metrem panikowała. Udało się jednak dojść do końca i wrócić. Kapitalnie!

Obrazki do tego wpisu:
pusty dołek, a obok reaktywacja
pusty dołek, a obok reaktywacja

1341478 14 lipca 2014 14:07 Nefryt+ (user activity2310) - Skrzynka gotowa do szukania

Skrzynka gotowa do szukania. Powodzenia!

1315266 26 czerwca 2014 14:00 Crash500 (user activity75) - Wykonano serwis

Jakoś małe zainteresowanie reaktywacją, więc musiałem wziąć sprawę we własne ręce, gdyż i tak przejeżdżałem obok...;)Wielkość "normalna", lekko zasypana w starym miejscu. WEŹ COŚ DO PISANIA!

Ostatnio edytowany 26 czerwca 2014 16:06 przez użytkownika Crash500 - w całości zmieniany 1 raz.

1345411 26 czerwca 2014 13:42 Crash500 (user activity75) - Znaleziona

Przy reaktywacji ;)