Quiz
Trudność zadań: 3.5 z 5.0
Trudność terenu: 1.0 z 5.0
Statystyka skrzynki
Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Dziku - OP01CA

Właściciel  Dziku

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

 Wysokość: 178 m.npm.
  link
 Lokalizacja: Polska > Łódzkie
 Typ skrzynki: Quiz
 Wielkość: Normalna
 Status: Gotowa do szukania
 Data ukrycia: 11 marca 2007
 Data utworzenia: 11 marca 2007
 Ostatnio zmodyfikowano: 14 lipca 2014
 Waypoint: OP01CA

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
musisz się zalogować.

Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp Miejsce historyczne Potrzebna łopatka Potrzebna latarka Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Opis   PL  

Obiekt mieszczący się w lesie obok stacji kolejowej "Jeleń" to stary poniemiecki bunkier, a raczej schron kolejowy. Ma on długość 354,9 m. Jest nieco krótszy od schronu w Konewce – miejsca ukrycia Snufferowej skrzynki dla szczupłych geocacherów. Od schronu w Konewce różni się również tym, że przednia część schronu ma kształt łuku (o promieniu 34,5m.), zaś końcowy odcinek o długości 80m. jest prosty. Posiadał on jedną parę wrót wjazdowych, podczas gdy w Konewce możemy obejrzeć śluzę przeciwgazową.

Ściany były zbudowane z grubego 2,5 metrowego żelbetonu. Równolegle do głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony gazoszczelnymi drzwiami na mniejsze pomieszczenia.

    W pobliżu schronu kolejowego można obejrzeć zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i elektrownie, połączone ze schronem głównym trzema podziemnymi kanałami technicznymi. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej.

    Obiekty były zamaskowane. Na schronach technicznych zamontowano drewniane, kryte papą dachy. Schron kolejowy pokryto siatkami maskującymi i atrapami drzew. Teren zabezpieczały dwa rzędy płotu z siatki i drutu kolczastego oraz pola minowe.

    Decyzja o podjęciu budowy w okolicach Spały bunkrów, mających zapewnić ochronę dowództwu Grupy Armii Mitte w czasie niemieckiej inwazji na ZSRR, podjęta została jesienią 1940 r. Obiektom nadano ogólny kryptonim Gefechtsstand "Anlage Mitte" (stanowisko dowodzenia "Obszar Środek").

 
    Obecnie bunkier jest w części zalany wodą, za to ocalało w nim kompletne torowisko – zalane betonem przez użytkującą obiekt po wojnie centralę rybną.

    Geocache ukryty jest na trasie dawnych torów prowadzących do bunkra. Podane współrzędne wskazują wejście do głównego bunkra. Aby uzyskać opis i współrzędne skrzynki należy znaleźć na zewnętrznej ścianie bunkra skrzynkę geocache Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Darkmoor

Do przygotowania opisu wykorzystałem informacje uzyskane podczas zwiedzania zagospodarowanego turystycznie schronu w Konewce, własne notatki oraz informacje ze strony www.anlagemitte.bunkrowiec.com którą polecam wszystkim zainteresowanym tymi obiektami. 

Obrazki/Zdjęcia

Wejście do schronu
Wejście do schronu
Wnętrze bunkra
Wnętrze bunkra

Wpisy do logu    {{found}} 60x {{not_found}} 8x {{comment}} 14x  8x Galeria    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis  

1658309 17 kwietnia 2015 12:15 Marcellus69 (user activity25) - Znaleziona

Znaleziona mimo braku GPS-a. Opis ze skrzyni w bunkrze był wystarczający. Dzięki za kesza.

1501048 22 października 2014 23:40 pabianice.squad (user activity32) - Znaleziona

trudna do odnalezienia w srodku nocy ale polecam;) spotkalismy w skrzynce mala polna myszke ;)

Ostatnio edytowany 05 grudnia 2014 15:29 przez użytkownika pabianice.squad - w całości zmieniany 1 raz.

1493144 22 października 2014 23:15 ElBeton (user activity4) - Znaleziona

Skrzynka znaleziona, prawie ją przegapiliśmy bo za bardzo skupiliśmy się na samym dołku. Pozdrawiamy, grupa z Pabianic :)

1412331 25 sierpnia 2014 16:45 Loczuś (user activity30) - Znaleziona

Nic dodać, nic ująć, poprzednie komentarze powiedziały już wszystko o keszu, więc pozostaje mi tylko podziękować i zachęcić do zakładania kolejnych, tak pomysłowych skrzynek.

1412308 25 sierpnia 2014 16:45 Brezniew (user activity37) - Znaleziona

Znaleziona z Eopteam i Loczusiem.:)Super maskowanie keszyka.:)Tak jak napisali przedmówcy, keszyk nie posiada nic do pisania, więc fajnie byłoby coś przy okazji podrzucić.