Quiz
Trudność zadań: 3.5 z 5.0
Trudność terenu: 1.0 z 5.0
Statystyka skrzynki
Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Dziku - OP01CA

Właściciel  Dziku

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

 Wysokość: 178 m.npm.
  link
 Lokalizacja: Polska > Łódzkie
 Typ skrzynki: Quiz
 Wielkość: Normalna
 Status: Gotowa do szukania
 Data ukrycia: 11 marca 2007
 Data utworzenia: 11 marca 2007
 Ostatnio zmodyfikowano: 14 lipca 2014
 Waypoint: OP01CA

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
musisz się zalogować.

Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp Miejsce historyczne Potrzebna łopatka Potrzebna latarka Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Opis   PL  

Obiekt mieszczący się w lesie obok stacji kolejowej "Jeleń" to stary poniemiecki bunkier, a raczej schron kolejowy. Ma on długość 354,9 m. Jest nieco krótszy od schronu w Konewce – miejsca ukrycia Snufferowej skrzynki dla szczupłych geocacherów. Od schronu w Konewce różni się również tym, że przednia część schronu ma kształt łuku (o promieniu 34,5m.), zaś końcowy odcinek o długości 80m. jest prosty. Posiadał on jedną parę wrót wjazdowych, podczas gdy w Konewce możemy obejrzeć śluzę przeciwgazową.

Ściany były zbudowane z grubego 2,5 metrowego żelbetonu. Równolegle do głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony gazoszczelnymi drzwiami na mniejsze pomieszczenia.

    W pobliżu schronu kolejowego można obejrzeć zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i elektrownie, połączone ze schronem głównym trzema podziemnymi kanałami technicznymi. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej.

    Obiekty były zamaskowane. Na schronach technicznych zamontowano drewniane, kryte papą dachy. Schron kolejowy pokryto siatkami maskującymi i atrapami drzew. Teren zabezpieczały dwa rzędy płotu z siatki i drutu kolczastego oraz pola minowe.

    Decyzja o podjęciu budowy w okolicach Spały bunkrów, mających zapewnić ochronę dowództwu Grupy Armii Mitte w czasie niemieckiej inwazji na ZSRR, podjęta została jesienią 1940 r. Obiektom nadano ogólny kryptonim Gefechtsstand "Anlage Mitte" (stanowisko dowodzenia "Obszar Środek").

 
    Obecnie bunkier jest w części zalany wodą, za to ocalało w nim kompletne torowisko – zalane betonem przez użytkującą obiekt po wojnie centralę rybną.

    Geocache ukryty jest na trasie dawnych torów prowadzących do bunkra. Podane współrzędne wskazują wejście do głównego bunkra. Aby uzyskać opis i współrzędne skrzynki należy znaleźć na zewnętrznej ścianie bunkra skrzynkę geocache Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Darkmoor

Do przygotowania opisu wykorzystałem informacje uzyskane podczas zwiedzania zagospodarowanego turystycznie schronu w Konewce, własne notatki oraz informacje ze strony www.anlagemitte.bunkrowiec.com którą polecam wszystkim zainteresowanym tymi obiektami. 

Obrazki/Zdjęcia

Wejście do schronu
Wejście do schronu
Wnętrze bunkra
Wnętrze bunkra

Wpisy do logu    {{found}} 64x {{not_found}} 8x {{comment}} 14x  10x Galeria    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis  

1779627 16 czerwca 2015 19:18 mototramp (user activity1844) - Znaleziona

Sprawnie znaleziona z LadyMoon podczas keszowyprawy. Kusiło mnie aby zrobić drive-in samochodem do schronu jednak miałem wizję że przebiję opony więc odpuściłem...

1757857 16 czerwca 2015 13:23 LadyMoon (user activity2057) - Znaleziona

Świetne kolejowe miejsce, dzikie i opuszczone jak lubię, pierwszy raz odwiedzone w 1999 roku podczas Zlotu Poszukiwaczy Skarbów, teraz kolejny raz no i po kesza. Znaleziony bez problemowo w nadchodzącym już zmroku. Dzięki bardzo !!!

Ostatnio edytowany 25 czerwca 2015 14:30 przez użytkownika LadyMoon - w całości zmieniany 2 razy.
Obrazki do tego wpisu:
Schron w mroku
Schron w mroku
Ewidentne dawne torowisko
Ewidentne dawne torowisko

1715477 21 maja 2015 18:30 Dombie (user activity624) - Znaleziona

Znaleziona bez żadnych kłopotów - bardzo sympatycznie ukryta, na o cały obiekt ma niesamowity klimat i w pełni zasługuje na oba kesze.

Dziękuję za pokazanie tego miejsca!

1727543 18 kwietnia 2015 14:02 night_time (user activity3555) - Znaleziona

Rewelacyjny obiekt zwiedzony bezproblemowo od początku do końca (i co najważniejsze dostępny całą dobę) Keszyk PET namierzony, łopatka w atrybutach zbędna
Dzięki za skrzynkę i pokazanie tej znakomitej miejscówki, pozdr.

1658309 17 kwietnia 2015 12:15 Marcellus69 (user activity31) - Znaleziona

Znaleziona mimo braku GPS-a. Opis ze skrzyni w bunkrze był wystarczający. Dzięki za kesza.