Quiz
Trudność zadań: 3.5 z 5.0
Trudność terenu: 1.0 z 5.0
Statystyka skrzynki
Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Dziku - OP01CA

 

Właściciel  Dziku

Ta skrzynka należy do geoŚcieżki!

Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne. (WGS84)

  link
 Lokalizacja: Polska > Łódzkie
 Typ skrzynki: Quiz
 Wielkość: Normalna
 Status: Gotowa do szukania
 Data ukrycia: 11 marca 2007
 Data utworzenia: 11 marca 2007
 Ostatnio zmodyfikowano: 14 lipca 2014
 Waypoint: OP01CA

Aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
musisz się zalogować.

Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp Miejsce historyczne Potrzebna łopatka Potrzebna latarka Skrzynka niebezpieczna 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC. link

Opis   PL  

Obiekt mieszczący się w lesie obok stacji kolejowej "Jeleń" to stary poniemiecki bunkier, a raczej schron kolejowy. Ma on długość 354,9 m. Jest nieco krótszy od schronu w Konewce – miejsca ukrycia Snufferowej skrzynki dla szczupłych geocacherów. Od schronu w Konewce różni się również tym, że przednia część schronu ma kształt łuku (o promieniu 34,5m.), zaś końcowy odcinek o długości 80m. jest prosty. Posiadał on jedną parę wrót wjazdowych, podczas gdy w Konewce możemy obejrzeć śluzę przeciwgazową.

Ściany były zbudowane z grubego 2,5 metrowego żelbetonu. Równolegle do głównego tunelu biegnie korytarz boczny, podzielony gazoszczelnymi drzwiami na mniejsze pomieszczenia.

    W pobliżu schronu kolejowego można obejrzeć zespół schronów technicznych mieszczących kotłownię, urządzenia wentylacyjne i elektrownie, połączone ze schronem głównym trzema podziemnymi kanałami technicznymi. W skład kompleksu wchodziły również schrony mieszczące: stację pomp i uzdatniania wody, zbiornik i chłodnicę wody technologicznej.

    Obiekty były zamaskowane. Na schronach technicznych zamontowano drewniane, kryte papą dachy. Schron kolejowy pokryto siatkami maskującymi i atrapami drzew. Teren zabezpieczały dwa rzędy płotu z siatki i drutu kolczastego oraz pola minowe.

    Decyzja o podjęciu budowy w okolicach Spały bunkrów, mających zapewnić ochronę dowództwu Grupy Armii Mitte w czasie niemieckiej inwazji na ZSRR, podjęta została jesienią 1940 r. Obiektom nadano ogólny kryptonim Gefechtsstand "Anlage Mitte" (stanowisko dowodzenia "Obszar Środek").

 
    Obecnie bunkier jest w części zalany wodą, za to ocalało w nim kompletne torowisko – zalane betonem przez użytkującą obiekt po wojnie centralę rybną.

    Geocache ukryty jest na trasie dawnych torów prowadzących do bunkra. Podane współrzędne wskazują wejście do głównego bunkra. Aby uzyskać opis i współrzędne skrzynki należy znaleźć na zewnętrznej ścianie bunkra skrzynkę geocache Niemieckie stanowisko dowodzenia Jeleń by Darkmoor

Do przygotowania opisu wykorzystałem informacje uzyskane podczas zwiedzania zagospodarowanego turystycznie schronu w Konewce, własne notatki oraz informacje ze strony www.anlagemitte.bunkrowiec.com którą polecam wszystkim zainteresowanym tymi obiektami. 

Obrazki/Zdjęcia

Wejście do schronu
Wejście do schronu
Wnętrze bunkra
Wnętrze bunkra

Wpisy do logu    {{found}} 54x {{not_found}} 8x {{comment}} 14x  8x Galeria    Wszystkie wpisy do logu Wszystkie wpisy   Wpis do logu Nowy wpis  

1366742 31 lipca 2014 16:54 Crash500 (user activity75) - Komentarz

Wiem, że wskazówką była podana, przy której brzozie z kolei, jest schowana skrzynka, ale inni pisali, że został tylko pusty dołek, więc szybko obszedłem drzewko do okoła, i znalazłem pusty dołek (który to był właśnie trochę oddalony, ale myślałem, że to o ten chodzi). Albo po prostu, źle przeczytałem numer drzewa, bo trochę rozmazane było...

1366237 31 lipca 2014 11:08 yoshio (user activity1325) - Komentarz

najbliższa brzoza? 50 cm? oj, chyba nie tak brzmiała wskazówka... w takim razie Twoja skrzynka pewnie nadal tam jest, ale nie w tym miejscu, co powinna.

1366035 31 lipca 2014 01:24 Crash500 (user activity75) - Komentarz

Hmm... Czyli moje starania na nic:/A wydawało mi się, że dobrze odczytałem wskazówkę z drugiej skrzynki. I był tam pusty dołek, oddalony o około 50cm od najbliższej brzozy. Nawet wsadziłem patyk, żeby miejsce było lepiej widoczne. No nic, trzeba jeszcze raz się przejechać, i poprawić. Sorki chłopaki...

PS: Yoshino, akurat byłem chyba ze znajomymi na rowerach, wtedy co Ty, bo jakaś rodzinka właśnie była, i straszyliśmy ich, zajeżdżając od tyłu i rzucając kamieniami w ściany... :D

1348098 19 lipca 2014 21:42 Niflhel (user activity147) - Znaleziona

Byłem pół godziny później po yoshio i tak jak wspomniał... Dołek pusty. Oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie pokopał głębiej, jednak to nie przyniosło żadnego rezultatu. Wpisik do nowej skrzynki i dalej w drogę. Kolejna wizyta w dobrze znanym bunkrze odhaczona. Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany 19 lipca 2014 21:07 przez użytkownika Niflhel - w całości zmieniany 2 razy.

1348013 19 lipca 2014 12:16 yoshio (user activity1325) - Znaleziona

No nie wiem, nie wiem... dziś podjechałem rodzinnie, samochodem, poszedłem na miejsce, które zapamiętałem z poprzedniej wizyty, ale... dołek nadal pusty. Crash500'owej reaktywacji brak. "Nie to miejsce" myślę sobie. No to odszukałem kesza obok, w którym są wskazówki i kordy tego, wpisałem do garmina, no i miejsce okazało się dobre, ale pusto. Pół godziny spędziłem na poszukiwaniach reaktywacji, ale bez efektu. Zasadziłem w takim razie swojego mikro/mini w leśnym maskowaniu tuż obok dołka i loguję znalezienie.

Co do miejsca, to większość opisałem w keszu darkmoor'a. Rewelacja! Tym razem piękna, słoneczna pogoda, więc klimat już nie ten sam (nie było mgły), ale młody miał frajdę, bo echo, a ja miałem frajdę, bo żona z każdym metrem panikowała. Udało się jednak dojść do końca i wrócić. Kapitalnie!

Obrazki do tego wpisu:
pusty dołek, a obok reaktywacja
pusty dołek, a obok reaktywacja