Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
[PK] TAJEMNICE LASTADII - OP8BTC
Właściciel: MSZU
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 5 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 02-09-2015
Data utworzenia: 02-09-2015
Data opublikowania: 02-09-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 05-05-2017
73x znaleziona
2x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
30 odwiedzających
59 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
18 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: Adams, An Na, bamba, Bazooka, Błękitna Team, Bramstenga, elmodemonico, FI-LI, GFS, Hellena, Krecik34, makotka, Maleska, Olo74_Lilalu, Qbacki, veg1, Verdant, Wielki Grab
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Zalecane szukanie nocą  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Skrzynka powstała w ramach projektu Pomorskie Keszyno. Wylosowane kategorie to:

typ - tradycyjna

wielkość -mikro

sposób ukrycia - maskowanie miejskie

miejsce - wnętrze (wg SJP "wnętrze - miejsce, obszar, powierzchnia znajdująca się wewnątrz, w środku czegoś, część wewnętrzna czegoś, ...")

 

LASTADIA - łasztownia, stocznia, następnie ulica nad Motławą. Nazwa Lastadia wywodzi się z języka flamandzkiego, oznacza miejsce wyładunku towarów, w języku niemieckim – plac, na którym statki obciążano towarami i balastem, a także miejsce budowy statków. Początkowo przystań portowa (pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1362), przekształcona w notowaną od 1378 roku stocznię. Obejmowała obszar około 9 tysięcy m², z czego na place budowy bezpośrednio nad Motławą przypadało około 370 m², resztę zajmowało zaplecze gospodarcze.

 

PRAWIE JAK SENSACJE XX w.

Wiele osób, które interesują się historią Gdańska na pewno kojarzy budynek byłego Gimnazjum Miejskiego na ulicy Lastadia 2 dawniej "Lastadie". Wcześniej mieścił się tam Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i Chemicznego, a przed wojną wspomniane gimnazjum. Można by stwierdzić zwykły budynek dziewiętnastowieczny i taka jest prawda. O wiele ciekawszą historię kryje budynek położony na przeciwko szkoły. Budynek obecnej bursy pod numerem Lastadia 41... Owa tajemnicza bursa została wybudowana w 1878 roku. Początkowo była budynkiem należącym do dyrekcji Poczt Cesarskich do czasów II wojny światowej. Po drugiej wojnie światowej w roku 1951 budynek został przeznaczony na potrzeby bursy Zespołu Szkół Przemysłu Chemicznego i Spożywczego.

Budynek ten skrywa pewną tajemnicę, a mianowicie zagadkowy tunel. W podziemiach, tam gdzie mieści się kotłownia przebiega tunel melioracyjny z odpływem w kierunku Motławy. Wg nieoficjalnych źródeł pod koniec II wojny światowej niemieccy naziści używali tego tunelu do przemieszczania się między budynkami (patrz mapka):
1. Bursa Lastadia 41.
2. Kościół Św. Piotra i Pawła.
3. Kościół Św. Trójcy.
4. Ówczesne laboratorium Kryminalistyczne w Gdańsku na Biskupiej Górce.

 

http://2.bp.blogspot.com/-ULMglqRzxmk/UYlrkwgj14I/AAAAAAAAAJY/wT6bS5fMh6g/s1600/mapka.jpg

 

Obiekty podczas wojny były zajmowane przez Niemców. W ostatnim miesiącu działań wojennych Rosjanie zbombardowali budynek bursy. Prawdopodobnie do dnia obecnego w tunelu znajdują się ciała Niemców. Inne źródła donoszą o tajemnym laboratorium które mieściło się pod teraźniejszym budynkiem Laboratorium Kryminalistycznego Wojewódzkiej Komendy Policji do którego poprowadzony był owy tunel. Niechęć do zgłębienia tajemnicy tunelu wynikała też z obawy przed różnymi dziwnymi stworzeniami, które mogły uciec z laboratorium.

Obecnie tunel nie jest już drożny. Na przełomie lat 1995 - 2000 miał miejsce zawał tunelu na terenie boiska szkoły (żółta strzałka). Miejsce zawału ziemi zostało wypełnione betonową wylewką, widoczną na miejscu obecnie. Sprawę wówczas opisano w Dzienniku Bałtyckim. Archeologowie nawet badali teren ale albo się bali penetrować tunel z powodu możliwości zawalenia się na kolejnych odcinkach albo po prostu z braku kompetencji. Inną ciekawostką jest fakt, że na mapach Googla można zauważyć po prawej stronie od budynku bursy odkryty kanał wylotowy tunelu (zdjęcie poniżej-czerwone zaznaczenie). Warto jeszcze wspomnieć, że niedawno budynek bursy wraz z budynkiem szkoły chciało przejąć CBA.

http://4.bp.blogspot.com/-lXQWX0SY7Y0/UYmUY7PACnI/AAAAAAAAAKA/yQqG3j1oyLU/s1600/odkryte.jpg

 

Jakie będą dalsze losy tajemniczego budynku na Lastadii i tunelu czas pokaże. Dopóki nie zostaną przeprowadzone badania, możemy tylko domniemywać co się mieści i do czego służył zagadkowy tunel i czy w ogóle taki tunel istnieje;-)

 

(w opisie wykorzystałam materiały z gedanopedia.pl oraz tajemnice-gdanska.blogspot.pl)

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Wpisy do logu: znaleziona 73x nieznaleziona 2x komentarz 1x Wszystkie wpisy