Tytułowe BZB to … kolory (biały – zielony – biały) szlaku pieszego, wytyczonego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, wiodącego z Sopotu Kamiennego Potoku do Skarszew. Jego długość liczy 81 km i prowadzi głównie przez tereny leśne województwa pomorskiego. Po drodze można natknąć się na wiele ciekawostek przyrodniczych, obiektów historycznych oraz miejsc, które mogą Cię zachwycić. Zapraszamy Cię na geospacer – zobacz to sam! A przy okazji może znajdziesz jakąś skrzyneczkę!
Bunkier w Oliwie - specjalny obszar ochrony siedlisk nietoperzy PKH220055 o powierzchni 0,13 ha. Jest to jedno z trzech największych zimowisk nietoperzy (Chiroptera) w województwie pomorskim (do 81 osobników z 4 gatunków). Zimuje tu połowa wszystkich stwierdzanych w aglomeracji trójmiejskiej (Gdańsk, Sopot, Gdynia) osobników nocka dużego Myotis myotis.
Główny element ostoi stanowi betonowy bunkier przeciwlotniczy pochodzący z II połowy XX w. Obiekt położony jest wśród zabudowy willowej Starej Oliwy, w sąsiedztwie lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (50 metrów od jego granic). Jest to długi, betonowy korytarz z dwoma wejściami zamkniętymi stalowymi drzwiami. Korytarz ten został wzniesiony jako schron przeciwlotniczy Obrony Cywilnej. Zimowisko to odkryto stosunkowo późno (1996 rok), mimo że znajduje się tuż przy ulicy, w gęsto zamieszkanej części miasta. Brak tu głębokich szczelin, czy niedostępnych dla oczu obserwatora przewodów wentylacyjnych, dlatego niemal wszystkie nietoperze są tu doskonale widoczne, uczepione jasnych ścian korytarza. Od 2001 r. schron jest objęty ochroną prawną jako tzw. użytek ekologiczny. Drzwi zostały zabezpieczone kłódką. Klucz do niej znajduje się w posiadaniu Akademickiego Koła Chiropterologicznego Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra".
Więcej informacji dla zainteresowanych: http://obszary.natura2000.org.pl/index.php?s=obszar&id=502
Informacje o keszu:
Dwuetapowe multi, pierwszej podpowiedzi szukaj pod współrzędnymi, niedaleko wejścia do bunkra. Proszę o konspirację przy pierwszym etapie oraz o przymaskowanie finału pobliskimi gałęziami po zdobyciu.
Uwaga, w okolicy bunkra znajduje się również skrzynka z systemu geocaching. Ciebie interesuje znalezienie pierwszego etapu, czyli podpowiedzi bez logbooka.