Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Fabryka czekolady "Anglas" - OP8BDE
Fabryka czekolady "Anglas"
Właściciel: Generacja
Założyciel: Badzia Gadzia - (BG)
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 19 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Nietypowa
Wielkość: Mikro
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 22-08-2015
Data utworzenia: 18-08-2015
Data opublikowania: 22-08-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 20-01-2023
102x znaleziona
2x nieznaleziona
5 komentarze
watchers 4 obserwatorów
166 odwiedzających
78 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Przyczepiona magnesem 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Zakłady cukiernicze "Anglas" wybudowane zostały przy ulicy Zimmerstrasse (Pokoju), dzisiejszej ul. Leona Droszyńskiego  i zarejestrowane w Wolnym Mieście Gdańsk w dniu 2 maja 1923 roku. Była to wówczas filia Londyńskiej spółki The Anglo-Asiatic Company Ltd.
W latach 1924-1925 wybudowano we Wrzeszczu jeszcze dwa zakłady: "Baltic" i "Kosma" znajdujące się po obu stronach ul. Kościuszki przy al. Grunwaldzkiej, które po wojnie zostały połączone w jedną firmę "Bałtyk". Wszystkie te zakłady produkowały słodycze.

W 1940 roku w Kalendarzu Gdańskim umieszczono reklamówkę czekolady "Wielki mistrz zakonny" firmy "Anglas".

Po II Wojnie Światowej Oliwska firma nadzorowana przez państwo nadal produkowała słodycze, pod nazwą "Anglas" takie jak: cukierki: ludowe, luksusowe, dropsy owocowe, pastylki miętowe, czekolady: mleczne, orzechowe i deserowe.

Instrukcją Ministra Przemysłu Rolnego z 8 sierpnia 1949 roku utworzono Gdańskie Zjednoczenie Fabryki Cukrów i Czekolady z siedzibą zarządu w Gdańsku-Oliwie, w którego skład wchodziły: Fabryka Cukrów i Czekolady "Anglas" w Oliwie, Fabryki Cukrów i Czekolady "Balic" i "Bałtyk" we Wrzeszczu. W 1951 roku dawne trzy zakłady: "Anglas", "Balic" i "Kosma" zostały upaństwowione pod nazwą Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk" (później Gdańskie Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk"). 
Wszystkie trzy zakłady produkowały znane nadal, również poza Polską, słodycze a zwłaszcza czekolady. Zakład nr 3 ("Kosma" - obecnie Galeria Bałtycka) produkował: lizaki, landrynki, karmelki i irysy, zakład nr 2 ("Baltic" - obecnie sklep Lidl): chałwy, sezamki, batony, galaretki, ptasie mleczko i cukierki "miękkie". Filia Oliwska nr 1 specjalizowała się w produkcji cukierków czekoladowych i czekolad m.in. eksportowych: mleczna - milk chocolate, deserowa - desert chocolate. A po 1989 roku konkurowała z innymi firmami produkując m.in. czekolady mleczne pod nazwą: "Lubię Cię", "Kocham Cię" i "Przepraszam Cię", oraz piankę morską.
Większość produkowanych słodyczy ZPC "Bałtyk" kupić można było w sklepach firmowych. W Oliwie w sklepiku znajdującym się dawniej przy ul. Czerwonego Sztandaru (obecnie ul. Bora Komorowskiego).Na terenie przedwojennych firm "Baltic" i "Kosma" znajdujących się we Wrzeszczu wybudowano sklep sieci "Lidl" (zakład nr 2), oraz po drugiej stronie ul. Kościuszki "Galerię Bałtycką" (zakład nr 3) wybudowaną w latach 2006-2007.Obecnie firma nosząca nazwę Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Bałtyk" mieści się w dawnych budynkach przy ul. Droszyńskiego 8/11, 80-381 Gdańsk (www.zpcbaltyk.pl). Funkcjonuje również sklep formowy z produktami firm "Bomilla" i "Bałtyk" pod adresem ul. Droszyńskiego 2, jednak wejście do sklepiku znajduje się jak dawniej od ulicy Bora Komorowskiego.

Piotr Leżyński

 


 Fragment fotografii lotniczej. Fabryka Anglas. Około 1925 roku.
Herder Institut, "Gdańsk na fotografii lotniczej w okresie międzywojennym", Wrocław 2010.



 
 Lata 30 XX wieku. Opakowania po czekoladkach.
Zbiory Piotra Leżyńskiego.




 Zbiory Piotra Leżyńskiego.


 Zbiory Piotra Leżyńskiego.

źródło: dawnaoliwa.pl

 

Koniecznie spróbujcie tych czekolad, może seria "finazja" to nie jest najlepszy wybór ale nadziewane i reszta cudowne. Można również bardzo tanio kupić tzw "łom czekoladowy" 

KESZ:

mikromagnetyk na chodniku między sklepikiem fabryki a stróżówką

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
1
2
3