Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
6. ZIMOWISKO DLA NIETOPERZY I PŁAZOW - OP8AWL
Właściciel: wojrip
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 158 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 26-07-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 02-11-2015
88x znaleziona
4x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
44 odwiedzających
74 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
4 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: k.mil, Kika, kociewie, modzel8
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Nietoperze to jedyne ssaki posiadające zdolność do aktywnego lotu. Umiejętność ta wiąże się ze znacznymi przekształceniami w budowie ciała. Kości dłoni są cienkie i długie a rozciągnięta na nich skóra tworzy skrzydło. Wszystkie 23 gatunki nietoperzy występujących w Polsce są owadożerne. Zjadają owady latające głównie w nocy. Dzięki temu nietoperze nie muszą konkurować o pokarm z ptakami. Owady lokalizują głównie za pomocą słuchu. Wysyłając dźwięki o wysokiej częstotliwości nasłuchują echa odbitego dźwięku. Na tej podstawie otrzymują bardzo dokładny obraz przestrzeni.

Z uwagi na to, iż zimą owady nie są aktywne, nietoperze podczas ujemnej temperatury nie mają dostępu do pożywienia. Aby rozwiązać ten problem, gromadzą na zimę zapasy tłuszczu i przesypiają cały okres chłodów w wąskich szczelinach piwnic i jaskiń, budząc się jedynie co jakiś czas aby napić się wody z kropelek rosy. Podczas snu tempo bicia ich serca znacznie zwalnia a organizm się wychładza dzięki czemu zużywają mało zgromadzonych zapasów tłuszczu. Optymalne warunki dla zimujących nietoperzy to wilgotne podziemia o temperaturze ok. 1-10°C.

Budowla przy której się znajdujemy była nieużywanym magazynem karmy dla zwierzyny leśnej. Nadleśnictwo Rytel przystosowało ziemiankę do bezpiecznego spędzania zimy przez spotykane tu nietoperze poprzez montaż drzwi stalowych zabezpieczających przed niepotrzebnym otwieraniem i wyziębianiem wnętrza. Zamontowano także samonapełniający się wodą zbiornik z wodą zapewniający wilgoć oraz ustawiliśmy ściankę z cegieł dziurawek z dużą ilością szczelin, w których nietoperze mogą się ukryć.

Podobnie jak nietoperze, płazy żywią się drobnymi bezkręgowcami i z podobnych powodów zapadają w sen zimowy. Na miejsca zimowego spoczynku wybierają nory, sterty kamieni, wykroty. W tym miejscu znajdowała się niebezpieczna także dla ludzi głęboka na ok. 2 m studzienka, do której szukając zimowego schronienia wpadały dziesiątki płazów. Niestety wiosną z powodu stromych ścian nie mogły wydostać się na zewnątrz i ginęły. Nadleśnictwo Rytel zabezpieczyło obiekt, czyniąc z niego jednocześnie dogodne zimowisko dla płazów.

Obrazki/zdjęcia
tu