Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
2. SELEKCJA I NASIENNICTWO - OP8AWF
Właściciel: wojrip
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 164 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 26-07-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2015
102x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
54 odwiedzających
85 x oceniona
Oceniona jako: dobra
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

W wyniku długotrwałej, naturalnej selekcji ukształtowały się określone populacje lokalne i ekotypy naszych rodzimych gatunków drzew, najlepiej przystosowane do miejscowych warunków. Wykorzystuje się to w hodowli lasu.- Prowadzona sztuczna selekcja drzew ma znaczenie uzupełniające. Polega ona na wyborze z danej populacji osobników do rozmnażania, o najbardziej pożądanych cechach, a następnie tworzeniu populacji ulepszonych.

Dla tych celów zakłada się tzw. drzewostany nasienne. Jako najcenniejsze i o specjalnym przeznaczeniu, są one wyłączone z użytkowania. Składają się z drzew o bardzo dobrej jakości, którym stwarza się możliwie najlepsze warunki do obfitego kwitnienia i owocowania. W drzewostanach tych wybiera się drzewa doborowe, które odznaczają się najbardziej pożądanymi cechami. Zarówno nasiona, jak i fragmenty pędów służą do zakładania upraw nasiennych. Wszystkie te czynności przyczyniają się w końcowym efekcie do podniesienia zdrowotności naszych lasów i zapewnienia ich trwałości. Nasiennictwo leśne skupia się głównie na stworzeniu bazy materiału siewnego do odnowienia lasu. Drzewa i krzewy, nawet w korzystnych warunkach, obradzają obficie w odstępach przeważnie kilkuletnich. Zebrane nasiona, dla utrzymania zdolności i energii kiełkowania są przechowywane w odpowiednich warunkach, zwykle w obniżonej temperaturze i określonej wilgotności. Do przechowywania nadają się jedynie świeżo zebrane nasiona, najwyższej jakości i całkowicie dojrzałe.

Selekcja populacyjna - wybór i dopuszczenie do rozmnażania najbardziej wartościowych drzewostanów (wyłączonych i gospodarczych drzewostanów nasiennych).

Selekcja indywidualna - wybór i dopuszczenie do rozmnażania najbardziej wartościowych drzew oraz ich wegetatywnego potomstwa (plantacje nasienne).

Wyłączone drzewostany nasienne (WDN) - drzewostany, które ze względu na dużą wartość genetyczną zostały wyłączone z użytkowania rębnego i przeznaczone tylko do produkcji materiału rozmnożeniowego.

Gospodarcze drzewostany nasienne (GDN) - drzewostany, które ze względu na wartość genetyczną zostały przeznaczone do produkcji materiału rozmnożeniowego, lecz nie zostały wyłączone z użytkowania rębnego, podporządkowanego w ich przypadku pozyskaniu nasion (cięcia w latach nasiennych).

Plantacje nasienne (PN) - obiekty powstałe z wegetatywnego rozmnożenia możliwie dużej liczby drzew doborowych (drogą szczepienia lub ukorzeniania pędów), przeznaczone do pozyskiwania z nich nasion.

Plantacyjne uprawy nasienne (PUN) - obiekty powstałe z nasion zebranych z możliwie dużej liczby drzew doborowych, przeznaczone do pozyskiwania z nich nasion.

Uprawy pochodne - uprawy założone z nasion zebranych w wyłączonych drzewostanach nasiennych, często grupowane w blokach. Są następnym pokoleniem tych drzewostanów i po osiągnięciu dojrzałości przejmą ich rolę.

Obrazki/zdjęcia
tu
Wpisy do logu: znaleziona 102x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy