Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
1. WYŁUSZCZARNIA NASION - OP8AWE
Właściciel: wojrip
Ta skrzynka należy do GeoŚcieżki!
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 150 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Duża
Status: Gotowa do szukania
Data ukrycia: 26-07-2015
Data utworzenia: 26-07-2015
Data opublikowania: 26-07-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 23-08-2015
104x znaleziona
0x nieznaleziona
0 komentarze
watchers 2 obserwatorów
84 odwiedzających
80 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
16 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: agnostos, bejgee, Dronek, GFS, Gincio, gromuś, kociewie, Lukaszm94, Mistico, moku.stg, night_time, pawelko, R-Sol, Tisia, Whatever, Wieszczu
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Miejsce historyczne 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Wyłuszczarnia Nasion w Klosnowie, wraz z kompleksem zabudowy mieszkaniowej, wybudowana została w 1913 roku. Była to wówczas największa i najbardziej nowoczesna wyłuszczarnia w Europie, a koszt inwestycji wyniósł ok. 300 tys. marek, co stanowiło wartość ponad 100 kg złota. Zbudowana przez Niemców, a od 1918 roku obsługiwana przez Polaków ruszyła pełną parą w 1920 roku. W technologii łuszczarskiej wykorzystano siłę grawitacji, dlatego obiekt ten jest wielokondygnacyjny. W owym czasie wyłuszczarnia w Klosnowie była fenomenem technicznym. Szyszki do wyłuszczarni przywożone były koleją z terenu całej Europy i dzięki bocznicy kolejowej wagony podjeżdżały pod samą wyłuszczarnię. Wydajność wyłuszczarska była 10-krotnie wyższa niż obecnie i wynosiła w sezonie około 1000 ton. Czterostopniowy cykl suszenia w znacznym stopniu zabezpieczał nasiona przed przegrzaniem. Opałem do ogrzewania budynku i suszenia szyszek były szyszki już wyłuszczone. W ciągu doby można było wyłuszczyć około 6 ton. W procesie łuszczarskim na szczególną uwagę zasługują dwa unikatowe silniki Diesla niemieckiej firmy Otto i szczotkowa odskrzydlarka nasion. Silnik dzięki przekładniom pasowym i zębatym napędzał wszystkie urządzenia wyłuszczarni oraz produkował prąd dla osady Klosnowo. Do dzisiaj zachował się on w bardzo dobrym stanie. Nasiona drzew iglastych posiadają włókniste skrzydełko które należy usunąć. Nasiona odskrzydlane były mechanicznie poprzez ocieranie się o szczotki z naturalnego włosia umieszczone w długich drewnianych bębnach. Do dzisiaj również ta maszyna zachowała się w bardzo dobrym stanie. Końcowym etapem cyklu produkcyjnego było oczyszczenie i spakowanie nasion. Pakowanie polegało na umieszczeniu ich w szklanych butlach, które następnie szczelnie zamknięte przechowywano w piwnicy w temperaturze 7°C. Wymagania nowoczesnego nasiennictwa jak i zmieniające się zasady regionalizacji nasiennej spowodowały, że w 1998 roku do obiektu starej wyłuszczarni dobudowano część nową.

W budynku wyłuszczarni znajduje się także Stacja Oceny Nasion, w której nasiona wszystkich partii materiału przeznaczonego do produkcji sadzonek oceniane są pod względem zdrowotności. Dzięki temu wiemy z jakiego procenta nasion w szkółce leśnej wyrosną młode drzewka, a w konsekwencji ile będzie sadzonek.

Zapraszamy wszystkich do wypoczynku na terenie wokół Wyłuszczarni Nasion. Wypoczynek i korzystanie ze wszystkich urządzeń jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Zwiedzanie Wyłuszczarni możliwe jest w dni powszednie w godz. 8°° do 15°°.

Obrazki/zdjęcia
po lewej
Wpisy do logu: znaleziona 104x nieznaleziona 0x komentarz 0x Wszystkie wpisy