Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
[SIO] Bitwa pod Troją - OP8AW0
Biksowy Miszung #4
Owner: gagu
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 257 m. ASL.
 Region: Poland > śląskie
Cache type: Other type
Size: Small
Status: Ready for Search
Date hidden: 25-07-2015
Date created: 25-07-2015
Date published: 25-07-2015
Last modification: 26-07-2015
72x Found
0x Not found
0 notes
watchers 2 watchers
88 visitors
60 x rated
Rated as: Excellent
3 x recommended
This cache is recommended by: Bestje, Psikiszek, Whatever
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Recommended at night  Bike  One-minute cache  Take something to write  Fixed by magnet  Password needed to post log entry! 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL
Skrzynka powstała w ramach projektu Biksowy Miszung.

Kategorie wylosowane:

typ - NIETYPOWA

miejsce - HISTORIA

rozmiar - JOKER

sposób ukrycia - MAGNETYK

Przebieg

Po stronie greckiej w wojnie przeciwko Troi wzięło udział wielu dzielnych wojowników: Agamemnon, Odyseusz, Achilles, Nestor, Diomedes. Wyprawie towarzyszyły różnorodne przeciwności losu i gniew bogów, którzy spowalniali wyprawę i zsyłali niesprzyjające wiatry czy zarazę. Przez wiele lat nie dochodziło do żadnego starcia, które mogłoby zadecydować o losach konfliktu i ostatecznie go rozwiązać. Był to okres wojny podjazdowej, mniejszych bitew, toczonych pod dowództwem Achillesa. Dochodziło wówczas do słynnych indywidualnych pojedynków, np. do walki Parysa i Menelaosa o Helenę, bezpośrednią przyczynę wojny, ale i ona nie przyśpieszyła finału. Jednak najsłynniejszym pojedynkiem pozostanie walka, jaką stoczyli wielcy wojownicy i wrogowie Achilles i Hektor, starszy brat Parysa. Czekał on pod bramami miasta na Achillesa, zaopatrzonego w nową, piękną tarczę, której opis stanowi jedną z piękniejszych kart Iliady Homera. Chcąc zmęczyć wroga, Hektor rzucił się do ucieczki, ale o wyniku pojedynku zadecydował Zeusi życie Hektora zgasło. Achillesowi nie dane było jednak doczekać zburzenia Troi. Zgodnie z przepowiednią, okrył się sławą, ale zmarł młodo. Zadanie mu śmiertelnego ciosu przypisuje się zwykle Parysowi, który trafił strzałą z łuku w pierś, brzuch i biodro aż w końcu trafił w jedyne „czułe miejsce” Achillesa – piętę. Losy wojny nie zostały rozstrzygnięte nawet po śmierci Parysa, ponieważ Priam nadal upierał się przy zatrzymaniu Heleny. Grecy musieli uciekać się do wielu forteli, by osłabić siły nieprzyjaciół. Jednym ze sposobów była kradzież Palladiony, czyli rzeźby Ateny w zbroi, która zapewniała miastu bezpieczeństwo.

Koń trojański

Słynny podstęp Greków, przypisywany Odyseuszowi, polegał na wykorzystaniu konia trojańskiego, ofiarowanego następnie w darze Atenie. Trojanie mieli lekkomyślnie przyjąć dar i zabrać go do swego miasta, pomimo ostrzeżeń wieszczki Kasandry i wróżbity Laokoona. We wnętrzu konia trojańskiego ukryli się uprzednio greccy wojownicy – pod osłoną nocy wyszli z niego i otworzyli bramy Troi wpuszczając do miasta pozostałych Greków. Podstęp ten ostatecznie przyczynił się do zdobycia miasta i zakończenia wojny. Ze zniszczonej Troi uciekła jedynie grupa pod wodzą Eneasza, która dotarła w swej wędrówce do Italii i stała się protoplastami Rzymian. Grecy powrócili bez większych problemów do swych domów, jedynie Odyseusz błąkał się jeszcze 10 lat po morzach, zanim wrócił do Itaki.

 Źródło: wikipedia.org

Co do kesza:

Klipsiak na koordach, nie zapomnij spisać hasła, podejmuj na ciekawskiego turystę.

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Log entries: Found 72x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions