Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
You have to be logged-in in order to perform operations on this cache.
stats
Show cache statistics
GRODZISKO OWIDZ - OP8AUX
Owner: JKZJ
Please log in to see the coordinates.
Altitude: 75 m. ASL.
 Region: Poland > pomorskie
Cache type: Traditional
Size: Micro
Status: Archived
Date hidden: 24-07-2015
Date created: 25-07-2015
Date published: 25-07-2015
Last modification: 20-08-2018
70x Found
0x Not found
0 notes
watchers 5 watchers
81 visitors
60 x rated
Rated as: Good
In order to view coordinates and
the map of caches
you must be logged in
Cache attributes

Go geocaching with children  Bike  One-minute cache  Take something to write  Nature 

Please read the Opencaching attributes article.
Description PL

GRODZISKO OWIDZ

Dzisiejsze Grodzisko Owidz to pozostałość po wczesnośredniowiecznej osadzie, którą założono na początku XI wieku. Dokładne daty powstania grodziska nie są znane. Przeprowadzone badania archeologiczne, a także analiza dziejowa okolicznych terenów, wskazują jednak na takie właśnie pochodzenie grodu.


W tym czasie rządy sprawował Bolesław Chrobry, jednak osłabienie monarchii Piastów w XI wieku ponownie przywróciło panowanie Pomorzan. Dopiero Bolesław Krzywousty zwyciężając Pomorzan na początku XII wieku, przywrócił grodzisku polski rodowód. Wówczas również dokonano ostatecznej chrystianizacji tych terenów, a także odbudowano gród z wcześniejszych zniszczeń.


Po śmierci Krzywoustego walki o Pomorze toczyli, między innymi jego spadkobiercy, namiestnicy pomorscy, a także książęta z Gdańska. Ostatecznie w 1282 roku tereny nad Rzeką Wierzycą przejęli Krzyżacy, którzy opierali swój system zarządzania na zamkach komturskich. W tym czasie znacznie spadła rola i ranga grodów kociewskich, a w tym również Grodziska w Owidzu.

Gród lokowano w dorzeczu Wierzycy, w jednym z jej zakoli około 2 kilometrów na wschód od Starogardu Gdańskiego. Było to wówczas jedno z największych grodzisk, jakie powstały na Kociewiu. Wyniesiona na wysokość 12-18 metrów parcela o dość regularnej, prostokątnej powierzchni, ma długość 120 metrów i szerokość 50 metrów. Założyciele osady doskonale wykorzystali naturalne warunki obronne. Można było się tu dostać jedynie od strony zachodniej. Resztę obwodu opływają wody Wierzycy. Dzięki temu tylko zachodnia strona wymagała silniejszego ufortyfikowania. Do tego celu wykorzystano umocnienia drewniano-ziemne, dodatkowo wzmacniane jeszcze kamieniami.

 

Dostępu do wnętrza grodziska broniła brama. W jej okolicy wybudowano również drewnianą wieżę ułatwiającą obserwację okolicy i pełniącą oczywiście funkcje obronne. Majdan, a więc wnętrze grodziska, stanowiły zabudowania drewniane, najprawdopodobniej o konstrukcji zrębowej, a także półziemianki – budynki częściowo zagłębione w ziemi.

Mieszkańcy grodziska zajmowali się z pewnością uprawą roli, hodowlą, rybołówstwem i łowiectwem. Odkrycia archeologiczne wskazują również na kowalstwo, garncarstwo, szewstwo, włókiennictwo, ciesielstwo oraz rogownictwo. Przebiegał tędy szlak handlowy z Gdańska do Wielkopolski, a odnalezione monety o niemieckim pochodzeniu wyraźnie wskazują, iż mieszkańcy trudnili się także handlem.

Źródło: www.owidz.pl

 

O skrzynce

Zakładana była przez nas spontanicznie. W drodze powrotnej z Elbląga naszą uwagę przykuł drogowskaz "Grodzisko Owidz 8", a jako, że lubimy takie miejsca postanowiliśmy je odwiedzić. Zbyt dużo czasu tam nie spędziliśmy, ponieważ byliśmy już dosyć późno, ale zdążyliśmy w spokoju obejrzeć zrekonstruowany gród. Na terenie znajduje się również bardzo ładny plac zabaw dla dzieci.

Skrzyneczka to większe mikro - zakręcana plastikowa buteleczka. WEŹ COŚ DO PISANIA.

Współrzędne wskazują miejsce ukrycia skrzynki. Najlepiej zdobywać ją wchodząc do lasu od strony parkingu, od góry. Nie trzeba schodzić na skarpę.

Spojler powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Additional hints
You must be logged-in to see additional hints
Pictures
Dąb
Miejsce ukrycia
Log entries: Found 70x Not found 0x Note 0x All entries Show deletions