Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Musisz być zalogowany, by wpisywać się do logu i dokonywać operacji na skrzynce.
stats
Zobacz statystykę skrzynki
Leśne Tropy - Pałka szerokolistna - OP89BS
Właściciel: gokglowczyce
Założyciel: baloniarz
Zaloguj się, by zobaczyć współrzędne.
Wysokość: 18 m n.p.m.
 Województwo: Polska > pomorskie
Typ skrzynki: Tradycyjna
Wielkość: Mała
Status: Zarchiwizowana
Data ukrycia: 18-05-2015
Data utworzenia: 18-05-2015
Data opublikowania: 18-05-2015
Ostatnio zmodyfikowano: 17-03-2023
48x znaleziona
0x nieznaleziona
1 komentarze
watchers 1 obserwatorów
17 odwiedzających
44 x oceniona
Oceniona jako: znakomita
1 x rekomendowana
Skrzynka rekomendowana przez: abigeo
Musisz się zalogować,
aby zobaczyć współrzędne oraz
mapę lokalizacji skrzynki
Atrybuty skrzynki

Można zabrać dzieci  Dostępna rowerem  Szybka skrzynka  Weź coś do pisania  Umiejscowiona na łonie natury, lasy, góry itp 

Zapoznaj się z opisem atrybutów OC.
Opis PL

Pałka szerokolistna (rogoża) (Typha latifolia) – szeroko rozpowszechniona na świecie, w Polsce pospolita. Rośnie na brzegach wód stojących i wolno płynących. Tworzy często rozległe, niemal jednogatunkowe szuwary. Jest jedną z najważniejszych roślin jadalnych rosnących w dzikiej przyrodzie. Rośliny tego gatunku dostarczają surowca plecnionkarskiego, wykorzystywane są w bukieciarstwie. Łodyga sztywna, wyrastająca z pełzającego kłącza, do 2,5 metra. Liście zwykle tylko odziomkowe. Na jednym pędzie nadziemnym jest ich od 12 do 15. Owocami są jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu w formie puchu, puch rozsiewany jest przez wiatr, często na duże odległości. Na jednym pędzie może znajdować się około 220 tysięcy nasionek. Wszystkie części pałki szerokolistnej są jadalne, a ze względu na rozpowszechnienie i wielkie zasoby tego gatunku, należy ona do najważniejszych roślin pokarmowych możliwych do pozyskania w dzikiej przyrodzie. Ślady obróbki pałki sięgają co najmniej 30000 lat wstecz. Kłącza możliwe do spożycia surowe, po wysuszeniu i po gotowaniu. Są najbogatsze w składniki odżywcze od jesieni do wiosny. W celu uniknięcia nieprzyjemnego zapachu mułu należy kłącza dokładnie umyć. Owoce ze względu na puch były przygotowywane do spożycia przez potrząsanie z żarem. Dzięki temu drobne owoce się prażyły, a puch ulegał spaleniu. Miękkie części liści (dolne części) mogą być spożywane w sałatkach, mogą być sporządzane jak szparagi. Roślina ta odgrywała dużą rolę jako jadalna i znajdująca wielorakie inne zastosowania dla rdzennej ludności Ameryki Północnej. Stąd w literaturze bywa określana jako „bagienny supermarket”. Pałka ta była też ważną rośliną pokarmową dla Kozaków (stąd jedna z angielskich nazw rośliny Cassack asparagus). Tekst na podstawie wikipedi.

Dane taktyczne;

Kesz to mały pojemnik na kordach w tematycznym maskowaniu.

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

 

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy.

 

 

Dodatkowe informacje
Musisz być zalogowany, aby zobaczyć dodatkowe informacje.
Obrazki/zdjęcia
rejon poszukiwań
Wpisy do logu: znaleziona 48x nieznaleziona 0x komentarz 1x Wszystkie wpisy