Największy na świecie niekomercyjny serwis geocachingowy
GeoŚcieżki - skupiające wiele keszy
Ponad 1000 GeoŚcieżek w Polsce!
Pełne statystyki, GPXy, wszystko za darmo!
Powiadomienia mailem o nowych keszach i logach
Centrum Obsługi Geokeszera wybierane przez Społeczność
100% funkcjonalności dostępne bezpłatnie
Przyjazne zasady publikacji keszy
Je moet ingelogd zijn om deze cache te loggen of te bewerken.
stats
Toon cache statistieken
Kościół w Jabłowie - OP88GN
Kościoły na Kociewiu
Eigenaar: macc.bo
Log in om de coördinaten te kunnen zien.
Hoogte: 86 meter NAP
 Provincie: Polen > pomorskie
Cache soort: Multi Cache
Grootte: Klein
Status: Gearchiveerd
Tijd: 0:20 h    Lengte: 0.80 km
Geplaatst op: 21-04-2015
Gemaakt op: 21-04-2015
Gepubliceerd op: 21-04-2015
Laatste verandering: 06-12-2017
25x Gevonden
0x Niet gevonden
1 Opmerkingen
watchers 5 Volgers
5 x Bekeken
21 x Gewaardeerd
Beoordeeld als: goed
Om de coördinaten en de kaart te zien
van de caches
moet men ingelogd zijn
Cache attributen

Go geocaching with children  Dangerous Cache  Compass  One-minute cache  Nature  Monumental place  Access only by walk 

Lees ook het Opencaching attributen beschrijving artikel.
Beschrijving PL

O wsi.

Jabłowo – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański nad jeziorem Jabłowo.

W 1457 król Kazimierz Jagiellończyk podarował Janowi ze Starej Jani (pierwszemu wojewodzie pomorskiemu) dobra ziemskie Jabłowa (wraz ze Starogardem Gdańskim i 8 innymi wsiami). Majątek należał do rodziny Jackowskich (należał do niej m.in. jezuita Henryk Jackowski, urodzony w Jabłowie).

Najcenniejszym obiektem historycznym wsi jest gotycki kościół. Na przykościelnym cmentarzu pochowany jest Kazimierz Hącia minister skarbu w rządzie I. Paderewskiego, właściciel majątku w pobliskim Owidzu. Zachowały się niszczejące obecnie zabudowania folwarczne i dwór Jackowskich.

Kościół.

Początki parafii są złączone z Krzyżakami oraz miejscowym majątkiem rodziny Jackowskich. Pierwszy zapis o wsi odnotowano 1341. Parafia została założona w 1 poł. XIV w. W dobie reformacji przez blisko 30 lat kościół zajmowali luteranie ale pod koniec XVI w. odzyskali go katolicy.

Od roku 1825 do 1910 Jabłowo nie ma własnego proboszcza i jest filią parafii Św. Mateusza w Starogardzie Gd.  Od 1911 staje się znowu samodzielną parafią. Kościół zbudowany przez Krzyżaków był pierwotnie kaplicą wielkości  obecnego prezbiterium służącą ludności z majątku Jackowskich. Nadbudowany później był o 6 metrów dłuższy niż obecnie i posiadał dwa chóry oraz wieżę murowaną.

W 1701 r. Wichura przewróciła wieżę.

W 1839 r. Postawiono obecny fronton; wieża i jeden chór uległy wtedy likwidacji. W 1955 zostały usunięte dwa boczne ołtarze, a w 1970 r. został postawiony ołtarz soborowy. Z dawnych ołtarzy bocznych zachowały się obrazy; św. Wawrzyńca oraz Zwiastowania Matki Bożej paciorkowy. Zabytkowy jest sam kościół oraz kamienna chrzcielnica i ceglany parkan dokoła cmentarza. W 1975 zbudowano nowe organy a w 1980 została postawiona obecna dzwonnica odkupiona z Grabowa dek. Osiek. Aranżacja wnętrza dokonana w latach 80/90 XX w. utrzymana jest w nowoczesnej konwencji  lokalnego funkcjonalizmu. Grób familii Jackowskich adoptowano na kostnicę w r. 1981. Z tą kaplicą związana jest miejscowa legenda. Podobno pod posadzką była krypta i to jest prawdą, bo odnaleziono w niej 9 czaszek, ale gdzieś dalej miał być specjalny korytarz do jaskini pod Jeziorem Jabłowskim, a w niej skarby ukryte przez krzyżaków.

 Skrzynka.

Aby odnaleźć kesza należy odszukać 1 etap mniej więcej na koordach, który wskaże miejsce ukrycia finału.

Extra hints
Je moet ingelogd zijn om de hints te zien
Afbeeldingen
Kościół.
Kościół 2.
Witraż.